Рішення від 10.12.2015 по справі 910/26471/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.2015Справа №910/26471/15

За позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради

до Приватного акціонерного товариства "Європорт"

про стягнення 64 997,22 грн.

Суддя Стасюк С.В.

Представники сторін:

від позивача Литвиненко Н.О. (дов. № 12 від 05.01.2015 року)

від відповідача Сахошко М.О. (дов. № 463 від 26.11.2015 року)

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 10 грудня 2015 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради (надалі по тексту - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Європорт" (надалі по тексту - відповідач) про стягнення 64 997,22 грн.

Позов мотивовано тим, що внаслідок скидання відповідачем стоків стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій у останнього утворилася заборгованість перед позивачем у розмірі 64 997,22 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.10.2015 року порушено провадження у справі № 910/26471/15 та призначено справу до розгляду на 12.11.2015 року.

12.11.2015 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду.

12.11.2015 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд, розглянувши подане відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи, дійшов висновку про його задоволення.

Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 12.11.2015 року винесено ухвалу про відкладення розгляду справи на 26.11.2015 року.

26.11.2015 року представник відповідача через відділ діловодства Господарського суду міста Києва надав відзив на позовну заяву та клопотання про застосування наслідків спливу позовної давності. У поданому відзиві відповідач зазначає, що жоден із актів відбору зразків не був складений за участю абонента, абонент був обмежений у своєму праві на контроль процедури відбору, забору та передання на аналіз контрольної проби, а відтак такі протоколи і відповідні акти прийняті з порушенням «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», а відтак показники, що відображені у відповідних протоколах та актах, не є об'єктивними, а відповідні рахунки безпідставними.

Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 26.11.2015 року оголошено перерву до 03.12.2015 року.

03.12.2015 року представник позивача через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли письмові пояснення. У поданих поясненнях зазначено, що позивачем при здійсненні щомісячного контролю, виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими правилами, що зафіксовано актами відбору проб стічних вод № 55 від 28.02.2012 року, № 129 від 19.04.2012 року, № 569 від 13.06.2012 року, № 373 від 17.10.2012 року, № 414 від 04.06.2014 року, № 515 від 10.07.2014 року, № 591 від 05.08.2014 року, № 693 від 10.09.2014 року, № 827 від 28.10.2014 року, № 846 від 05.11.2014 року, № 914 від 01.12.2014 року. Вищезазначені акти підписані уповноваженими представниками сторін позивача та відповідача без зауважень та заперечень.

Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 03.12.2015 року оголошено перерву до 10.12.2015 року.

У судовому засіданні 10.12.2015 року представник позивача надав усні пояснення по суті спору, відповідно до яких підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні 10.12.2015 року проти позову заперечив, надав пояснення, надав пояснення по суті спору.

Розглянувши подані сторонами матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "Міськводоканал" Сумської міської ради (виробник) та Закритим акціонерним товариством «Європорт», яке в подальшому змінило найменування на Приватне акціонерне товариство "Європорт" (споживач) укладено Договір на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 2933 від 01.08.2009 року та № 2933 від 01.03.2013 року (далі - Договори).

Пунктом 5.1. Договорів сторони погодили, що споживач несе відповідальність за каналізаційні мережі які знаходяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробник контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць.

Крім того, пунктом 5.1. Договорів передбачено нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізацію постачальника, згідно яких забруднюючі речовини стічних вод, що скидаються споживачем в систему каналізації постачальника, не повинні перевищувати норми ГДК.

Скидання споживачем стоків з перевищенням ГДК сплачується згідно з «Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми», затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень (пункт 5.2. Договорів).

Додатковими угодами від 01.01.2013 року та від 01.03.2013 року до Договорів сторони прийшли до згоди встановити додатковий коефіцієнт кратності 5 для щомісячної оплати.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Державною фінансовою інспекцією в Сумській області проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року.

За результатами складено акт ревізії від 18.02.2015 року № 05-08/01 та висунуто вимогу від 24.03.2015 № 18-05-14-14/1716 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань».

Зокрема, перевіркою правильності встановлення плати за скид понаднормативних забруднень встановлено, що протягом 2012 - 2014 років, в порушення частини 1 статті73 Закону України «Про місцеве самоврядування», пункту 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37 (далі - Інструкції № 37), пунктами 6.5, 7.5, 7.9. - 7.12. Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми», затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539, в окремих випадках, нарахування Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради плати за скид понаднормативних забруднень дев'яти суб'єктам господарювання, визначених в ухвалі Ковпаківського району суду м. Суми від 21.01.2015, здійснювалось із застосуванням заниженого розміру нормативу плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, що не відповідали даним протоколів дослідження якості стічних вод. Внаслідок чого, протягом 2012-2014 років підприємством не доотримано плату за скид до міської каналізації понаднормативних забруднень на загальну суму 4 121 723,97 грн., в тому числі за 2012 рік - 1 854 020,24 грн., 2013 рік - 2 243 542,25 грн. та 2014 рік - 24 161,48 грн.

Крім того, позивач зазначає, що в порушення пункту 4.2. Інструкції № 37 та пункту 7.12. Правил № 539 протягом 2012- 2014 років в окремих випадках підприємством плата за скид понаднормативних забруднень шести абонентам взагалі не нараховувалася, що мало наслідком недоотримання Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради відповідної плати в загальній сумі 474 781,80 грн., в тому числі у 2012 році - 249 340,69 грн., 2013 році 13 172, 39 грн., у 2014 році 212 268,72 грн.

З матеріалів справи вбачається, що вимогою від 24.03.2015 року № 18-05-14-14/1716 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань» зобов'язано Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства шляхом стягнення з суб'єктів господарювання, в тому числі Приватного акціонерного товариства "Європорт", суми недоотриманих коштів.

Позивач в позовні заяві зазначає, що на виконання акту ревізії від 18.02.2015 № 05-08/01 та вимоги від 24.03.2015 № 18-05-14-14/1716, в наслідок застосування при виконанні розрахунку заниженого розміру нормативу плати (Нн), Комунальним підприємством «Міськводоканал» Сумської міської ради проведено дорахування Приватному акціонерному товариству "Європорт" плати за скид понаднормативних забруднень та виставлено рахунок на суму 3 120,00 грн.

Позивачем, при здійсненні контролю за скидом забруднюючих речовин, виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими правилами, зокрема:

28.02.2012 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,03 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 0,71 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л,

-хлоридів 111,4 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л,

-цинку 0,248 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,

-ХСК 216,4 мг/л не повинно перевищувати БПК5 більш ніж в 2,5 рази,

-БСК 82,0 мг/л при дозволеній нормі 256 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за лютий 2012 року суму в розмірі 1 290,83 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 28.02.2012 року № 55, протоколом дослідження якості стічних вод від 28.02.2012 року № 476.

19.04.2012 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,48 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,86 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л,

-міді 0,060 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,283 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за квітень 2012 року суму в розмірі 5 103,23 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 19.04.2012 року № 129, протоколом дослідження якості стічних вод від 19.04.2012 року № 521.

13.06.2012 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,41 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,50 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л,

-фосфати 9,79 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л,

-хлоридів 134,7 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л,

-міді 0,113 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,194 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,

-сульфати 94.: мг/л при дозволеній нормі 77 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за червень 2012 року суму в розмірі 5 156,80 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 13.06.2012 року № 196, протоколом дослідження якості стічних вод від 13.06.2012 року № 569.

17.10.2012 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-азот амонійний 52,32 мг/л при дозволеній нормі 25 мг/л,

-нітрити 0,36 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,00 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л,

-фосфати 34,98 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л,

-хлоридів 302,2 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л,

-міді 0,034 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,590 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,

-ХСК 712,8 мг/л не повинно перевищувати БПК5 більш ніж в 2,5 рази,

-БСК5 270,0 мг/л при дозволеній нормі 256 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за жовтень 2012 року суму в розмірі 3 643,20 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 17.10.2012 року № 373, протоколом дослідження якості стічних вод від 17.10.2012 року № 676.

04.06.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-ХСК 580,0 мг/л не повинно перевищувати БПК5 більш ніж в 2,5 рази,

-хлоридів 102,10 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л,

-фосфати 14,57 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л,

-нітрити 0,23 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 3,0 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за червень 2014 року суму в розмірі 3 059,82 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 04.06.2014 року № 1467, протоколом дослідження якості стічних вод від 04.06.2014 року № 1467.

10.07.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,04 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-міді 0,011 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,633 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,

-заліза 5,23 мг/л при дозволеній нормі 1 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за липень 2014 року суму в розмірі 6 150,20 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 10.07.2014 року № 515, протоколом дослідження якості стічних вод від 10.07.2014 року № 1558.

05.08.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-БСК5 580,0 мг/л при дозволеній нормі 256 мг/л.

-ХСК 1 400,0 мг/л не повинно перевищувати БПК5 більш ніж в 2,5 рази,

-нітрити 0,20 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-міді 0,068 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,510 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,

-заліза 1,07 мг/л при дозволеній нормі 1 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за серпень 2014 року суму в розмірі 6 016,50 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 05.08.2014 року № 591, протоколом дослідження якості стічних вод від 05.08.2014 року № 1613.

10.09.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,04 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,11 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л,

-міді 0,058 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,

-цинку 0,179 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за вересень 2014 року суму в розмірі 3 508,29 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 10.09.2014 року № 693, протоколом дослідження якості стічних вод від 10.09.2014 року № 1683.

28.10.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,06 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 0,96 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за жовтень 2014 року суму в розмірі 347,62 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 28.10.2014 року № 827, протоколом дослідження якості стічних вод від 28.10.2014 року № 1788.

05.11.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-нітрити 0,05 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,36 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за листопад 2014 року суму в розмірі 819,01 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 05.11.2014 року № 846, протоколом дослідження якості стічних вод від 05.11.2014 року № 1804.

01.12.2014 року зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

-завислі речовини 308,0 мг/л при дозволеній нормі 280 мг/л,

-БСК5 820,0 мг/л при дозволеній нормі 256 мг/л.

-ХСК 2 040,0 мг/л не повинно перевищувати БПК5 більш ніж в 2,5 рази,

-нітрити 0,07 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,

-нітрати 1,11 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л.

Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за грудень 2014 року суму в розмірі 1 930,53 грн., що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 01.12.2014 року № 914, протоколом дослідження якості стічних вод від 01.12.2014 року № 1841.

Акти відбору проб стічних вод, які долучені до матеріалів справи підписані представником відповідача та позивача, без зауважень.

Позивачем на адресу відповідача було направлено претензії № 22/7796 від 30.07.2015 року та № 21,22/8673 від 19.08.2015 року, які залишені відповідачем без розгляду.

Позов мотивовано тим, що внаслідок скидання відповідачем стоків стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій у останнього утворилася заборгованість перед позивачем у розмірі 64 997,22 грн.

У поданому відзиві відповідач зазначає, що жоден із актів відбору зразків не був складений за участю абонента, абонент був обмежений у своєму праві на контроль процедури відбору, забору та передання на аналіз контрольної проби, а відтак такі протоколи і відповідні акти прийняті з порушенням «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», а відтак показники, що відображені у відповідних протоколах та актах, не є об'єктивними, а відповідні рахунки безпідставними.

Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно статей 216, 217, 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і відповідно до умов та термінів визначених договором, а також вимог чинного законодавства. Не виконуючи належним чином свої зобов'язання, відповідач порушив вимоги статті 526 Цивільного кодексу України - допустив прострочення грошового зобов'язання.

Пунктом 4.2. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 вересня 2011 року № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми» (далі «Правила») для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих '"Правил", а також пункті 5.1. Договорів. Вони встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу. Дані правила є чинними як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на даний час.

Згідно з пунктом 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37 та пункту 7.5. "Правил", відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Пунктом 6.5 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 з метою контролю якості стічних вод споживача Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень. Відбір проб стічних вод абонента виконується уповноваженими представниками Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, що фіксується у акті відбору проб, які підписують як працівник водоканалу, так і представник абонента.

Акти відбору проб стічних вод, які долучені до матеріалів справи підписані представником відповідача та позивача, без зауважень.

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Таким чином, законодавчо визначена свобода договору.

Відповідно до пункту 5.1 Договорів споживач несе відповідальність за каналізаційні мережі які находяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробник контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць. Перелік граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК):1) реакція середовища рН-6,5-9 мг/л; 2) БСК3 256 мг/дм3; 3) завислі речовини 280 мг/дм3; 4) нафти і нафтопродукти 0,73 мг/дм3; 5)жири 8 мг/дм3;6) азот амонійний 25 мг/дм3; 7) нітрити -0;, 8) нітрати 0,64 мг/дм3; 9) фосфати 6,5 мг/дм3; 10) сульфати - 77 мг/дм3; 11) хлориди 80,4 мг/дм3; 12) СПАР 0,25; 13) залізо - 1 мг/дм3;14) мідь -0,012 мг/дм3; 15) нікель -0,12 мг/дм3; 16) цинк 0,084 мг/дм3;17) хром+3 0,5 мг/дм3; 18) свинець 0,12 мг/дм3.

Відповідно до пункту 5.2. Договорів скидання споживачем стоків з перевищенням ГДК сплачується згідно з Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми», затверджених рішенням виконавчим комітетом Сумської міської ради від 10.12.2007 року № 596 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень.

Отже, взаємовідносини між Комунальним підприємством "Міськводоканал" Сумської міської ради та Приватним акціонерним товариством "Європорт" регулюються укладеними Договорами; рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми»; Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, які на даний час є діючими та не оскаржувались в судовому порядку.

Згідно з пунктом 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37 (далі "Інструкція") при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз ) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відповідно до пункту 2.3. "Інструкції" нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктом 7.2. Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, (Нн) встановлений норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, грн./куб.м (пункт 2.3. "Інструкції" наказ № 37), встановлюється Водоканалом строком на один рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний період.

Так, відповідно до наказів по підприємству "Про затвердження нормативу плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Суми" Комунальним підприємством "Міськводоканал" були встановлені нормативи плати на 2012 рік - 1,76 грн./м. куб.; на 2013 рік - 1,87 грн./м. куб.; на 2014 рік - 1,91 грн./м. куб, що підтверджуються відповідними Наказами № 36, № 35, № 45.

Враховуючи вищевикладене, Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради правомірно здійснював розрахунки з врахуванням нормативу плати за скид понаднормативних забруднень.

Відповідно до пункту 2.1.6. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 вересня 2011 року № 539, Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради зобов'язаний пред'являти абонентам рахунки, а в разі несплати рахунків - звертатись до господарського суду з позовом щодо примусового стягнення заборгованості. Відповідно до пунктом 2.3.4. Правил № 539 Приватне акціонерне товариство "Європорт" зобов'язане оплачувати протягом 30 банківських днів рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Відповідачем подано клопотання про застосування строків позовної давності по актам відбору проб стічних вод від 28.02.2012 року, 19.04.2012 року, 13.06.2012 року та 17.10.2012 року.

Згідно з частинами 3, 4 статті 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення та спливом позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з позовом до суду 05.10.2015 року, що підтверджується відтиском штемпеля відділення поштового зв'язку на конверті.

Таким чином, суд дійшов висновку, що по актам відбору проб стічних вод від 28.02.2012 року, 19.04.2012 року, 13.06.2012 року позивачем пропущено трирічний строк позовної давності.

Враховуючи вище викладене, суд вважає вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню по акту відбору проб стічних вод від 17.10.2012 року, актам відбору проб стічних вод за період червень 2014 року - грудень 2014 року та по дорахуванню плати за скид понаднормативних забруднень в загальному розмірі 28 595,17 грн.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 4, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради задовольнити частково.

2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Європорт" (03049, м. Київ, вул. Лукашевича, буд. 15-А, ідентифікаційний код 31744061) на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м. Суми Ковпаківський район, Білопільський шлях, буд. 9, ідентифікаційний код 03352455) 28 595 (двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 17 коп. заборгованості, 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 85 коп. судового збору.

3.У іншій частині позову - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 15.12.2015

Суддя С.В. Стасюк