Справа № 676/4661/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Бондарь О.О.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
10 грудня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Загороднюка А.Г. Драчук Т. О.
за участю:
секретаря судового засідання: Тарасенко А.М.,
Позивача: ОСОБА_2
Представника відповідача: Роюк В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 та Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулась до суду позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Камянці-Подільському та Камянець-Подільському районі про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у місті Кам'янець - Подільському і Кам'янець - Подільському районі щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця.
Відповідно до постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 серпня 2015 року позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці - Подільському та Кам'янець Подільському районі Хмельницької області в проведені ОСОБА_2 перерахунку раніше призначеної пенсії, як державному службовцю в розмірі 70% від заробітної плати з 11 червня 2014 року відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції закону чинного з 01.05.2014 року) відповідно до постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07 липня 2014 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області на підставі постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07.07.2014 року провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01.05.2014 року в розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця в розмірі 3631,17 грн. у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинного до 01.05.2014 року), та врахувати при проведені такого перерахунку винагороду за вислугу років у розмірі 30% (382,80 грн.) посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та врахувати до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань (2267.00 грн.), допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки (4759,20 грн.), грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки (8877,12 грн.). суми індексації грошових доходів населення (3992,71 грн.). В задоволенні позову врахувати індексацію пенсії позивачки з базовим місяцем нарахування індексації - травень 2010 року відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка повністю підтримала доводи викладені в апеляційній скарзі та просила її задовольнити .
В свою чергу Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області також оскаржило рішення суду першої інстанції та просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити .
В судовому засіданні представник Управління також повністю підтримала доводи своєї апеляційної скарги та просила її задовольнити з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду та на аргументацію позовних вимог, позивач вказала на те, що відповідач відповідно до постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 07 липня 2014 року повинен був зробити не перерахунок пенсії позивача, а донарахування пенсії , а відтак, звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судова колегія апеляційної інстанції не погоджується з даним висновком суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору в межах апеляційних скарг, зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи та підтвердилось при апеляційному розгляді, Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 07 липня 2014 року задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_2 та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо відмови включити до заробітної плати,зякоїбуловизначенорозмір пенсії державному службовцю ОСОБА_2 інші виплати за період з червня 2008 року по травень 2010 року в сумі 19896,03 грн., що складаються з грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки 8877,12 грн.; з суми індексації грошових доходів населення 3992,71 грн.; з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2267,00 грн.; з допомоги для оздоровлення при надані щорічної відпустки 4759,20 грн. та щодо відмови у проведені перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському та Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області виплатити ОСОБА_2 з 11.06.2014 року недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та при черговому перерахунку пенсії врахувати надбавку за вислугу років в розмірі 30% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_2 інші виплати за період з червня 2008 року по травень2010 року в сумі 19896,03 грн., що складаються : з грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки 8877,12 грн.; з суми індексації грошових доходів населення 3992,71 грн.; з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2267,00 грн.; з допомоги для оздоровлення при надані щорічної відпустки 4759,20 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янці - Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області залишено без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 07 липня 2014 року залишено без змін.
Однак, розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янці - Подільському та Кам'янець-Подільському районі ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії в розмірі 70 % суми її заробітку з 01 травня 2014 року, оскільки Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Судова колегія апеляційної інстанції зазначає, що частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Конституційний Суд України в пункті 2 мотивувальної частини Рішення від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що загальновизнаний принцип права про дію нормативно-правових актів у часі закріплено в частині першій статті 58 Конституції України. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При цьому Конституційний Суд України роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Основного Закону України про дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що "вона починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце".
Так, судова колегія апеляційної інстанції критично ставиться до посилання Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на рахунок проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 в розмірі 70 % суми заробітку з 01 травня 2014 року, оскільки Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», внесено зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", оскільки при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, в даному випадку з 11.06.2014 року в розмірі 86%.
Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Разом з тим, судова колегія апеляційної інстанції повністю погоджується з посиланням ОСОБА_2 щодо індексації пенсії з огляду на наступне.
Згідно з Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Згідно статті 2 цього ж Закону, до об'єктів індексації грошових доходів населення відноситься, зокрема, пенсія, а також вказано що «індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, для відповідних соціальних і демографічних груп населення».
Відповідно до пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17 березня 2003 року №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Так, приймаючи оскаржену постанову, суд першої інстанції дійшов висновку щодо відмови у зобов'язанні Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області врахувати індексацію пенсії позивачки з базовим місяцем нарахування індексації - травень 2010 року .
Однак, судова колегія апеляційної інстанції зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновки в цій частині, оскільки з огляду на вищевикладене, суд повинен був врахувати, що зміна базового місяця нарахування індексації пенсії позивача потягне за собою зменшення її пенсії, а відтак і порушення її прав.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області на підставі постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07.07.2014 року провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату призначеної пенсії з 11.06.2014 року в розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця, оскільки відповідно вимог ст. 99 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню у межах шестимісячного строку звернення до суду.
З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку судом першої інстанції було неповно встановлені обставини справи та порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 та Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці - Подільському та Кам'янець Подільському районі Хмельницької області в проведені ОСОБА_2 перерахунку раніше призначеної пенсії, як державному службовцю в розмірі 70% від заробітної плати з 11 червня 2014 року відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції закону чинного з 01.05.2014 року) відповідно до постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07 липня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області на підставі постанови Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07.07.2014 року провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату призначеної пенсії з 11.06.2014 року в розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця в розмірі 3631,17 грн. у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинного до 01.10.2011 року), та врахувати при проведені такого перерахунку винагороду за вислугу років у розмірі 30% (382,80 грн.) посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та врахувати до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань (2267.00 грн.), допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки (4759,20 грн.), грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки (8877,12 грн.). суми індексації грошових доходів населення (3992,71 грн.).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області врахувати індексацію пенсії з базовим місяцем нарахування індексації, а саме - травень 2010 рік.
В решті позовні вимоги залишити без розгляду .
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі протягом п'яти днів.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Загороднюк А.Г. Драчук Т. О.