17 грудня 2015 року м. Київ К/9991/78904/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Карася О.В. (головуючого), Олендера І.Я., Рибченка А.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2012 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 по справі № 2-а-9396/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Автозапчастин"
до Харківська об'єднана державна податкова інспекція
про визнання дій неправомірними, скасування наказу та податкового повідомлення-рішення, -
Товариство звернулась до суду із позовною заявою, у якій просить визнати протиправними дії Державної податкової інспекції щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Товариства, в результаті якої складено акт від 18.06.2012, скасувати наказ від 08.06.2012 №248 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та податкове повідомлення - рішення від 16.07.2012 № 0000410225
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2012 позов задоволено в повному обсязі.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 рішення суду першої інстанції в частині визнання неправомірними дії Державної податкової інспекції щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Товариства з питань правильності обчислення та нарахування податку на прибуток за серпень 2011 року по операціям з ТОВ "ЛЛК Україна", в результаті якої було складено акт від 18.06.2012 № 833/220/37023683 скасовано та провадження у справі і цій частині закрито, в решті рішення залишено без змін.
Не погодившись із судовими рішеннями, Державна податкова інспекція до Вищого адміністративного суду України подала касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального права та процесуального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства.
У поданих запереченнях на скаргу позивач просить її відхилити з мотивів необґрунтованості.
Під час підготовки справи до касаційного розгляду, враховуючи клопотання про заміну відповідача на правонаступника згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів", у відповідності до вимог ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України суд допустив заміну відповідача у справі - Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби на його правонаступника - Харківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що 18.06.2012 контролюючим органом була проведена документальна невиїзна позапланова перевірка Товариства з питань правильності обчислення та нарахування податку на прибуток за серпень 2011 року по операціям з ТОВ "ЛЛК Україна", результати якої оформлені актом від 18.06.2012 №833/220/37023683.
Вказана перевірка була проведена на підставі наказу Державної податкової інспекції від 08.06.2012 №248 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства та пп.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України у зв'язку із ненаданням у повному обсязі пояснень та їх документального підтвердження на запит податкової інспекції від 14.10.2011 № 14675/7/23-417, за фактами, що свідчать про можливі порушення податкового законодавства Товариством.
Крім того, судами також встановлено, що 29.12.2011 контролюючим органом було проведено невиїзну документальну позапланову перевірку Товариства з питань правильності обчислення та нарахування податку на додану вартість за серпень 2011 по операціям з ТОВ "ЛЛК Україна", про що був складений акт перевірки від 29.12.2011 № 2944/234/37023683. При цьому вказана перевірка проводилась на підставі наказу від 15.12.2011 № 1260, в якому зазначено, що перевірка проводилась у зв'язку з ненаданням пояснень та їх документальних підтверджень за фактами, що свідчать про можливі порушення податкового законодавства на запит податкової інспекції від 14.10.2011 №14675/7/23-417, тобто, перевірка від 18.06.2012, проводилась повторно з однієї ж і тієї підстави, за один і той же період по взаємовідносинам з одним і тим же контрагентом, що і перевірка від 29.12.2011.
Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України - органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Особливості регулювання проведення документальної невиїзної перевірки, встановлені статтею 79 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
Згідно п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
А п 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
При цьому, суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що Податковий кодекс України передбачає лише одну підставу для здійснення повторної перевірки платника податку з одних і тих же підстав та за один і той же період, це перевірка, що здійснюється, якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня (пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України).
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Таким чином, для здійснення позапланової документально перевірки діяльності платника податків з питання, що вже перевірялось органом державної податкової служби, необхідна наявність наказу органу державної податкової служби вищого рівня за умови наявності службового розслідування або порушеної кримінальної справи. Матеріали справи не містять доказів наявності наказу контролюючого органу вищого рівня про проведення перевірки у позивача.
Крім того, як встановлено судами попередніх інстанцій, контролюючим органом не надано доказів, якої саме інформації чи якого документу позивачем не було надано по суті отриманого запиту контролюючого органу, в результаті чого і була призначена документальна невиїзна позапланова перевірка Товариства.
Таким чином, порушення вимог Податкового кодексу України є підставою для скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та податкового повідомлення - рішення, прийнятого за її результатами.
Отже, в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2012 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 по справі № 2-а-9396/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий О.В. Карась
Судді І.Я. Олендер
А.О. Рибченко