Ухвала від 17.12.2015 по справі 0670/10947/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2015 року м. Київ К/9991/39606/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Олендера І.Я., Рибченка А.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2012 по справі № 0670/10947/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлогіктранс"

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулась до суду з позовом в якому просить визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції в реєстрації його платником податку на додану вартість, зобов'язати контролюючий орган зареєструвати Товариство платником ПДВ та видати свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.12.2011, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2012, позов задоволено.

Не погодившись із судовими рішеннями, відповідач до Вищого адміністративного суду України подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог Товариства відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.

Як встановлено судами попередніх інстанцій Товариство зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Житомирської міської Ради 17.02.2011, місцезнаходження Товариства: 10029, Україна, м. Житомир, вул. Щорса 34, кв. 7.

Товариство 08.08.2011 звернулось до Державної податкової інспекції з заявою щодо реєстрації його на підставі п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України платником податку на додану вартість, оскільки сума від здійснених операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, сукупно перевищила 300 000,00 грн.

Державна податкова інспекція листом від 25.08.2011 №44094/10/15-2 повідомила Товариство про залишення заяви платника податків без виконання в зв'язку з невстановленням місцезнаходження підприємства, про що направлене повідомлення до державного реєстратора.

На адресу Товариства надійшов лист держаного реєстратора з проханням підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу та надати заповнену картку підтвердження реєстраційних відомостей по формі №6, на виконання якого 29.08.2011 позивачем надано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Судами також встановлено, що позивач 01.09.2011 вдруге подав заяву до контролюючого органу про реєстрацію платником податку на додану вартість, за результатами розгляду якої, листом від 06.09.2011 № 45953/10/15-2 Державна податкова інспекція повідомила Товариство про відмову у реєстрації в якості платника податку на додану вартість, у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей щодо Товариства.

Позивачем 04.10.2011 до державного реєстратора повторно було надало реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

При подальших звернення позивача до контролюючого органу про реєстрацію його платником податку на додану вартість, Державна податкова інспекція відмовляла у такій реєстрації (листи від 05.10.2011 та від 19.10.2011) з посиланням не встановлення місцезнаходження Товариства.

Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Пунктом 183.1 ст. 183 Податкового кодексу України передбачено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

А, згідно з п. 183.8 ст. 183 Податкового кодексу України орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу.

Пунктом 10 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 №978 передбачено, якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані (крім розділу 15 такої заяви), її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, то протягом 10 робочих днів від дня отримання заяви податковий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

Відповідно до п. 9 розділу III вказаного Положення, при реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру. З метою перевірки достовірності даних про заявника податковий орган може звернутись до державного реєстратора за отриманням витягу з Єдиного державного реєстру.

Єдиним доказом факту відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є наявний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 04.04.2011 статус відомостей про юридичну особу підтверджено, а згідно відомостей з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи (а.с. 68) остання дата підтвердження даних Товариства, зокрема, і юридичної адреси, є 20.04.20011.

Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачем двічі - 29.08.2011 та 04.10.2011 подавалася державному реєстратору реєстраційні картки "Підтвердження відомостей про юридичну особу", а в реєстраційній справі № 12597 Товариства, що ведеться контролюючим органом, міститься довідка від 05.09.2011 № 1639 про встановлення місцезнаходження платника податків, згідно якої місцезнаходження позивача за адресою м. Житомир, вул. Щорса, 34, кв. 7 підтверджено працівниками підрозділу податкової міліції.

За таких обставин переглянуті судові рішення першої та апеляційної інстанцій у справі відповідають приписам чинного законодавства, а доводи касаційної скарги визнаються непереконливими.

За клопотанням контролюючого органу про зупинення виконання судових рішень, які оскаржувались, та з метою забезпечення виконання рішення Вищого адміністративного суду України за результатами розгляду касаційної скарги, під час відкриття касаційного провадження за скаргою Державної податкової інспекції на судові рішення першої та апеляційної інстанцій у цій справі ухвалою від 19.06.2012 було вирішено питання про зупинення виконання судових рішень.

Виходячи з приписів ст. 215 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із залишенням без змін судових рішень першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів приходить до висновку про поновлення виконання судових рішень у справі.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби відхилити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2012 по справі № 0670/10947/11 залишити без змін.

Поновити виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2012 по справі № 0670/10947/11.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді І.Я. Олендер

А.О. Рибченко