Справа № 760/20180/15-п
Провадження № 3-6252/15
01 грудня 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Бурлака О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Міжрегіонального Головного Управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності посадову особу - фінансового директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Лореаль Україна»
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку Російської Федерації (посвідка на тимчасове проживання НОМЕР_2, видана ГУ ДМС України у м. Києві 01.10.2013 року), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків: НОМЕР_1,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
12.11.2015 року до Солом'янського районного суду м. Києва з Міжрегіонального Головного Управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби України, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності посадову особу - - фінансового директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Лореаль Україна» ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №401/39-10 /серії АА №751292/ від 30.10.2015 року, складеного головним державним ревізором-інспектором податкового супроводження підприємств торгівлі та громадського харчування управління податкового супроводження підприємств торгівлі, громадського харчування та інших підприємств Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників ОСОБА_3, відносно посадової особи - фінансового директора ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1, при проведенні камеральної перевірки даних, задекларованих в уточнюючій декларації з податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю «Лореаль Україна» (код за ЄДРПОУ 33239599, податкова адреса: 03680, м. Київ, вул. Грінченка, буд. 4), за 2012 рік, поданої 02.07.2015 року реєстраційний №9087835813, - було встановлено порушення абз. 4 п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого неправомірно визначено від'ємне значення штрафних санкцій у сумі 183 541 грн., рядок 28 уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік (від 02.07.2015 року №9087835813), що призвело до порушення порядку ведення податкового обліку, згідно акту перевірки №956/28-10-39-10/33239599 від 28.09.2015 року, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання з'явився представник фінансового директора ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, який пояснив, що з висновками акту про результати проведення камеральної перевірки даних, задекларованих в уточнюючій декларації з податку на прибуток ТОВ «Лореаль Україна» (код за ЄДРПОУ 33239599, податкова адреса: 03680, м. Київ, вул. Грінченка, буд. 4), за 2012 рік, поданої 02.07.2015 року реєстраційний №9087835813, вони повністю не погоджуються. Зазначив, що у зв'язку із виявленням помилки у раніше поданій декларації (мається на увазі уточнююча декларація від 03.10.2013 року до декларації за 2012 рік), Підприємство, згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України було зобов'язане провести уточнення показників такої декларації.
Таке уточнення Підприємство здійснило шляхом подання 02.07.2015 року уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2012 рік. Зокрема, помилково нарахована до сплати сума податку на прибуток за 2012 рік була зменшена шляхом відображення її у рядку 27 уточнюючої декларації від 02.07.2015 року з показником «-».
Таким чином, штраф, що був визначений у рядку 28 попередньої уточнюючої декларації від 03.10.2013 року (183 451 грн.) також було сплачено Підприємством помилково.
Оскільки чинна на момент подання уточнюючої декларації (02.07.2015 року) форма декларації не передбачала окремого рядку для корегування (зменшення) суми помилково сплаченого штрафу, Підприємство вказало таке зменшення у рядку 28 «Сума штрафу від недоплати при наданні уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (рядок 24 х 3%) зі знаком «-» («- 183 451 грн.») та в порядку п. 46.4 ст. 46 Податкового кодексу України надало доповнення до такої декларації з відповідними поясненнями.
За результатами камеральної перевірки уточнюючої декларації від 02.07.2015 року Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників було складено Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в уточнюючій декларації з податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю «Лореаль Україна» (код за ЄДРПОУ 33239599) за 2012 рік, поданого 02.07.2015 року реєстраційний №9087835813, яким нібито встановлено порушення зі сторони Підприємства абзацу четвертого п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), а саме неправомірно визначено від'ємне значення штрафної санкцій у сумі 183 541 грн., рядок 28 уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік (від 02.07.2015 року №9087835813).
Будь-яке податкове повідомлення-рішення за висновками Акту перевірки не приймалось.
Таким чином, висновок Акту перевірки про порушення Підприємством абз. 4 п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України є безпідставним, адже Підприємство не занижувало будь-які податкові зобов'язання, надав суду письмові пояснення , які містяться в матеріалах справи.
Суд, заслухавши пояснення представника фінансового директора ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, дослідивши адміністративний матеріал, прийшов до висновку, що матеріал про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до Міжрегіонального Головного Управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби України, для доопрацювання та належного оформлення, виходячи з такого.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та обєктивно з'ясовувати обставини справи. Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 256 КУпАП.
Зокрема, у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається із дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення №401/39-10 /серії АА №751292/ від 30.10.2015 року, складеного головним державним ревізором-інспектором податкового супроводження підприємств торгівлі та громадського харчування управління податкового супроводження підприємств торгівлі, громадського харчування та інших підприємств Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників ОСОБА_3, відносно посадової особи - фінансового директора ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1, останній складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, зокрема, не в повній мірі зазначена суть адміністративного правопорушення, а саме, у протоколі вказується, що встановлені порушення, а саме порушення абз. 4 п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого неправомірно визначено від'ємне значення штрафних санкцій у сумі 183 541 грн., рядок 28 уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік (від 02.07.2015 року №9087835813), що призвело до порушення порядку ведення податкового обліку, допущено фінансовим директором ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1, водночас не вказано, які саме дії або бездіяльність вчинені саме нею, які призвели до таких порушень (підписання чи не підписання документів, подання чи не подання декларацій з невірними даними податкового обліку та якими саме, тощо), тобто фактично не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП. Відсутні дані щодо суб'єкта адміністративного правопорушення, посадові обов'язки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, як головного фінансового директора, за невиконання яких ОСОБА_1 може бути притягнута до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
За таких обставин, вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу не дають змоги повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду адміністративної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також для можливості в подальшому виконати постанову про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи наведене, прихожу до висновку, що адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності посадову особу - фінансового директора ТОВ «Лореаль Україна» ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, необхідно направити до Міжрегіонального Головного Управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби України, для доопрацювання та належного оформлення відповідно вимогам чинного КУпАП, при цьому, врахувавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, з наданими документами.
Керуючись ч. 1 ст. 163-1 КУпАП та на підставі ст.ст. 9, 163-1, 251, 252, 256, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності посадову особу - фінансового директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Лореаль Україна» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, повернути до Міжрегіонального Головного Управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби України, для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: