Справа: № 826/10000/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
15 грудня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Шостака О.О., Желтобрюх І.Л.
при секретарі: Гімарі Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "08" вересня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31 до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві, Територіального управління Державної судової адміністрації України у м. Києві, треті особи: Державна судова адміністрація України, Кабінет Міністрів України, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві (далі - відповідач-1), Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві (далі - відповідач-2), треті особи Державна судова адміністрація України, Кабінет Міністрів України про:
- визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 щодо невиплати позивачам заробітної плати за квітень 2015 року відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону «Про забезпечення права на справедливий суд»;
- зобов'язання відповідача-1 та відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачам заробітну плату за квітень місяць 2015 року відповідно до посадового окладу встановленого абз. 2 ч. 1 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону «Про забезпечення права на справедливий суд» з урахуванням проведених виплат.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2015 року у задоволені позову відмовлено.
На вказану постанову позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги. Посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідні зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.06р., на підставі якої здійснюється нарахування заробітної плати працівникам апарату суду не внесені, підстави для здійснення перерахунку та виплати заробітної плати за квітень місяць 2015 року на час виникнення спірних правовідносин відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оплату праці», держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оплату праці», оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Колегія суддів звертає увагу на те, що пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» (зі змінами внесеними Законом від 02.03.15р. № 217-VIII, які набули чинності 13.03.15р.) встановлено, що норми і положення ч. 1 ст. 144 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" затверджено нову редакцію Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Відповідно цієї редакції матеріальне, побутове забезпечення та соціальний захист працівників судової системи визначаються статтею 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". При цьому згідно з підпунктом 2 пункту 13 Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Закон України "Про забезпечення права на справедливий суд" набрав чинності 28.03.2015 р.
Таким чином, Кабінет Міністрів України повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» в строк до 28.06.2015 року.
Статтею 5 Закону України «Про оплату праці» визначено, що організація оплати праці здійснюється на підставі законодавчих та інших нормативних документів.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про оплату праці» визначено, що джерелом коштів на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, є кошти, які виділяються з відповідних бюджетів, а також частина доходу, одержаного внаслідок господарської діяльності та інших джерел.
Тобто територіальне управління є розпорядником (одержувачем) коштів Державного бюджету України. А відтак, здійснює управління бюджетними асигнуваннями та реалізує будь-які бюджетні зобов'язання та платежі за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет.
Отже, виходячи з наведених норм, саме Кабінет Міністрів України має вжити заходів щодо приведення норм у відповідність, для того щоб відповідач-1 та відповідач-2 мали змогу здійснити перерахунок і виплату заробітної плати позивачам.
Територіальне управління, як орган державної влади, у своїй діяльності керується в межах виключних повноважень, що закріплені у відповідних нормативно-правових актах.
Державне казначейство відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України здійснює лише казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, з огляду на відсутність підстав для зобов'язання відповідачів здійснити позивачам перерахунок та виплату заробітної плати за квітень місяць 2015 року, відповідно до вимог ч. 1 ст. 147 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів», у редакції станом на 28.03.2015р., оскільки відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. № 268 не внесені, тому позовні вимоги є передчасними, а доводи апеляційної скарги позивачів не спростовують висновків суду першої інстанції.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий - суддя: Я.С. Мамчур
Судді: І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Ухвалу складено у повному обсязі 18.12.2015.
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
ОСОБА_32