Постанова від 16.12.2015 по справі 516/113/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2015 р. Справа № 516/113/15-а

Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Шумейко М.Т.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.,

- Кравченка К.В.

при секретарі - Діденко К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 08 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, товариство з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго", про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ТОВ "Теплодаренерго" про визнання неправомірною бездіяльність Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області по передачі теплових лічильників з балансового обліку Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго"; зобов'язання Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області передати теплові лічильники, які встановлені в житлових будинках м. Теплодар з балансу Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на баланс ТОВ "Теплодаренерго".

Постановою Теплодарського міського суду Одеської області від 08 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області по передачі теплових лічильників з балансового обліку Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго". Зобов'язано Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області передати теплові лічильники на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго".

В апеляційній скарзі Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не повно досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що 30 жовтня 2007 року між Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області та ТОВ "Теплоенергокомплект" був укладений договір на виконання робіт, згідно якого замовник в особі Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області поручає, а підрядчик, в особі ТОВ "Теплоенергокомплект", приймає на себе зобов'язання по виконанню робіт по оснащенню інженерних вводів багатоквартирних жилих будинків засобами обліку споживання теплової енергії м. Теплодар (лічильників теплової енергії). Також згідно даного договору, замовник приймає акт виконаних робіт по оснащенню житлових будинків, лічильниками теплової енергії.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 23 квітня 2008 року за №238/В-08 та додатку до нього, Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області, повинно передати усі матеріальні цінності, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар, в оперативне ведення на позабалансовий облік ТОВ ЖЕБП "Наше місто".

В доданих до даного рішення документах, а саме в акті про передачу в господарське ведення до ТОВ ЖЕБП "Наше місто", майно яке є комунальною власністю територіальної громади м. Теплодар з постановою на позабалансовий облік, вказано про передачу ультразвукового лічильника теплової енергії, типа СВТУ 10М.

Відповідно до листа ТОВ ЖЕБП "Наше місто" від 14 липня 2015 року за вих.№01-02.120, було вказано, що теплові лічильника знаходяться на балансі Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області, відповідно до рішення Теплодарської міської ради №402-VI від 27 серпня 2013 року.

Відповідно до листа ТОВ "Теплодаренерго" за вих.№09/01-66 від 04 березня 2015 року було повідомлено, що на балансі ТОВ "Теплодаренерго" теплові лічильники не значаться та не значились.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, відповідач від імені та в інтересах територіальної громади здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, а теплові лічильники є об'єктом, за допомогою якого проводиться урахування спожитої теплової енергії, яку надає ТОВ "Теплодаренерго", у зв'язку з чим не передання вказаних лічильників постачальнику є бездіяльністю відповідача. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку про зобов'язання відповідача передати на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" у тимчасове користування зазначені лічильники, у зв'язку з тим, що відповідно до "Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій" позабалансові рахунки призначені для узагальнення інформації про наявність і рух цінностей, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі).

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1.5 Положення Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради, затвердженого рішенням Теплодарської міської ради №407-VI від 12 вересня 2013 року -Управління від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до Закону здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області №238/В-08 від 23 квітня 2008 року Управлінню майна та інвестицій передано матеріальні цінності, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар, в оперативне ведення на позабалансовий облік ЖЕБП "Наше місто".

При цьому, згідно договору комісії №18 від 01 липня 2005 року, ЖЕБП "Наше місто" по дорученню ТОВ "Теплодаренерго" виконує від свого імені реалізацію виробленої ТОВ "Теплодаренерго" теплову енергію населенню м. Теплодар, що в свою чергу підтверджує факт необхідності передавання лічильників на позабалансовий облік ЖЕБП "Наше місто" відповідно до рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області №238/В-08 від 23 квітня 2008 року.

Також, рішенням Теплодарської міської ради №402-VI від 27 серпня 2013 року було вирішено Управлінню майна та інвестицій Теплодарської міської ради передати на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" теплові лічильники, проте у разі відсутності доказів проведення перевірки у встановленому порядку вказаних теплових лічильників, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про неправомірну бездіяльність Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області по передачі теплових лічильників з балансового обліку Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" та зобов'язання передати їх на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" є помилковими.

Крім того, в силу положень ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З наведеного слідує, що метою адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Але, для належного та повного захисту своїх порушених прав та інтересів, особа, при поданні адміністративного позову, має сформулювати свої вимоги у відповідності з положеннями ст. 104 КАС України, яким безпосередньо передбачений перелік способів захисту прав та інтересів.

Як вбачається з заявленого позову, позивачка звернулась з вимогами про визнання неправомірною бездіяльність Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області по передачі теплових лічильників з балансового обліку Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" та зобов'язання Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області передати теплові лічильники, які встановлені в житлових будинках м. Теплодар з балансу Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на баланс ТОВ "Теплодаренерго".

Проте, позивачкою не наведено жодних доводів стосовно того саме які її права та інтереси були порушені при не передачі Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на позабалансовий облік ТОВ "Теплодаренерго" теплових лічильників та яким чином буде відновлене її порушене право шляхом зобов'язання Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області передати теплові лічильники, які встановлені в житлових будинках м. Теплодар з балансу Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області на баланс ТОВ "Теплодаренерго".

Отже, вирішуючи спір по суті, судом першої інстанції не було надано об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу позивачки, а також не було визначено, чи відповідає обраний позивачкою спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивачки.

При цьому відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та може бути підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2, оскільки нею в даному випадку був обраний неналежний спосіб захисту своїх порушених прав та інтересів.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів, керуючись п.3, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.3, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області задовольнити, постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 08 жовтня 2015 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, товариство з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго", про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: К.В. Кравченко