Справа: № 757/16367/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Матійчук Г.О. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
Іменем України
14 грудня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 01 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа Держава Україна в особі Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності та дій неправомірними та зобов'язання поновити виплату пенсії,
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 31 липня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року постанову Печерського районного суду м. Києва від 31 липня 2014 року - скасовано та прийнято нову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим щодо не поновлення, не нарахування і не виплати ОСОБА_2 пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим поновити ОСОБА_2 нарахування і виплату пенсії, з проведенням її індексації і здійсненням компенсації втрати частини доходу у зв'язку з несвоєчасною виплатою в період з 06.12.2013 року по 27.11.2014 року.
06.08.2015 року представник позивача звернувся до Печерського районного суду м. Києва з заявою про заміну сторони в зазначеній адміністративній справі, а саме управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області, посилаючись при цьому на ст. 55 КАС України.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 01 вересня 2015 року в задоволенні заяви - відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 01 вересня 2015 року як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та постановити нову ухвалу про задоволення заяви та здійснити заміну управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим в адміністративній справі № 757/16367/14-а на його правонаступника управління Пенсійного Фонду України в Генічеському районі Херсонської області.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмову у задоволенні заяви представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 про заміну сторони правонаступником суд першої інстанції мотивував тим, що заявник не відноситься до громадян, які постійно проживають на тимчасово окупованій території в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Статтею 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 1207-VII (далі - Закон № 1207-VII) сухопутну територію АР Крим та м. Севастополя визнано тимчасово окупованою територією, на яку поширюється особливий правовий режим, зокрема, щодо реалізації прав громадян на пенсійне забезпечення.
Відповідно ст. 17 Закону № 1207-VII встановлено, що у разі неможливості здійснювати діяльність на тимчасово окупованій території місце розташування державних органів, утворених відповідно до Конституції та законів України, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 1207-VII передбачено, що виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних норм Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 02.07.2014р. № 234 «Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», а у її розвиток Правлінням ПФУ - постанову від 07.07.2014р. № 13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя».
Згідно зазначеної Постанови № 13-4 (набрала чинності 22.07.2014р.) такими органами визначено управління Пенсійного фонду України в Генічеському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Чаплинському районах Херсонської області, а також Головне управління ПФУ в Херсонській області - щодо пенсійного забезпечення військових та за міжнародними договорами України.
Разом з тим, відповідно до змінених положень «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій...», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1 (у ред. постанови правління ПФУ від 07.07.2014р. № 13-1), заява про призначення / поновлення пенсії громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим і не отримують пенсію від уповноважених органів РФ, подається заявником / пенсіонером особисто або через представника до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. № 13-4 (пп. 1.3, 1.5 Порядку).
За приписами статті 55 КАС України вбачається, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Колегія суддів зауважує на тому, що виконання судового рішення є стадією адміністративного процесу.
Як встановлено ст.55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно ч.4 ст.257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
З огляду ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу, в тому числі на стадії виконання судових рішень.
При цьому, колегія суддів вважає необґрунтованою та відхиляє позицію управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області, з якою погодився суд першої інстанції про те, що оскільки заявник не відноситься до громадян, які постійно проживають на тимчасово окупованій території автономній Республіці Крим та м. Севастополя, підстав для заміни сторони - управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Севастополь Автономної Республіки Крим на територіальне управління (управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі), передбачене Постановою № 13-4, немає, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 21 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (ч.1 ст.22 Конституції України).
Статтею 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (ч.1 ст.64 Конституції України)
До того ж, положення Постанови Правлінням ПФУ від 07.07.2014р. № 13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя» не розмежовують права осіб, які постійно проживають на тимчасово окупованій території та осіб, які постійно не проживають на вказаній території.
З огляду на викладене, неправомірними є посилання управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області та суду першої інстанції на зазначену вище обставину, оскільки вона є дискримінаційною та неконституційною, оскільки звужує право на отримання пенсії по факту місця проживання.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вбачає підстави для задоволення заяви представника позивача про заміну сторони у справі, а саме з метою повного захисту прав та інтересів заявника та забезпечення виконання судового рішення здійснити заміну управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на управління Пенсійного Фонду України в Генічеському районі Херсонської області.
Приймаючи до уваги вищевказане, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції необґрунтованими, ухвала місцевого суду постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206, 212, 245, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - задовольнити.
Ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 01 вересня 2015 року - скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою заяву представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 про заміну сторони у справі правонаступником задовольнити.
Провести заміну сторони у справі з управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на управління Пенсійного фонду України у Генічеському районі Херсонської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:
Судді:
.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Губська Л.В.
Федотов І.В.