ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
17 грудня 2015 року м. Київ № 826/11175/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Іщука І.В., суддів: Погрібніченка І.М., Шулежка В.П., розглянув у порядку письмового провадження заяву Міністерства культури України про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2014 р. у справі
за позовомОСОБА_1
доМіністерства культури України
провизнання протиправним та скасування наказу № 374/0/17-14,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства культури України, в якому просив: визнати протиправним і скасувати наказ № 374/0/17-14 Міністерства культури України від 26 червня 2014 року про звільнення ОСОБА_1; поновити ОСОБА_1 на посаді Директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.09.2014 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 р., позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ № 374/0/17-14 Міністерства культури України від 26 червня 2014 року про звільнення ОСОБА_1 Поновлено ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України з 27 червня 2014 року. Допущено негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей з 27 червня 2014 року.
Окружним адміністративним судом м. Києва 18.09.2014 р. видано виконавчий лист в частині судового рішення, яке підлягає негайному виконанню.
Згідно відмітки служби діловодства, 25.11.2014 р. Окружний адміністративний суд м. Києва одержав від Міністерства культури України заяву про відстрочення виконання рішення по справі №826/11175/14, в якій останній просив відстрочити виконання постанови від 04.09.2014 року в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України з 27 червня 2014 року до закінчення розгляду справи №826/11175/14 в Київському апеляційному адміністративному суді.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив наступне. В Міністерстві культури України було змінено структуру центрального апарату та штатний розпис, згідно яких відсутня посада директора Департаменту культурної спадщини, тому у зв'язку з тим, що існують обставини, що ускладнюють виконання постанови суду, заявник вважає за необхідне дочекатися рішення по справі суду апеляційної інстанції.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав письмову заяву та просив її задовольнити, уточнивши при цьому термін, на який необхідно відстрочити виконання постанови, а саме, до розгляду касаційної скарги Міністерства культури України у Вищому адміністративному суді України.
В судовому засіданні представник позивача заперечив проти задоволення заяви про відстрочення виконання постанови суду.
У судовому засіданні 08.12.2015 року суд, заслухавши думку представників сторін, відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду заяви в порядку письмового провадження.
У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З системного аналізу наведеної норми вбачається, що відстрочення виконання рішення суду є правом, а не обов'язком суду, а відповідне рішення приймається суддею на основі закону та власних переконань.
Таким чином, для відстрочення виконання судового рішення особа, яка звернулась з відповідною заявою, повинна довести суду наявність підтверджених відповідними доказами виняткових обставин, які можуть бути підставою для відстрочення виконання судового рішення.
При цьому, при вирішення питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення суд задовольняє таку заяву лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом.
Зміна структури центрального апарату Міністерства культури України не є тією обставиною, яка може вважатися судом як підстава для відстрочення виконання рішення суду, адже відповідно до ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України поновлення на посаді у відносинах публічної служби виконується негайно і така вимога базується на конституційному праві особи на працю та захист від незаконного звільнення.
Таким чином, відповідач не навів переконливих доводів на обґрунтування неможливості виконання постанови від 04.09.2014 року в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України з 27 червня 2014 року. При цьому, надані відповідачем документи не можуть розглядатися як належні докази, що свідчать про наявність виняткових обставин, що ускладнюють або виключають виконання судового рішення.
З огляду на наведене та зважаючи на абзац четвертий постанови від 04.09.2014 року, у якому допущено негайне виконання рішення в частині поновлення на позивача на посаді, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Міністерства культури України про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2014 р.
Керуючись положеннями ст.ст.263, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
В задоволенні заяви Міністерства культури України про відстрочення виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2014 р. по справі №826/11175/14 відмовити.
Ухвала набирає законної сили згідно ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: І.О. Іщук
Судді: І.М. Погрібніченко
В.П. Шулежко