Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
03 грудня 2015 р. № 820/9934/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Демченко В.В.,
за участю: представника позивача - Ткаченко С.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ізюмського комунального підприємства теплових мереж до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001851501 від 12.06.2015 року в частині суми штрафних санкцій 392368,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що посадовою особою відповідача 27.05.2015 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Ізюмського комунального підприємства теплових мереж з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ у розмірі 5124170,95 грн. за період з 14.11.2011р. по 30.04.2015 р. На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2015 року № 0001851501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1024834,19 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість відповідно до п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України. При цьому позивач зазначив, що податковий борг з ПДВ, який виник внаслідок невідповідності встановлених тарифів на комунальні послуги, що надані населенню, та фактичними витратами підприємства на виробництво цих послуг, було частково погашено шляхом проведення взаємозаліку з державним бюджетом у розмірі 1961842,00 грн. Отже відповідач неправомірно нарахував 20% штрафної санкції на суму 1961842,00 грн.
У судове засідання представник відповідача не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи без його присутності та заперечень на позов до суду не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Таким чином суд вважає за можливе здійснити розгляд справи без участі представника відповідача.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі. Додатково вказав, що контролюючим органом не були взяті до уваги обставини та документальні докази щодо застосування іншого механізму погашення податкових зобов'язань, що спростовують порушення комунальним підприємством порядку погашення податкових зобов'язань, встановленого Податковим кодексом України, що унеможливлює притягнення його до відповідальності у вигляді штрафних санкцій та пені.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Основною метою створення Ізюмського комунального підприємства теплових мереж відповідно до п. 3.1 статуту, є задоволення потреб населення та інших категорій споживачів в забезпеченні тепловою енергією, гарячою водою та іншою продукцією.
Посадовою особою відповідача було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Ізюмського комунального підприємства теплових мереж з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ у розмірі 5124170,95 грн. за період з 14.11.2011р. по 30.04.2015 р., за результатами якої складено акт від 27.05.2015 року № 578/1501/32284148 ( а.с.31-36).
Перевіркою встановлено, зокрема, що на порушення п. 57.1 ст. 57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України Ізюмським комунальним підприємством теплових мереж несвоєчасно перераховано узгоджені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 5124170,95 грн. Максимальна кількість днів затримки сплати податкового зобов'язання - 1093 дні.
На підставі акту перевірки від 27.05.2015 року № 578/1501/32284148 контролюючим органом відносно позивача 12.06.2015 року було винесено податкове повідомлення - рішення № 0001851501, відповідно до якого за затримку граничного строку сплати узгоджених сум податкових зобов'язань Ізюмське КПТМ зобов'язано сплатити штраф у сумі 1024834,19 грн. (а.с.30)
З матеріалів справи вбачається, що дане податкове повідомлення - рішення оскаржується Ізюмським КПТМ в частині нарахованого штрафу в сумі 392368,40 грн., оскільки такий штраф, на думку позивача, неправомірно нараховано на частину податкового боргу в розмірі 1961842,00 грн., яка була погашена за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам заборгованості минулих років з різниці в тарифах, що було передбачено Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 30 від 29.01.2014 р. із застосуванням механізму погашення заборгованості комунальних підприємств, який унормовано Законом України від 26.06.2005 року № 2711 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу".
Вирішуючи дану справу по суті, судом взято до уваги наступне.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, по 31 грудня 2010 року .
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п. 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що у 2014 році п.24 ст. 14 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік було передбачено порядок погашення податкового боргу з ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету, яка надавалася в рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалися населенню.
На виконання вимог цього Закону Постановою КМУ від 29.01.2014 року № 30 було затверджено " Порядок та умови надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування " ( надалі - Порядок).
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку, підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію та відступлення прав вимоги щодо заборгованості за природний газ на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатках 2 і 3 (у разі проведення взаєморозрахунків за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", залучених до спеціального фонду державного бюджету відповідно до пункту 2 статті 16 даного Закону).
Розрахунок обсягу заборгованості складається за формою згідно з додатком 4, погоджується відповідним структурним підрозділом місцевого органу виконавчої влади або виконавчого органу ради та подається разом з документами, зазначеними у пункті 5 цих Порядку та умов, учасниками розрахунків територіальним комісіям з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу (далі - територіальні комісії), утвореним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 190 , для прийняття рішення про узгодження обсягу заборгованості. Територіальні комісії приймають протягом двох тижнів з дня надходження таких документів рішення про узгодження обсягу заборгованості. Для визначення обсягу зобов'язань учасники розрахунків подають територіальним комісіям довідку-розрахунок суми додаткових податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, які виникають у результаті проведення розрахунків згідно з договором про організацію взаєморозрахунків, за формою згідно з додатком 5. Територіальні комісії узгоджують суми додаткових податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість учасників розрахунків відповідно до цих Порядку та умов. Розрахунок обсягу компенсації складається за формою згідно з додатком 8 до цих Порядку та умов, погоджується відповідним структурним підрозділом місцевого органу виконавчої влади або виконавчого органу, органу місцевого самоврядування та подається суб'єктами господарювання до 10 числа місяця, що настає за звітним, разом з документами, зазначеними у пункті 5 цих Порядку та умов, територіальним комісіям для прийняття у п'ятиденний строк рішення про узгодження обсягу компенсації. (Пункт 7 вказаного Порядку).
При цьому, механізм погашення заборгованості з різниці в тарифах, шляхом проведення взаєморозрахунків встановлено Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон №2711-IV).
Дія Закону №2711-IV поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії. (Стаття 2 Закону №2711-IV.)
Отже, погашення заборгованості перед бюджетом підприємствами, до яких належить позивач, здійснюється з урахуванням норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" .
За визначенням статті 1 Закону №2711-IV, заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих.
У разі наявності в межах заборгованості рівних сум заборгованості, що підтверджені за встановленим порядком, дозволяється проведення взаєморозрахунків між: споживачами електричної енергії та енергопостачальниками, енергопостачальниками та оптовим постачальником електричної енергії, оптовим постачальником електричної енергії та виробниками електричної енергії, виробниками електричної енергії та суб'єктами господарської діяльності - кредиторами виробників електричної енергії, підприємствами паливно-енергетичного комплексу та бюджетами всіх рівнів і державними цільовими фондами, бюджетами всіх рівнів та суб'єктами господарської діяльності. (Пункт 7.1.1 Закону №2711-IV.)
Проведення взаєморозрахунків здійснюється шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків на підставі відповідних угод та в разі наявності в межах заборгованості, зафіксованої на розрахункову дату, рівних сум заборгованості, що підтверджені при визначенні таких сум. (Пункт 7.2 Закону №2711-IV.)
Згідно з п. 7.4 Закону №2711-IV, проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим Законом, за участю бюджетів усіх рівнів дозволяється лише на суму заборгованості, що виникла з причин:
-неповного фінансування передбачених державним та/або місцевими бюджетами видатків для розрахунків за енергоносії, спожиті підприємствами, організаціями та установами, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів;
-неповної оплати видатків, передбачених бюджетами всіх рівнів на фінансування пільг та субсидій, встановлених законодавством відносно оплати за енергоносії;
-невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умов, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 7.5 Закону №2711-IV, органи державної податкової служби не мають права відмовити за зверненням учасників розрахунків - платників податків в укладенні договору щодо проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим Законом.
При погашенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком, суми такої заборгованості не включаються до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів, штрафні санкції не нараховуються. (Пункт 9.2 Закону №2711-IV.)
Згідно з довідкою №4 Ізюмської ОДПІ про податкову заборгованість з ПДВ відповідно до вимог Постанови КМУ № 30 від 29.01.2014 року, така станом на 01.06.2014 року за Ізюмським КПТМ обліковувалась у сумі 9974998,15 грн., з яких - 7754571,02 грн.- податкове зобов'язання (а.с.38).
Відповідно до витягу з протоколу №5 від 14 липня 2014 року засідання територіальної комісії Харківської області з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу (а.с.39), узгоджено обсяг заборгованості за 1 квартал 2014 року з різниці в тарифах на теплову енергію, надану населенню Ізюмським КПТМ, яка відповідно до п.24 ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" та з урахуванням Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Постанови КМУ № 30 від 29.01.2014 року, підлягає відшкодуванню в сумі 3257343,00 грн.
Крім того, 18.06.2014 року між позивачем та Головним управлінням ДКСУ в Харківській області, Департаментом фінансів ХОДА, Департаментом житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації, укладено договір №41/21 про організацію взаєморозрахунку відповідно до Постанови КМУ № 30 від 29.01.2014 року (а.с.40-41).
Відповідно до п. 7 вказаного договору, Ізюмське КПТМ перераховує до спеціального фонду Державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі з дострокового погашення розстроченої (відстроченої) заборгованості з додатку на додану вартість в сумі 2000000 грн.
Борг з ПДВ на суму 2000000 грн. позивачем сплачено із субвенцій державного бюджету, що підтверджується копією платіжного доручення від 27.06.2014 №2 (а.с.42).
Таким чином, на підтвердження сплати заборгованості позивача з ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам заборгованості минулих років з різниці в тарифах, що передбачено Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" в порядку, встановленому Постановою КМУ № 30 від 29.01.2014 р. із застосуванням механізму погашення заборгованості комунальних підприємств, який унормовано Законом України від 26.06.2005 року № 2711 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" до матеріалів справи позивачем долучено протокол № 5 засідання територіальної комісії Харківської області з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу від 14.07.2014 року, довідку №4 про розмір непогашеної заборгованості станом на 01.06.2014 року, договір від 18.06.2014 року №41/21 про організацію взаєморозрахунку, платіжне доручення від 27.06.2014 №2 .
Водночас матеріалами справи підтверджено, що проведений взаєморозрахунок на 2000000 грн. відбувся фактично 27.06.2014 року по податковим деклараціям з ПДВ № 9011000031 від 15.11.2011 р. погашено на суму 107827,00 грн., уточнюючому розрахунку № 9011000455 від 15.11.2011 р. погашено на суму 741681,00 грн., № 9012591081 від 19.12.2011 р. погашено на суму 331471,00 грн., уточнюючому розрахунку № 9012591124 від 19.12.2011 р. погашено на суму 12562,00 грн., № 9014255119 від 20.01.2012 р. погашено на суму 608394,00 грн., № 9006814650 від 20.02.2012 р. погашено на суму 159907,00 грн. А всього на суму 1961842,00 грн.
При цьому з наданого представником позивача листа Ізюмської ОДПІ вбачається, що відповідно рішення від 28.08.2015 року було проведено списання частини податкового боргу минулих років підприємству позивача у розмірі 926289,43 грн., а саме: за деклараціями № 9020008152 від 19.04.2012 р. - 89101,43 грн., № 9027600649 від 18.05.2012 р. - 404644,00 грн., № 9034072417 від 18.06.2012 р. - 352536,00 грн. та податковим повідомленням-рішенням № 0000162220 від 20.07.2012 р. - 80008,00 грн. ( а.с.81).
Таким чином, погашення частини заборгованості позивача з ПДВ в розмірі 1961842,00 грн. відбулося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах, як передбачено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014р." із застосуванням механізму, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на підставі договору №41/21 від 18.06.2014 р. про організацію проведення взаєморозрахунку.
З огляду на зазначене, суд прийшов до висновку про неправомірність застосовування до Ізюмського КПТМ фінансових санкцій податковим повідомленням - рішенням № 0001851501 від 12.06.2015 року в частині нарахованого штрафу в сумі 392368,40 грн. ( 20% від 1961842,00 грн.) за несвоєчасну салату податкового зобов'язання з ПДВ.
Приймаючи висновок про часткове скасування спірного податкового повідомлення - рішення судом, в силу приписів ч. 2 ст.161 та ст.244-2 КАС України, було взято до уваги висновки постанови Верховного Суду України від 17 жовтня 2011 року (номер у Єдиному державному реєстрі судових рішень - 19130723) та ухвали ВАСУ від 21.06.2012 року по справі № К-16470/10.
У вказаних рішеннях ВСУ та ВАСУ дійшли висновків, що відповідно до пункту 9.2 статті 9 Закону №2711-IV у разі погашення платником податку заборгованості (у тому числі шляхом застосування механізму взаєморозрахунків) на умовах, визначених цим Законом, та у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком, накладення на Підприємство штрафу у відповідному розмірі, є помилковим, оскільки суперечить зазначеній спеціальній нормі Закону №2711-IV.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не було надано доказів на підтвердження правомірності висновків, якими вмотивовано спірне податкове повідомлення-рішення в оскаржуваній частині.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ч.1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 128,160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Ізюмського комунального підприємства теплових мереж до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001851501 від 12.06.2015 року в частині суми штрафних санкцій 392368,40 грн.
Стягнути з Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області ( 64300, Харківська область, м. Ізюм, вул. Фрунзе,32, код ЄДРПОУ 39799097) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Ізюмського комунального підприємства теплових мереж ( 64300, Харківська область, м. Ізюм, пр. Леніна,33) у розмірі 1218,00 грн. ( одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 10.12.2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.