про залишення позовної заяви без руху
17 грудня 2015 року справа № 823/5406/15
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади» до Головного управління державної казначейської служби України у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство агарної політики та продовольства України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
14 грудня 2015 року до суду з позовною заявою звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади» (далі - позивач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної казначейської служби України у Черкаській області по неповерненню відшкодування з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади», ідентифікаційний код 34223637, бюджетної заборгованості у сумі 1478499,00 грн;
- зобов'язати Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити операції з оплати кредиторської заборгованості Департаменту агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації перед товариством з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади», ідентифікаційний код 34223637, у сумі 1478499,00 грн.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху з нижче зазначених підстав.
Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною 2 статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
22.05.2015 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» №484-VIII, внесено зміни до Закону України «Про судовий збір», зокрема, частиною 2 статті 4 цього Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру юридичною особою розмір ставки судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, а не майнового 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» № 800-ІIІ від 28.12.2014 установлено розмір мінімальної заробітної плати на 2015 рік, а саме, у місячному розмірі з 1 січня - 1218 гривень.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Позивачем відповідно до платіжного доручення №333 від 27.11.2015 сплачено 22176, 75 грн судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру (зобов'язати Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити операції з оплати кредиторської заборгованості Департаменту агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації перед товариством з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади», ідентифікаційний код 34223637, у сумі 1478499,00 грн). Однак адміністративний позов крім майнової вимоги містить і немайнову вимогу (визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної казначейської служби України у Черкаській області по неповерненню відшкодування з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади», ідентифікаційний код 34223637, бюджетної заборгованості у сумі 1478499,00 грн).
З урахуванням вищевказаного вбачається, що в даному випадку за подання адміністративного позову немайнового характеру позивачу необхідно доплатити 1218 грн 00 коп.
Крім того, згідно частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Частиною 1 статті 102 передбачено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Після закінчення цього часу особа не втрачає права звернутися із адміністративним позовом, але у задоволенні цього позову може бути відмовлено на тій підставі, що пропущено строк звернення.
Водночас, суд звертає увагу позивача на те, що визначальним при вирішенні питання щодо початку перебігу строку звернення до суду, закінчення такого строку та відповідно його поновлення (у разі пропущення з поважних причин), є саме факт обізнаності особи про порушення його прав та законних інтересів або фактична можливість володіти такою інформацією.
У позовній заяві позивач вказує, що Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації до Головного управління Державної казначейської служби в Черкаській області 19.12.2012 надані документи щодо реєстрації бюджетних зобов'язань. Документи, що підтверджують факт узяття бюджетного фінансового зобов'язання повертаються розпоряднику з відміткою «зареєстровано та взято на облік». Згідно з Реєстрами бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів №21 та №25 вони зареєстровані та взяті на облік відповідачем 25.12.2012.
Таким чином, суддя вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду та не надано жодного належного обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду та відповідного клопотання, що позбавляє суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, що має наслідком на підставі частини 1 статті 108 КАС України залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного та керуючись статтями 104-107, 108 КАС України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніські сади» до Головного управління державної казначейської служби України у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство агарної політики та продовольства України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 08 лютого 2016 року для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви, шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду обґрунтованих пояснень та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду та квитанції про сплату судового збору.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.П. Тимошенко