Справа № 817/3421/15
17 грудня 2015 року
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області
до
ДП "Зірненський спиртовий завод"
про застосування заходів реагування, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області звернулося до суду з позовом до ДП "Зірненський спиртовий завод" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи роботи (експлуатації) будівлі складу матеріальної продукції за адресою: с. Зірне, вул. Зірненська, 7, Березнівського району, Рівненської області, до повного усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Ухвалою про відкриття скороченого провадження від 09 грудня 2015 року відповідачу було надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання заперечення.
У вказаний строк відповідачем було подано заяву про визнання позову.
Давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що Кодексом цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служби.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (стаття 64 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, котре затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій є Центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2013р. № 33 „Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.
Головне управління є територіальним органом виконавчої впади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру, та діє на підставі Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3.
Згідно ст.65 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту здійснюється, зокрема щодо місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Матеріалами справи стверджено, що у період з 13.11.2015 по 20.11.2015 співробітником Березнівського районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області на підставі відповідного наказу №7 від 20.10.2015 проведено перевірку будівель та території ДП "Зірненський спиртовий завод", розташованого за адресою: за адресою: с. Зірне, вул. Зірненська, 7, Березнівського району, Рівненської області, з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.
За результатами перевірки складений Акт перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту №38 від 20.11.2015 (а.с.11-27), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, а саме:
- Дерев'яні конструкції горища складу матеріальної продукції піддано вогнезахисному оброблянню, пункт 2.5 розділу ІІІ ППБ в Україні, що свою чергу сприяє швидкому розповсюдженню вогню унеможливить ліквідацію пожежі на первинній стадії з незначними матеріальними витратами;
- З'єднання жил проводів електромережі в розподільчиих коробках в складі матеріальної продукції здійснено без допомоги опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) п. 1.6 розділу IV ППБ в Україні, що може призвести до короткого замикання, перенагрівання електричної мережі та виникнення пожежі;
- Електромережа в складі матеріальної продукції не перевірена на опір ізоляції п. 1.20 розділу IV ППБ в Україні, що в свою чергу може призвести короткого замикання електромережі з подальшим виникненням пожежі;
- Будівлю складу матеріальної продукції не обладнано зовнішніми пристроями від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, пункт 1.21 розділу IV ППБ в Україні, що в свою чергу може призвести до попадання блискавки і вторинних її проявів, пункт 1.21 розділу IV ППБ в Україні, що в свою чергу може призвести до попадання блискавки в конструктивні елементи будівлі з подальшим виникненням южежі ;
- Будівля складу матеріальної продукції не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією п. 2.1 розділу V ППБ в Україні, що в свою чергу й може призвести до пізнього виявлення пожежі, завданню шкоди життю та здоров'ю працівників;
- Пожежні кран-комплекти в складі матеріальної продукції не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволами, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежних кранів, рукавів та ручного пожежного ствола не мають однотипного з'єднання п. 2.2 розділу V ППБ в Україні, що в свою чергу може призвести до ускладнення гасіння пожежі та її швидкому розвитку іа початковій стадії;
- Приміщення складу матеріальної продукції не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) п. 3.6 розділу V ППБ в Україні, що в свою чергу може призвести до ускладнення гасіння пожежі та її швидкому розвитку на початковій стадії.
Відповідно до пп. 63 п. 4 Положення про Головне управління, Головне управління, згідно з покладеними на нього завданнями на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У відповідності до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Тим самим, подальша експлуатація будівель та приміщень ДП "Зірненський спиртовий завод" за адресою: с. Зірне, вул. Зірненська, 7, Березнівського району, Рівненської області, із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив і не усунув порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а відтак, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
В силу ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) будівлі складу матеріальної продукції ДП "Зірненський спиртовий завод" за адресою: с. Зірне, вул. Зірненська, 7, Березнівського району, Рівненської області, до повного усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення від системи електрозабезпечення.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Жуковська Л.А.