Постанова від 14.12.2015 по справі 813/3701/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року № 813/3701/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.

за участю секретаря Галійчук А.В.

за участю : представників позивача Локатира І.І., Панюри М.І., представника відповідача Булаш З.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» (надалі - ТзОВ «Львівморепродукти») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області (надалі - ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправними та скасування рішення №0007751704, №0007851704, №0007871704, №0007881704, №0007751704, №0007821704, №0007901704, №0007791704, №0007801704, №0007811704, №0007921704, №0007781704, №0007911704 від 26 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесені в супереч чинному законодавству, оскільки позивач повністю та своєчасно сплатив єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечила, посилаючись на те, що позивачем було перераховано суму єдиного соціального внеску замість розрахункового рахунку ДПІ у Галицькому районі м.Львова, кошти перераховано на розрахунковий рахунок ДПІ у Личаківському районі м.Львова, у зв'язку з чим, у платника податків виникла заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальну суму 20 783,97 грн.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Як встановлено судом, ТзОВ «Львівморепродукти» було зареєстроване в УПФУ у Личаківському районі м.Львова за місцем своєї юридичної адреси : м.Львів, вул.Опришківська,5, як платник єдиного соціального внеску.

З 01.10.2013 року у зв'язку з передачею функцій з адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійним фондом до Міністерства доходів і зборів, особова картка позивача з УПФУ у Личаківському районі м.Львова була передана в ДПІ у Личаківському районі м.Львова і також був перерахований залишок коштів в сумі 24537,35 грн, який позивач своїм листом від 08.10.2013 року №766/01-287 просило вищезазначені кошти перерахувати на рахунок ДПІ у Галицькому районі м.Львова за місцем реєстрації товариства в податковій інспекції.

Як встановлено з матеріалів справи, ТзОВ «Львівморепродукти» звернулось до ДПІ в Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області, з питанням де товариство має бути зареєстроване по ЄСВ, позивачем отримано відповідь, що реєстрація по ЄСВ в податковій інспекції має проводитись за місцем реєстрації в пенсійному фонді та юридичною адресою платника і запропоновано написати листа та перекинути нараховані кошти з ДПІ у Галицькому районі м.Львова в ДПІ у Личаківському районі м.Львова.

Позивачем направлено листи №997/01-343 від 25.11.2013 р про перерахування коштів в сумі 95715,34 грн; №209/01-32 від 18.02.2014 р на перерахування коштів в сумі 45914,00 грн; №191/01-26 від 12.03.2014 р на суму 3016,50 грн.

ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області перераховано вказані кошти на рахунок ДПІ у Личаківському районі м.Львова.

Однак після прийняття вказаного рішення, відповідач дійшов до висновку, що з 01.03.2013 року позивач мав бути зареєстрований у ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області, і в позивача за вказаний період виникла заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску.

В матеріалах справи наявні платіжні доручення, з яких вбачається, що сплата єдиного внеску позивачем здійснена з дотриманням вимог та строків, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», але перераховані на розрахунковий рахунок ДПІ у Личаківському районі м.Львова замість ДПІ у Галицькому районі м.Львова, а 26.03.2015 року відповідачем застосовані фінансові санкції за несвоєчасну сплату внеску. Отже за період, за який податковим органом нараховані штрафні санкції та пеня, відповідні грошові кошти були сплачені на рахунок ДПІ у Галицькому районі м.Львова та знаходились у розпорядженні податкової інспекції.

При цьому, в судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що підставою для прийняття оскаржуваних рішеннь стало те що, оскільки в даний період позивач перебував на обліку ДПІ у Личаківському районі м.Львова,та кошти які були сплачені на рахунок ДПІ у Галицькому районі м.Львова були перераховані на рахунок ДПІ у Личаківському районі м.Львова самостійно відповідачем.

Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до пункту 1,2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 року (далі -Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування -консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст.9 Закону №2464-VI).

Відповідпо до ч.11 ст.25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.

У відповідності до п.7.2.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 455 від 09.09.2013 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 р. за №1622/24154 (далі - Інструкція), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Згідно приписів пп. 7.5 п. 7 Інструкції №455, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

В даному ж випадку, мало місце зарахування коштів на сплату єдиного соціального внеску на ДПІ у Галицькому районі м.Львова, однак відповідачем самостійно перераховано кошти на рахунок ДПІ у Личаківському районі м.Львова. При цьому, обидва рахунки знаходяться в ГУ ДКСУ у Львівській області.

Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст.45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

При цьому,частиною 5 ст.45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

В контексті наведеного, слід додати, що відповідно до Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України 26.06.2002 р №122 в редакції наказу від 30.11.2010 № 449), єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України (далі - субрахунки ЄКР).

На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Як вбачається з призначення платежу у платіжних дорученнях ТзОВ «Львівморепродукти» вірно визначено призначення платежу із зазначенням коду бюджетної класифікації, та зазначено саме про сплату єдиного соціального внеску.

При цьому, кошти за зазначеними платіжними дорученнями перераховані через казначейство в рахунок доходів Державного бюджету у визначений Законом строк. Відповідачем під час розгляду справи не спростовано їх незарахування в рахунок доходів Державного бюджету, та не доведено повернення цих коштів з бюджету на рахунок позивача.

Зазначені ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області у запереченнях на позовну заяву положення чинного законодавства встановлюють відповідальність за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, в той же час, ними не встановлено відповідальності за перерахування коштів до бюджету не на той рахунок надходжень доходів Державного бюджету.

Суд вважає, що допущена позивачем помилка виникла не з його вини та не спричинила настання будь-яких негативних наслідків або збитків Державному бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про недоведеність з боку ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області законності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, та вважає, що ТзОВ «Львівморепродукти» своєчасно сплачено до Державного бюджету суми єдиного соціального внеску, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальнісю «Львівморепродукти» 182,70 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області №0007751704, №0007851704, №0007871704, №0007881704, №0007751704, №0007821704, №0007901704, №0007791704, №0007801704, №0007811704, №0007921704, №0007781704, №0007911704 від 26 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» (вул.Липова Алея, буд.5,м.Львів, ЄДРПОУ 25236666) судовий збір в сумі 182,70 грн.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2015 року.

Суддя Гулкевич І.З.