Постанова від 02.12.2015 по справі 806/1177/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2015 року м.Житомир справа № 806/1177/15

категорія 8.3.5

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чернової Г.В.,

секретар судового засідання Халімончук С.С.,

за участю: представника позивача,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Смачний світ" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.02.2015 р. №0000252100 і №0000242100.,

встановив:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та, з врахуванням зменшених позовних вимог (а.с.201-203), просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20.02.2015 р. №0000252100 в частині застосування штрафної санкції в розмірі 32209,07 грн.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем було встановлено порушення: реалізовано товариством алкогольні напої: горілку "Немирів житня з медом" 0,7 л, горілку "Житомир душевна люкс" 0,25 л, віскі "Роялс" 0,7 л за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої та застосовано штраф в сумі 27980,17 грн, який обчислено з вартості отриманої партії за накладними № 12551/12244 та № ТК000625807. Проте сума штрафу обрахована невірно, оскільки за вказаними накладними вартість партії товару становила 12,90 грн та 199,50 грн, а не 27980,17 грн, відповідачем не доведено, що саме з партії по накладній № ТК000625807 були реалізовані пляшки горілки "Житомир душевна люкс" з порушенням. Також податковим органом встановлено, що товариством реалізовано 2 пачки цигарок "Президент павер лайн" за ціною, вищою від встановленої максимальної ціни на цигарки та застосовано штраф в сумі 24228,90 грн. Зазначена сума штрафу також обрахована неправильно, оскільки розрахунок санкцій має здійснюватись, виходячи з вартості наявних у позивача тютюнових виробів, щодо яких допущено порушення, що складає 143,22 грн, а не з вартості усіх наявних залишків тютюнової продукції на момент виявлення правопорушення. Враховуючи вищевказане, до товариства можливо застосувати мінімальний штраф по 10000 грн за виявлені порушення реалізації продукції, в частині ж реалізації алкогольного напою без марки акцизного збору штраф в розмірі 17000 грн застосовано правильно.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та просив їх задовільнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав і просив суд відмовити у їх задоволенні. Пояснив, що штрафні санкції визначені у відповідності із приписами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а тому податкове повідомлення-рішення від 20.02.2015 р. №0000252100 є правомірним і скасуванню не підлягає.

Вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

За результатами фактичної перевірки магазину в м.Житомир по вул.Гагаріна 40, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Смачний світ", з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області було складено акт від 05.02.2015 № 08/21/38500032.

Перевіркою встановлено (а.с.9):

1) відповідно до наданих контрольних стрічок за 07.12.2014 реалізованих по фіскальних чеках №№ 79779,79835 горілку "Немирів житня з медом" 0,7 л на суму 52,50 грн (встановлена ціна 53,07 грн) та горілку "Житомир душевна люкс" 0,25 л на суму 18,20 грн (встановлена ціна 19,95 грн), чим порушено постанову КМУ від 30.10.2008 № 957, постанову КМУ від 11.06.2014 № 177 в частині заниження мінімальної роздрібної ціни на горілку, по фіскальному чеку від 18.06.2014 № 52778 реалізовано віскі "Роялс" 0,7л по 88,00 грн (встановлена ціна 123,90 грн);

2) згідно фіскальних чеків від 13.12.2014 № 80711 від 15.12.2014 № 81018 реалізовано 2 пачки цигарок "Президент павер лайн" за ціною 11,50 грн за пачку та по фіскальному чеку № 86724 від 23.01.2015 - 2 пачки цигарок "Президент павер лайн" за ціною 12,07 грн за пачку. Ціна, встановлена виробником - 6,50 грн, чим порушено ст.11-1 Закону України від 19.12.1995, ст.221 ПКУ від 02.12.2010 в частині завищення макимальної ціни на цигарки.

На підставі акта перевірки та встановлених порушень: постанови КМУ від 30.10.2008 № 957 (із змінами в постанові КМУ від 11.06.2014 № 177), постанови КМУ від 27.12.2010 № 1251, ст.11/1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР, ст.221, ст.226 ПКУ від 02.12.2010, пп.14.1.106 Закону України від 28.12.2014 № 71-VII та на підставі пп.54.3.3 ПКУ, ст.17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР, перевіряючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 20.02.2015 р. №0000252100, яким застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 69209,07 грн (а.с.10).

Як пояснив представник позивача в судовому засіданні, товариство визнає зазначені виявлені порушення у сфері реалізації алкогольних та тютюнових виробів, проте не погоджується з правильністю нарахування штрафних санкцій за них.

Щодо правомірності нарахування штрафних санкцій за реалізацію алкогольних напоїв - горілки "Немирів житня з медом" 0,7 л, горілки "Житомир душевна люкс" 0,25 л, віскі "Роялс" 0,7л, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Отже, для розрахунку штрафних санкцій необхідно встановити вартість отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, реалізація якого відбулась з порушеннями.

Згідно п.5.1.6 ДСТУ 3993-2000 «Товарознавство. Термін та визначення», під партією товару розуміється визначена кількість товарів одного або кількох найменувань, закуплених, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом.

Під товаросупровідними документами необхідно розуміти видаткові накладні на товар, за якими позивач отримав алкогольні напої для подальшої реалізації у магазині, в якому він здійснює діяльність із роздрібної торгівлі.

Як вбачається із розрахунку штрафних санкцій до акту № 08/21/38500032 від 05.02.2015 (а.с.12) та додатку до цього розрахунку (а.с.70-72), за продаж горілки та віскі за ціною, нижчою від встановленої мінімальної роздрібної, до товариства застосований штраф в розмірі 27980,17 грн, який розрахований виходячи з 100% вартості отриманої партії товару (розрахованої виходячи з мінімальних роздрібних цін).

Проте він обрахований невірно, з огляду на наступне.

Відповідно до видаткової накладної № 12551/12244 від 26.03.2014, товариством з обмеженою відповідальністю "Смачний світ" за адресою: магазин по вул.Шелушкова 73-А, було отримано партію товару, в тому числі 3 пляшки віскі "Роял Матч" 0,7л, одну з яких, на думку відповідача, було реалізовано з даної партії, по фіскальному чеку від 18.06.2014 № 52778 з порушенням (а.с.64).

Відповідно до видаткової накладної № ТК000625807 від 02.04.2014, товариством отримано партію товару за адресою: магазин по вул.Ватутіна 170-А, в тому числі 10 пляшок горілки "Житомир душевна люкс" 0,25 л, одну з яких, на думку відповідача, було реалізовано з даної партії, по фіскальному чеку від 17.12.2014 № 79835 з порушенням (а.с.67).

На горілку "Немирів житня з медом" 0,7 л на момент проведення перевірки накладна була відсутня, про що вказано перевіряючими в додатку до розрахунку штрафних санкцій (а.с.72).

Порушень щодо реалізації іншого товару, зазначеного у видаткових накладних № 12551/12244 та № ТК000625807, податковим органом згідно акту перевірки від 05.02.2015 не встановлено.

Мінімальні роздрібні ціни на горілчані вироби та віскі встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (у відповідній редакції) та з урахуванням її положень, 100 відсотків вартості отриманої партії товару, реалізованого з порушеннями, розрахованої виходячи з мінімальних роздрібних цін становить: 371,70 грн за 3 пляшки віскі ((442,50х0,7х40%/100) х 3)) та 199,50 грн за 10 пляшок горілки "Житомир душевна люкс" ((199,50х0,25х40%/100) х 10)), а всього 571,12 грн (додаток до розрахунку а.с.70-72).

Суд зазначає, що оскільки накладної на горілку "Немирів житня з медом" 0,7 л надано не було, відтак встановити вартість партії даного товару неможливо. Вказане також підтверджується довідкою № 260 від 17.11.2015 (а.с.211).

Отже, загальна сума штрафу за вказаними накладними становить 571,12 грн (а не 27980,17 грн як обраховано Житомирською ОДПІ), яка є меншою нижньої межі штрафу в розмірі 10000 грн, встановленої законодавцем у випадку роздрібної торгівлі алкогольними напоями, горілкою в статті 17 Закону.

Слід вказати, що перевірка дотримання вимог законодавства при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями, проводилась контролюючим органом в магазині по вул.Гагаріна 40 в м.Житомир, в той час, як за дослідженими видатковими накладними, реалізований товар взагалі був отриманий в магазинах по вул.Шелушкова 73-А та вул.Ватутіна 170-А в місті Житомирі, тобто не стосується виявлених порушень в магазині по вул.Гагаріна 40. Доказів того, що віскі і горілка із спірних партій з магазинів по вул.Шелушкова 73-А та вул.Ватутіна 170-А, були переміщені в магазин по вул.Гагаріна 40, відповідачем не надано.

Також не надано і доказів того, що саме з партій товару по накладним № 12551/12244 від 26.03.2014 та № ТК000625807 від 02.04.2014, були реалізовані віскі та горілка "Житомир душевна люкс" з порушенням.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_1, показала, що на момент проведення перевірки працювала продавчинею в магазині по вул.Гагаріна 40 в м.Житомир та на вимогу перевіряючих надала видаткові накладні на товар № 12551/12244 від 26.03.2014 та № ТК000625807 від 02.04.2014, інших накладних перевіряючі не вимагали.

Враховуючи викладене, та те, що досліджені видаткові накладні взагалі не містять найменування товару "горілка "Немирів житня з медом" 0,7 л", не стосуються партій товару, (реалізованого з порушеннями), отриманого в місці перевірки, до позивача слід застосувати штраф у мінімальному розмірі, встановленому абз.13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - 10000 грн.

Щодо правомірності нарахування штрафних санкцій за реалізацію тютюнових виробів - цигарок "Президент павер лайн", суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.14 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень (абз.14 ч.2 ст.17).

Як вбачається із розрахунку штрафних санкцій до акту № 08/21/38500032 від 05.02.2015 (а.с.12) та додатку до цього розрахунку (а.с.70-72), за продаж цигарок за ціною, вищою від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, до товариства застосований штраф в розмірі 24228,90 грн, який розрахований виходячи з 100% вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів.

Проте він обрахований невірно, з огляду на наступне.

Згідно додатку № 1 до акту від 05.02.2015 (а.с.44-50), всього у магазині по вул.Гагаріна 40 на момент проведення перевірки знаходилось тютюнових виробів на загальну суму 24228,90 грн.

З порушенням було реалізовано 2 пачки цигарок "Президент павер лайн" за ціною 11,50 грн за пачку та 12,07 грн за пачку, що є вищою за ціну, встановлену виробником - 6,50 грн.

Решта тютюнової продукції продавалась позивачем без порушень, чого не заперечили сторони під час судового розгляду.

Проаналізувавши абз.14 ч.2 ст.17 Закону, суд зазначає, що "100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів" слід розуміти як 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, що реалізовувались з порушенням вимог закону, адже не може наступати відповідальність особи за її правомірні дії.

Однак, відповідач визначив суму фінансових санкцій у розмірі 24228,90 грн., яка дорівнює вартості усіх тютюнових виробів, що знаходились в реалізації у позивача і реалізовувались правомірно без жодних порушень.

Це означає, що розмір фінансових санкцій за дане правопорушення відповідачем визначено невірно.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.01.2015 в справі № 2а-17952/11/2670.

Таким чином, на момент проведення перевірки у позивача знаходилась 21 пачка цигарок "Президент павер лайн", які були продані з порушеннями, на загальну суму 143,22 грн (а.с.44), тобто 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів становили менше 10000 гривень від встановленої найнижчої межі штрафу в статті 17 Закону.

Отже, до позивача слід було застосувати штраф у мінімальному розмірі, встановленому абз.14 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - 10000 грн.

Підсумовуючи вищевикладене, розмір штрафу в загальній сумі 52209,07 грн (27980,17 грн + 24228,90 грн) визначений відповідачем неправомірно, натомість до товариства необхідно було застосувати штрафні санкції в розмірі 20000 грн (10000грн х 2) за вищеописані правопорушення.

Позивачем не оспорюється податкове рішення № 0000252100 в частині застосування штрафних санкцій за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного збору в сумі 17000 грн, яка ввійшла в загальну суму 69209,07 грн.

Відтак податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20.02.2015року № 0000252100 підлягає скасуванню в розмірі 32209,07 грн (69209,07 грн -(20000 грн +17000 грн)).

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ від 20.02.2015року № 0000252100 прийнято без врахування всіх істотних обставин, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовільнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20.02.2015року № 0000252100 в частині застосування штрафної санкції в розмірі 32209,07грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 09 грудня 2015 р.