09 грудня 2015 року м.Житомир справа № 806/4934/15
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чернова Г.В.,
секретар судового засідання Халімончук С.С.,
за участю: позивача, представника позивача,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командира в/ч НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та, з врахуванням уточнених позовних вимог (а.с.79), просить:
- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) щодо невиконання обов'язків, покладених п.6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМ України від 20 серпня 2014 р. № 413, щодо подання у місячний строк після завершення ОСОБА_1 виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд комісії, утвореної у Міністерстві оборони України, довідки за формою згідно з додатком 1 до вказаної постанови та документів, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 надати ОСОБА_1 документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, п.11 "Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій", затвердженого наказом Міністерства оборони України № 200 від 07.05.2015, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, а саме: довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_3 про прибуття в сектор Д; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_3 про вибуття (перехід) із сектора Д; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_3 про прибуття в сектор А; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_3 про вибуття із сектора А; витяг з наказу керівника сектору про прибуття в сектор Д; витяг з наказу керівника сектору про вибуття із сектору Д; витяг з наказу керівника сектору про прибуття в сектор А; витяг з наказу керівника сектору про вибуття із сектору А; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_3 про прибуття до в/ч НОМЕР_3 .
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що з 17.07.2014 по 09.09.2014 приймав безпосередню участь в проведенні АТО на території Луганської та Донецької областей, що підтверджується довідкою ТВО військової частини НОМЕР_1 № 5935. 31.07.2015 наказом командира військової частини НОМЕР_1 його було звільнено в запас. У зв'язку з тим, що командиром військової частини не було подано до комісії документів необхідних для надання статусу учасника бойових дій 27.07.2015 ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч НОМЕР_1 з вимогою надати документи, необхідні для надання статусу учасника бойових дій, визначені п.6 Порядку від 20 серпня 2014 р. № 413. Проте керівництво військової частини проігнорувало письмовий рапорт, відповіді не надало. Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки згідно вимог Порядку, відповідач зобов'язаний у місячний строк після завершення виконання завдань АТО подати на розгляд відповідної комісії документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позов з підстав, зазначених у ньому, просили його задовільнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у письмовому запереченні. Пояснив, що у військової частини відсутні документи, які містять достатні докази про безпосередню участь ОСОБА_1 в АТО, відтак відсутні підстави для видачі йому довідки про таку участь та подання пакету документів до комісії про визнання позивача учасником бойових дій.
Вислухавши пояснення позивача, представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.06.2014 року позивач був призваний на військову службу на виконання Указу Президента України від 06 травня 2014 року № 454/2014 «Про проведення мобілізації» (а.с.9) та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_4 (а.с.8-13).
Відповідно до довідки № 5935, виданої 18.09.2014 тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 , ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , яка входить до складу сил, що були залучені та брали участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей в період з 17.07.2014 по 09.09.2014 (а.с.8).
Згідно витягу з наказу керівника сектору "Д" (по стройовій частині) № 4, солдат ОСОБА_1 , стрілець-санітар 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , прибув 23.07.2014 до складу сил та засобів сектора "Д", які залучаються та беруть участь у антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с.66-68).
З 31.07.2015 наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 № 183 (по стройовій частині) позивача, звільненого наказом командира 30 окремої гвардійської механізованої бригади від 31.07.2015 № 120-рс з військової служби за призовом по мобілізації у запас через службову невідповідність, виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення, і направлено для зарахування на військовий облік до Шевченківського РВК у м.Київ (а.с.39).
Відповідно до п.19 ч.1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам даної категорії визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Так, пунктом 6 Порядку ( у редакції, що діяла в період проведення АТО на території Луганської та Донецької областей силами в/ч НОМЕР_1 згідно довідки № 5935) передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.
Як видно з вказаної норми, обов'язок командира військової частини подати документи для встановлення статусу учасника бойових дій виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
При цьому посилання відповідача на те, що відповідний обов'язок виникає тільки після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ про завершення виконання особою завдань є безпідставним, оскільки пункт 6 у такій редакції був викладений з 04.06.2015 та станом на той час не діяв. АТО на території Луганської та Донецької областей силами військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , в якій проходив службу позивач, проводилась в період з 17.07.2014 по 09.09.2014. Тобто такий обов'язок виник в місячний строк після кінцевої дати - 09.09.2014.
До того ж надання особам статусу учасника бойових дій пов'язується саме з безпосереднім залученням такого військовослужбовця до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, що випливає із п.2 Порядку, а не із завершенням такого завдання. Застосована законодавцем в пункті 6 Порядку нормативна зв'язка "завершення особами виконання завдань антитерористичної операції" в даному випадку є дисциплінуючим чинником для суб'єктів, зобов'язаних подати документи на встановлення статусу учасника бойових дій та з метою дотримання останніми процесуального місячного строку на встановлення такого статусу, попередження зволікання даної процедури та недопущення порушень прав осіб, які брали участь в АТО та захищали суверенітет України.
З наказу керівника сектору "Д" (по стройовій частині) № 4, чітко вбачається, що солдат ОСОБА_1 прибув до складу сил та засобів сектора "Д", які залучаються та беруть участь у антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей з метою виконання службових (бойових) завдань 23.07.2014, отже був залучений з вказаної дати до виконання бойових завдань в зоні АТО (а.с.66-68).
Твердження представника відповідача про те, що 03.09.2014 позивач самовільно залишив район виконання завдань (а.с.69-71), а тому не може вважатись таким, що брав безпосередню участь в АТО є необгрунтованим з огляду на вже зазначену судом підставу отримання статусу учасника бойових дій - безпосереднім залученням такого військовослужбовця до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Саме це є першопричиною надання такого статусу особі.
Відсутність підтвердних документів в період з 23.07.2014 по 03.09.2014 про проходження військової служби ОСОБА_1 є прогалиною відповідача, який неналежним чином виконує свої обов'язки щодо обліковування та фіксування переміщень військовослужбовців в зоні АТО, і не може покладатись у вину позивачу (а.с.76, 77).
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що всі наявні документи щодо проходження військової служби ОСОБА_1 є в матеріалах справи, інших він надати не може.
Враховуючи все вищевикладене, бездіяльність військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) щодо неподання документів відповідно до п.6 Порядку, є протиправною та такою, що суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні їх проведення, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до військової частини НОМЕР_1 усно та письмово з проханням надати відповідні документи, проте жодної відповіді не отримував (а.с.81,82).
Згідно абз.1 п.4 Порядку, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Оскільки командиром військової частини протиправно не було подано у місячний строк документи, передбачені п.4 Порядку, до комісії, суд зобов'язує відповідача надати такі документи ОСОБА_1 для реалізації права позивача на самостійне звернення до комісії з метою отримання статусу учасника бойових дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що відповідач не довів правомірності своїх дій, суд вважає за необхідне позовні вимоги у справі за позовом ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовільнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ).
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати ОСОБА_1 документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 551грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Чернова
Повний текст постанови виготовлено: 16 грудня 2015 р.