Постанова від 18.12.2015 по справі 636/2928/15-а

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА Справа № 636/2928/15-а

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Провадження № 2-а/636/162/15

18 грудня 2015 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Бондар С.Б., за участю секретаря судового засідання - Веприцької С.О.,

представника відповідача - Сергєєвої Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Харківській області про визнання неправомірними дій ДВС щодо невиконання постанови суду, яка набрала законної сили,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі за текстом - позивач) звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Харківській області (надалі-відповідач), в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача, які виявились у невиконанні постанови Чугуївського міського суду Харківської області по справі № 2-а/3355/10 за його позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, не нарахуванні, невиплаті належних йому основної та додаткової пенсії, як інваліду ЧАЕС, за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених законом, та зобов'язати відповідача прийняти виконавчий лист до виконання і виконати зазначене рішення суду в повному обсязі.

В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 17 грудня 2010 року задоволено його позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо визнання противоправним нарахування та виплати належних йому основної державної пенсії та додаткової пенсії, як інваліду ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що привело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим норм ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду; визнано протиправною бездіяльність цього Управління щодо призначення та перерахунку йому основної та додаткової пенсії за ядерну шкоду, заподіяну здоров'ю, втрату працездатності; зобов'язано це Управління на майбутнє, на час існування для нього обов'язку по виплаті йому пенсій, як інваліду III групи ЧАЕС, нараховувати та виплачувати йому належні до сплати пенсії в розмірі не меншому ніж 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, де розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому Законом України про Державний бюджет України на час виплати пенсій; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області нарахувати та виплатити йому заборгованість по пенсіям, починаючи з 01 березня 2001 року, шляхом нарахування з 01 березня 2001 року суми пенсій в розмірі 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % прожиткового мінімуму, де прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений Законом України «Про прожитковий мінімум» на відповідний місяць, за відрахуванням вже виплачених сум за цей період, в тому числі і за рішеннями судів по виплаті пенсій за цей період; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області відшкодувати йому інфляційні втрати, для чого кожну не отриману своєчасно суму пенсій за кожен календарний місяць, починаючи з 01 березня 2001 року, помножити на коефіцієнти інфляції за всі наступні місяці, по момент фактичної виплати, без врахування коефіцієнту за місяць, коли ця сума повинна була нарахована. Постановою року колегією суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на зазначену постанову суду І інстанції задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність цього Управління при здійсненні йому перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 06 грудня 2009 року; зобов'язано Управління області провести йому перерахунок і виплату пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 зазначеного Закону України, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 06 грудня 2009 року. Позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2001 року по 05 грудня 2009 року залишено без розгляду. В решті позову відмовлено. Вказана постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили, він отримав вчасно виконавчий документ та здав його на примусове виконання до ВДВС Чугуївського МРУЮ Харківської області, яке на протязі майже 3 років постанову суду не виконувало, а займалося лише відписками та тим, що то закривало провадження, то відкривало знову за його повторними заявами. В жовтні 2014 року він здав виконавчий документ до Головного управління ДВС УЮ Харківської області з проханням відкрити виконавче провадження по примусовому виконанню постанови Чугуївського міського суду Харківської області по справі № 2-а-3355/10, з врахуванням постанови колегії судів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року, ухвали Вищого адміністративного суду України від 01 січня 2011 року про відмову у відкритті касаційного провадження по зазначеній вище постанови апеляційної інстанції, згідно постанови Кабінету міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440. В лютому 2015 року він отримав відповідь відповідача, з який дізнався, що виконавчий лист від 20 травня 2014 року № 2036/2-а-3355/2010, виданий Чугуївським міським судом Харківської області, відповідно до пункту 11 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440, повертається йому, відповідно до пункту 11 вищевказаного Порядку, як виконане боржником з посиланням на відповідь Управління Пенсійного фонду України у Чугуївському районі Харківської області від 19 листопада 2014 року № 12636-13/23, про виплату йому пенсії в повному обсязі і відсутність заборгованості. Незважаючи на те, що рішення суду, відповідно до якого він повинен отримувати пенсію у розмірі визначеному судом довічно, не скасовано, він отримує пенсію в мінімальному розмірі без урахування рішення суду з листопада 2011 року. Позивач вважає такі дії відповідача не законними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Позивач вважає, що відповідач, як і Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, не виконали постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 17 грудня 2010 року по справі № 2-а-3355/10, з врахуванням постанови колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року, ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2012 року, заборгованість по невиплаті пенсії збільшується, але не обліковується, пенсія виплачується йому в значно меншому розмірі.

У судове засідання, належним чином повідомлений про дату, час місце його проведення, позивач повторно не прибув, незважаючи на те, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 128 КАС України, суд визнав його участь у судовому розгляді обов'язковою, надав суду заяву про підтримання позову та розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача, за довіреністю - ОСОБА_3, у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 17 грудня 2010 року по справі № 2-а-3355/10 скасовано, а нова постанова колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року виконана в повному обсязі, позивачу нараховане та виплачено пенсію в повному обсязі, заборгованості не має, про що надала відповідні документи Управління Пенсійного фонду України у Чугуївському районі Харківської області.

Вислухав пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, встановив факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 17 грудня 2010 року визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо призначення та перерахунку позивачу основної та додаткової пенсії за ядерну шкоду, заподіяну здоров'ю, втрати працездатності; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на майбутнє, на час існування для нього обов'язку по виплаті позивачу пенсій, як інваліду III групи ЧАЕС, нараховувати та виплачувати йому належні до сплати пенсії в розмірі не меншому ніж 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, де розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому Законом про Державний бюджет України на час виплати пенсій; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області нарахувати та виплатити позивачу заборгованість по пенсіям, починаючи з 01 березня 2001 року, шляхом нарахування з 01 березня 2001 року суми пенсій в розмірі 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % прожиткового мінімуму, де прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений Законом України «Про прожитковий мінімум» на відповідний місяць, за відрахуванням вже виплачених сум за цей період, в тому числі і за рішеннями судів по виплаті пенсій за цей період; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області відшкодувати позивачу інфляційні втрати, для чого кожну не отриману своєчасно суму пенсій за кожен календарний місяць, починаючи з 01 березня 2001 року, помножити коефіцієнти інфляції за всі наступні місяці, по момент фактичної виплати, без врахування коефіцієнту за місяць, коли ця сума повинна була нарахована. (а.с.34, 35).

17 грудня 2010 року Чугуївським міським судом Харківської області видано виконавчий лист, в якому зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести позивачеві перерахунок і виплату пенсії по інвалідності та додаткових пенсій відповідно до ст. ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 06 грудня 2009 року (а.с.39).

Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 17 грудня 2010 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області при здійсненні позивачу перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 06 грудня 2009 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести позивачу перерахунок і виплату пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 зазначеного Закону, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 06 грудня 2009 року. Позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2001 року по 05 грудня 2009 року залишено без розгляду. В решті позову відмовлено (а.с.36-38).

22 липня 2011 року відділом Державної виконавчої служби Чугуївського міського управління юстиції Харківської області на підставі зазначеної постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року, якою скасовано постанову Чугуївського міського суду по справі № 2-а-3355/10 від 17 грудня 2010 року, винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (а.с.45).

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, 24 січня 2011 року Відділ державної виконавчої служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області, прийняв рішення про відкриття виконавчого провадження за № 23858766.

Із відповіді на адресу позивача Відділом державної виконавчої служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області зазначено, що 22.07.2011 вищезазначене виконавче провадження завершено, згідно п. 4 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», так як постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року - рішення, яке підлягало примусовому виконанню - скасовано (а.с.44).

22 липня 2011 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області Клочковим А.Є. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, згідно постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року, якою скасовано постанову Чугуївського міського суду № 2-а-3355/10 від 17 грудня 2010 року (а.с.45).

Із наданої представником відповідача в судовому засіданні інформації Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі вбачається, що позивач знаходиться на обліку та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам 3 групи. Згідно виконавчих листів Чугуївського міського суду № 2-а-2771 від 12 листопада 2010 року, № 2-а-3355 від 17 грудня 2010 року, № 2036/2-а-5214/11 від 17 червня 2011 року перерахунок пенсії зроблено та виплачено в січні 2011 року в сумі 17062,57 грн., в травні 2011 року в сумі 588842,99 грн. (перерахунок пенсії та відшкодування інфляційних виплат), в липні 2011 року в сумі 233237,03 грн. Заборгованість за рішенням суду відсутня. Пенсія в підвищеному розмірі згідно рішення суду виплачувалася по 31 жовтня 2011 року. З 01 листопада 2011 року виплата доплати за рішенням суду постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи управлінням не проводилося, посилаючись на норми статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» яка передбачає, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Згідно постанови КМУ № 1210 від 23.112011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», всім постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, які знаходяться на обліку в управлінні зроблено перерахування пенсії і з 01.01.2012 виплачуються пенсії у підвищених розмірах. На даний час кошти з державного бюджету на виплату підвищених за судовими рішеннями суд розмірів пенсій і надбавок до Пенсійного фонду України не надійшли, з 1.11.2011 призупинено подальші виплати дітям війни та чорнобильцям, визначені судовими рішеннями. В зв'язку з тим, що бюджетне фінансування доплат згідно з рішеннями суду з 01 листопада 2011 року припинено, але позивач звернувся до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області для вирішення питання - подав заяву, щодо погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою. Головним управлінням юстиції у Харківській області було надіслано запит до УПФУ в Чугуївському районі Харківської області про суму заборгованості позивачу за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

19 листопада 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі видало довідку про відсутність заборгованості, що підтверджується документально.

Відповідач повідомив позивача про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою, тому підстав вважати, що рішення суду не виконується, не вбачається.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року, якщо інше не передбачено законом.

Згідно ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, і не може виходити за межі позовних вимог.

Під час судового розгляду, та в поданій позовній заяві, позивач не конкретизував які саме норми права порушені саме відповідачем при здійсненні виконавчого провадження, належним чином не обґрунтував свої вимоги щодо невиконання відповідачем судового рішення, не надав документів щодо не прийняття відповідачем виконавчого документу, а з обставин справи незаконності прийнятої постанови про закінчення виконавчого провадження та самого виконавчого провадження не вбачається.

Враховуючи викладене вище, оскаржуване виконавче провадження здійснено відповідно до чинного законодавства України, а посилання позивача на його незаконність і необґрунтованість не знайшли підтвердження ні матеріалами справи, ні в судовому засіданні, оскільки постанова про закриття виконавчого провадження оскаржена не була і є чинною на час розгляду справи.

Посилання позивача на те, що рішення суду, відповідно до якого він повинен отримувати пенсію у розмірі визначеному судом довічно, не скасовано, безпідставні, оскільки в решті позовних вимог, тобто і в цієї частині позову, постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2011 року, відмовлено.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову в задоволення позову.

Судові витрати слід віднести на рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 7- 9, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 104, 105, 121, 128, 153, 158-163, 167, 170, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Харківській області про визнання неправомірними дій ДВС щодо невиконання постанови суду, яка набрала законної сили - відмовити.

Судові витрати по справі віднести на рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя: С.Б.Бондар