номер провадження справи 8/190/15
09.12.2015 Справа № 908/5457/15
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до відповідача ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 (69096, м.Запоріжжя, вул. Червоної кінноти, 51-а)
про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 19.12.2006 р., зареєстрованого 26.06.2007 р. за № 040726100491
Суддя І. А. Попова
Представники:
Позивача - ОСОБА_3, дов. № 01/02-17/02984 від 10.09.2015 р.
Відповідача - ОСОБА_4, дов. № 1171 від 09.11.2015 р.
Заявлено позовні вимоги про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 19.12.2006 р., зареєстрованого 26.06.2007 р. за № 040726100491.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.10.2015 р. порушено провадження у справі № 908/5457/15, в судовому засіданні призначеному на 18.11.2015 р. оголошувалась перерва до 09.12.2015 р.
Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування вимог зазначає, що сторонами по справі 19.12.2006 р. укладено договір оренди землі, за умовами якого позивачем надано, а відповідачем прийнято в оренду земельну ділянку площею 0,5914 га за адресою м. Запоріжжя, вул. Шлюзова, 1, для розташування господарчих споруд та гаражів службового автотранспорту. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 721212 грн. 30 коп. в цінах 2006 року. Відповідно до п. 9 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 7212 грн. 12 коп. за календарний рік в цінах в 2006 року. 26 червня 2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, за яким розмір орендної плати за всі земельні ділянки у м. Запоріжжя, крім пунктів, наведених у додатку, використовується з коефіцієнтом 3. Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:014:0091, виданого Головним управлінням Державного земельного агентства у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка складає 6085801 грн. 70 коп. в цінах 2015 року. Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору має складати 182574 грн. 05 коп. за рік. Позивач вважає, що у відповідності до умов, визначених п. 12 договору, необхідним є внесення змін до договору, оскільки змінилася нормативна грошова оцінка земельної ділянки, а також орендодавцем прийнято рішення, яким встановлено коефіцієнт, відповідно до якого визначається розмір орендної плати. Відповідачем не надано відповіді на пропозицію Запорізької міської ради щодо внесення відповідних змін до договору оренди. На підставі ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. 10, 26, 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 21, 30 Закону України “Про оренду землі”, ст. 18, 20, 23 Закону України “Про оцінку землі”, ст.ст. 14, 271, 274, 288 Податкового кодексу України, ст. 632, 651, 652 ЦК України позивач просить внести зміни в п. 5 та п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 26.06.2007 р., виклавши їх у такій редакції: “ 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6085801 грн. 70 коп. в цінах 2015 року”, “9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 182574 грн. 05 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 р.”.
Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог. У відзиві на позов зазначив, що на підставі рішення Запорізької міської ради № 6/93 від 20.09.2006 р. ФОП ОСОБА_2 передано в оренду строком на 19 років земельну ділянку розміром 0,5914 га по вул. Шлюзова, 1. Пунктом 14 договору сторони погодили, що земельна ділянка передається в оренду для розташування господарчих споруд та гаражів службового автотранспорту. Згідно п. 15 договору встановлено цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі транспорту, зв'язку. Відповідач вважає, що нормативна оцінка землі проведена з порушенням, оскільки у наданому позивачем витязі з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки орендовану земельну ділянку віднесено до земель комерційного використання та встановлено коефіцієнт на функціональне використання землі - 2,5. Проте коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) становить для земель транспорту, зв'язку - 1,0. Наданий витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, у якому здійснено оцінку землі, не може бути використаний для внесення змін до договору оренди, оскільки при його виконанні приймалось до уваги інше цільове призначення земельної ділянки, ніж те, що має земельна ділянка, що є предметом договору оренди.
В судовому засіданні 09.12.2015 р. відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі. В обґрунтування клопотання зазначено, що ОСОБА_1 особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 26.05.2015 р., який виданий Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області. Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.11.2015 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 808/8733/15 за позовом ОСОБА_1 особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області про визнання протиправним та скасування витягу. Відповідач вважає, що спір у даній справі не може бути вирішений до вирішення пов'язаної з ним іншої справи - адміністративної справи № 808/8733/15, оскільки рішення яке буде прийнято за результатами розгляду адміністративної справи прямим чином вплине на результат розгляд справи у господарському суді Запорізької області. Так у випадку скасування Витягу про нормативну грошову оцінку земель від 25.05.2015 р. будуть відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог Запорізької міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки у запропонованій редакції.
Суд зазначає: статтею 21 Закону України “Про оренду землі” визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Податковим кодексом України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; (ст. 288 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПК України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України “Про оцінку земель”. Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Таким чином, розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності залежить від визначеної уповноваженим органом (суб'єктом оціночної діяльності) нормативної грошової оцінки певної земельної ділянки.
Відповідач зазначає, що Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.05.2015 р. кадастровий номер 2310100000:05:014:0091 не відповідає нормативно-правовим актам з проведення оцінки земель та його данні не можуть бути застосовані у вирішенні даного спору.
За приписами Законів України “Про оцінку земель” та “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” спори щодо оцінки майна вирішуються в судовому порядку.
Суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі до вирішення Запорізьким окружним адміністративним судом спору в адміністративній справі № 808/8733/15. При цьому, суд виходить з того, що в даному судовому розгляді центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин, не є стороною спору, суд позбавлений можливості здійснити перевірку здійсненого розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Частиною 1 статті 79 ГПК України передбачено право господарського суду зупинити провадженні у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та зупинити провадження у справі № 908/5457/15 до вирішення пов'язаної з нею справи № 808/8733/15, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, та набрання чинності відповідним судовим рішенням.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 79, 86 ГПК України, суд
Зупинити провадження по справі № 908/5457/15 до вирішення пов'язаної з нею адміністративної справи № 808/8733/15, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, та набрання чинності відповідним судовим рішенням.
Зобов'язати сторони повідомити про усунення обставин, що стали причиною зупинення провадження у справі.
Суддя І.А. Попова