"16" грудня 2015 р. Справа № 5004/165/12
Господарський суд Волинської області під головуванням судді Кравчука В.О., розглянувши заяву Державного комунального підприємства “Луцьктепло” про відстрочення виконання рішення суду у справі
за позовом Прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Волинської філії дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Київ
до відповідача Державного комунального підприємства "Луцьктепло", м. Луцьк
про стягнення 22 691 686 грн. 67 коп.
за участю представників сторін:
від заявника: ОСОБА_1 - представник, довіреність № 5163/08 від 05.10.2015р.
від стягувача: н/в.
В судовому засіданні взяла участь старший прокурор прокуратури Волинської області ОСОБА_2
Права та обов'язки учасникам судового процесу роз'яснені відповідно до ст. ст. 20, 22, 29ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
До господарського суду Волинської області листом вх.№01-59/141/15 від 10.12.2015р. звернулось Державне комунальне підприємство “Луцьктепло” з заявою про відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012 р. у справі № 5004/165/12 до 01 липня 2016 р.
Заяву обґрунтовує тим, що станом на день подання заяви залишок суми, яка підлягає стягненню по виконавчому документу становить 2 657 550, 95 грн. Однак, судове рішення не виконано повністю у зв'язку з безпрецедентно важким фінансово - економічним становищем, у якому знаходиться боржник останні кілька років.
На підтвердження вказаних обставин долучає довідки про дебіторську та кредиторську заборгованість, інформацію по роботі з боржниками, звіт про фінансові результати станом на 30 вересня 2015 р., інформацію про залишки на рахунках.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав. Додатково зазначив, що у випадку відмови у наданні відстрочки ДКП «Луцьктепло» буде позбавлено можливості здійснити безперебійне проходження опалювального сезону, що в результаті негативно вплине на споживачів послуг теплопостачання.
Прокурор листом від 16.12.2015р. за вх.№01-54/12523/15 та у судовому засіданні 16.12.2015р. щодо задоволення судом заяви про відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012 р. у справі № 5004/165/12 до 01 липня 2016 р. заперечив .
Заслухавши пояснення представника стягувача, прокурора, дослідивши наявні матеріали по справі, судом встановлено наступне.
Рішенням господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12 позовні вимоги прокурора міста Луцька про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" сум заборгованостей, пені, збитків від інфляції та процентів річних було задоволено та постановлено стягнути з державного комунального підприємства "Луцьктепло" на користь дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Волинської філії ДК "Газ України" 21 244 844,64 грн., в тому числі 20 696 724,06 грн. основної заборгованості, 130 850,46 грн. пені, 308 746,08 грн. трьох процентів річних та 108 524,04 грн. інфляційних втрат.
На виконання зазначеного рішення суду було видано наказ №5004/165/12-1 від 27.03.2012р., котрий було пред'явлено стягувачем для примусового виконання до органів Державної виконавчої служби.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 15.06.2012р. було відкрито виконавче провадження (ВП №33061785) з приводу примусового виконання рішення господарського суду від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 25.08.2015р. заяву Державного комунального підприємства “Луцьктепло” задоволено частково, відстрочено виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12 до 01.01.2016 р.
Посилаючись на неможливість на даний час ДКП "Луцьктепло" виконати рішення суду та повністю сплатити присуджені до стягнення суми, що пов'язується із перебуванням підприємства у важкому фінансово-економічному становищі, боржник звернувся до суду з відповідною заявою про відстрочку виконання рішення у справі №5004/165/12 до 01 липня 2016 року.
Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Положеннями пунктів 7.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст. 121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Пленум Верховного Суду України у п.10 Постанови від 26.12.2003р. №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зауважив, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку виконання рішення, зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання рішення суду.
Отже, виходячи із наведеного, законодавець та вищі судові інстанції у будь-якому випадку пов'язують можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
За результатами розгляду заяви ДКП "Луцьктепло" та долучених до неї документів, судом було встановлено, що станом на день розгляду заяви боржник самостійно виконав рішення суду у справі №5004/165/12 на загальну суму 18 581 619,39 грн., залишок грошової суми, котра підлягає стягненню згідно зазначеного рішення суду складає 2 657 550,95 грн.
Повне виконання рішення суду від 15.03.2012р. унеможливлене важким фінансово-економічним становищем, в котрому на даний час перебуває ДКП "Луцьктепло".
Підприємство теплових мереж "Луцьктепло" є комунальним підприємством власником майна якого є територіальна громада міста Луцька, основним видом діяльності підприємства є постачання пари та гарячої води, чинні тарифи, які затверджені постановами НКРЕ та рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради не є економічно обґрунтованими та не покривають затрат підприємства на виробництво теплової енергії та надання послуг з теплопостачання, основними споживачами теплової енергії, яка виробляється підприємством із спожитого природного газу, є бюджетні установи та організації, населення, інші споживачі, котрі, в свою чергу, несвоєчасно і не в повній мірі оплачують отримані послуги.
ДКП "Луцьктепло" довідкою №6668/08 від 03.12.2015р. підтверджується, що станом на 01.11.2015р. дебіторська заборгованість за послуги з теплопостачання перед підприємством становить 72 677,1 тис. грн., в т.ч. міський бюджет - 52,6 тис.грн., державний бюджет - 665,7 тис. грн., інші споживачі- 4 392,1 тис. грн., населення - 45 272,6 тис. грн., пільги та субсидії - 1 973,1 тис. грн. , інша поточна заборгованість - 20 306,7 тис. грн. Крім того, заборгованість державного бюджету з різниці в тарифах становить 11 519.6 тис. грн.
Додатково зазначалось, що основним споживачем вказаних послуг є населення міста Луцька, яке не здійснює своєчасні та повні розрахунки за ці послуги. Пеня за несвоєчасне внесення плати за комунальні послуги населенню не нараховується, оскільки її розмір та порядок стягнення чинним законодавством не визначені.
Із пояснень заявника слідує, що підприємством вживаються усі передбачені законом заходи по стягненню заборгованості з боржників, зокрема населення, по оплаті за спожиті послуги теплопостачання. Однак, з незалежних від боржника причин дебіторська заборгованість залишається досить великою.
Додатково заявник зазначає, що за період часу з 01.01.2010р. по 01.11.2015р. ДКП "Луцьктепло” було пред'явлено до виконання в органи ДВС судових рішень про стягненню боргів з фізичних осіб на суму 39 284,2 тис. грн., фактично стягнуто через органи виконавчої служби з фізичних осіб-боржників 5 433,5 тис. грн., тобто лише 13,8 % переданих на виконання сум (інформаційна довідка по роботі з боржниками долучена до матеріалів заяви). Важке фінансово-економічне становище підприємства зумовлене також затвердженими національним регулятором тарифами на теплову енергію, які всупереч вимогам ст. 20 Закону України "Про теплову енергію" не забезпечують відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, тобто не відшкодовують дійсних фактичних затрат, понесених підприємством.
Також заявник зазначає, що кредиторська заборгованість підприємства-боржника станом на 01.11.2015р. складала 141 266,9 тис. грн. (довідка від 03.12.2015р. за №6668/08) та включала в себе 65 645,4 тис. грн. заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", 24 175,9 тис. грн. перед ДК "Газ України", 2 473,3 тис. грн. перед ПАТ "Волиньобленерго", 4 016,3 тис. грн. перед КП "Луцькводоканал", 28 209,9 тис. грн. перед ТзОВ "Східноєвропейська теплогенеруюча компанія", 726,4 тис. грн. заборгованості перед АТ "СКФ "Україна", 5 851,0 тис. грн.. по заробітній платі, 5 254,4 тис. грн. боргу по сплаті податків та 4 914,3 тис. грн. - іншої поточної заборгваності.
Згідно долученого до матеріалів справи звіту боржника про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) підприємства станом на 30 вересня 2015 року ДКП "Луцьктепло" за наслідками своєї діяльності отримало збитки в розмірі 69 681 тис. грн..
Водночас, боржник зазначає, що усі грошові кошти, які надходять на поточні рахунки ДКП "Луцьктепло", відразу ж спрямовуються на погашення заборгованості за природний газ та електроенергію, які необхідні для забезпечення безперебійного функціонування технологічного комплексу підприємства, а також на виплату заробітної плати і сплату податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджету.
Підприємство "Луцьктепло" виступає боржником і по інших судових рішеннях, на підставі яких органами ДВС можуть бути застосовані заходи примусового виконання, спрямовані на стягнення грошових коштів з підприємства.
Оскільки заявник - ДКП "Луцьктепло" має стратегічне значення для життєдіяльності міста, а тому вжиття примусових заходів щодо стягнення заборгованості з останнього зупинить підприємство та буде підставою неможливості належного здійснення вищевказаної діяльності та враховуючи те, що невідкладне вжиття до ДКП "Луцьктепло" заходів примусового виконання судового рішення зі сторони органів Державної виконавчої служби (зокрема, звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника), зупинення видаткових операцій по банківських рахунках підприємства можуть призвести до його неспроможності вчасно погасити поточну заборгованість за спожитий природний газ, закупити матеріальні ресурси, необхідні для ремонту і відновлення теплових мереж, виконати податкові зобов'язання перед бюджетами, виплатити заробітну плату працівникам, а це, в свою чергу, ще більше може ускладнити важке фінансове становище підприємства, призведе до банкрутства та поставить під загрозу безперебійне проходження опалювального сезону, може призвести до порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців (споживачів) обласного центру, серед яких 55 тис. житлових помешкань споживачів та майже тисячу юридичних осіб, суд вважає за можливе відстрочити виконання зазначеного рішення суду.
Згідно ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви та відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12 до 01 травня 2016 р.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України,-
1. Заяву Державного комунального підприємства “Луцьктепло” задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12 до 01.05.2016 р.
Суддя В. О. Кравчук