Постанова від 07.07.2011 по справі 5776/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 липня 2011 р. № 2-а- 5776/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О., при секретарі судового засідання - Гетьман Н.В., за участю сторін: представник прокуратури - ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_2, представник відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Державного підприємства "Харківське управління механізації та будівництва" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Ленінського району м. Харкова звернувся до Харківського окружного адміністравтиного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до ДП "Харківське управління механізації та будівництва", в якому просить суд стягнути з ДП "Харківське управління механізації та будівництва" на користь місцевого бюджету на р/р 33213811700006 (орендна плата за землю) та р/р 33213811700006 (земельний податок) в УДК у Ленінському районі м. Харкова, ЗКПО одержувача 24134120, банк одержувача ГУДК у Харківській області, МФО 851011 заборгованість у розмірі 90757 грн. 05 коп., з них: по орендній платі за землю - 56 409 грн. 93 коп., земельному податку - 34 347 грн. 72 коп. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач, всупереч законодавству, несвоєчасно сплачує до бюджету земельний податок та орендну плату за землю, у звязку зщ чим сума заборгованості станом на 15.12.2010 року становить 95970,77 грн., в тому числі по орендній платі за замелю в розмірі 56409,93 грн., по земельному податку 34 347,72 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали свою правову позицію.

Представник відповідача в судове засідання не з'явися, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав. Враховуючи те, що відповідно до ст. 35 КАС України відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами, без участі зазначеної сторони.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.

Судом встановлено, що ДП "Харківське управління механізації та будівництва" є платником податків та перебуває на обліку в ДПІ Ленінського району м. Харкова з 16.09.1999 року за № 708.

17.10.2006 року між Харківською міською радою та Державним підприємством Міністерства оборони України "Харківське управління механізації та будівництва" в особі директора ОСОБА_3 був укладений договір про надання в строкове платне користування земельної діяльнки несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою м. Харків, вул. Котлова, 252, загальною площею 0,3202 га, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель 17.10.2006 року за № 540667100087.

Судом встановлено, що відповідно до умов вказаного договору на Державне підприємтсво Міністерства оборони України "Харківське управління механізації та управління" покладено обов'язок сплачувати на рахунок Державного казначейства у Харківській області орендну плату за земельну ділянку. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку згідно з довідкою № 2868/06 від 12.05.2006 року становить за 2006 рік 947,74 грн., з 2007 року 1788,20 грн. Також, відповідно до п. 11 даного Договору орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

судом встановлено, що прокуратурою Ленінського району м. Харкова було проведено перевірку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Харкова, за результатами якої виявлено, що ДП "Харківське управління механізації та будівництва" має заборгованість перед бюджетом в сумі 950970,77 грн., в тому числі по орендній платі за землю в розмірі 56 409,93 грн. та з плати за землю - 60 569,84 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 206 Земельного Кодексу передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Правові засади оренди землі визначені, зокрема, статтею 2 Закону України "Про оренду землі". За приписами вказаної норми, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Закон України "Про плату за землю" розрізняє поняття "земельний податок" та "орендна плата", а також чітко окреслює коло суб'єктів, які сплачують орендну плату або земельний податок (ст. ст. 1, 2 Закону). Договір оренди земельної ділянки, укладений сторонами, є цивільно-правовим договором. Він укладався на підставі вільного волевиявлення сторін. Його укладання, зміна та виконання ґрунтуються на нормах цивільного та спеціального законодавства.

Справляння плати за землю, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку здійснюється відповідно до Закону України від 03.07.92 року N 2535-XII "Про плату за землю" із змінами та доповненнями.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" із змінами та доповненнями встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угод про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно із Законом України "Про плату за землю" (стаття 5) об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким земля передана у власність або надана в користування, у тому числі на умовах оренди.

Згідно із статтею 14 цього ж Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і на нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону України "Про плату за землю", є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

При цьому власники землі та землекористувачі, як визначено статтею 15 Закону України "Про плату за землю", сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Аналіз законодавства, яким врегульовані орендні відносини дає підстави зробити висновок, що орендна плата визнана державним обов'язковим платежем, строки та сплата якого здійснюється в порядку передбаченому податковим законодавством на підставі декларації; платником орендної плати за землю до бюджету є орендар земель державної або комунальної власності на підставі укладеного з відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади договором оренди землі і який набирає чинності після його державної реєстрації. Річна орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 % їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлено більший розмір орендної плати.

Контроль за справлянням орендної плати до бюджету покладено на податкові органи.

Як встановлено судом, відповідач користується земельною ділянкою з 2006 року і, відповідно до розрохунків заборгованость по платі за землю та орендної плати не сплачував з 2007 року. Суд звертає увагу на те, що враховуючи, що користування в Україні землею є платним, позивач, фактично користуючись землею, не мав права не сплачувати податок на землю, і такі дії є порушенням діючого законодавства України.

Передача в оренду земельної ділянки відповідачу відбулася у 2006 році з моменту державної реєстрації договору оренди і з цього моменту у відповідача виникло право оренди землі.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідачем до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було податно податкові декларації орендної плати за земельні діялянки державної і комунальної власності та податкові розрахунки земельного податку за 2007 р., 2008р., 2009р., якими відповідач самостійно визначив річні та щомісячні зобов'язання з цього виду податку.

Відповідно до п.п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, сума податкового боргу є узгодженою.

Згідно з п.п. 5.4.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п. 6.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. «а», «б»п.п. 6.2.3. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Харкова стосовно ДП "Харківське управління механізації та будування" було сформовано першу податкову вимогу за № 1/234 від 04.05.2007 року.

04.06.2007 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Харкова стосовно ДП "Харківське управління механізації та будування" було сформовано другу податкову вимогу за № 2/236, яка була надіслана відповідачеві поштою та ним отримана 07.06.2007р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно даних облікових карток платника податків, відповідач станом на дату судового засідання має заборгованість по земельному податку у розмірі 34 3478,12 грн., по орендній платі - 56 409,93 грн.

Згідно ст. 20 Закону України "Про плату за землю" та п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", у випадку коли орендодавцем землі виступає відповідна місцева рада, то орендар, уклавши з нею договір на оренду землі, самостійно сплачує орендну плату за землю до місцевого бюджету.

Враховуючи вимоги наведеного законодавства, суд приходить до висновку про обгрунтованість заявлених прокурором позовних вимог та можливості задоволення позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова до Державного підприємства "Харківське управління механізації та будівництва" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Харківське управління механізації та будівництва" (м. Харків. вул. Котлова, 218, код ЄДРПОУ 24975516) на користь місцевого бюджету на р/р 33213811700006 (орендна плата за землю) та р/р 33213811700006 (земельний податок) в УДК у Ленінському районі м. Харкова, ЗКПО одержувача 24134120, банк одержувача ГУДК у Харківській області, МФО 851011 заборгованість у розмірі 90 757 (дев'яноста тисяч сімсот п'ятдесят сім) грн. 05 коп., з них: по орендній платі за землю - 56 409 (п'ятдесят шість тисяч чотириста дев'ять) грн. 93 коп., по земельному податку - 34 347 (тридцять чотири тисячі триста сорок сім) грн. 72 коп.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 12.07.2011 року.

Суддя Горшкова О.О.