16 листопада 2015 р. Справа № 804/14045/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кальника В.В.
розглянувши у скороченому провадженні адміністративний справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки «Соціум» про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн., -
04.09.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Кредитної спілки «Соціум» про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем допущено порушення законодавства на ринку цінних паперів, внаслідок чого до нього постановою від 29.04.2015 року № 16/15-2 застосовано штраф у розмірі 1700,00 грн. Враховуючи, що сума штрафних санкцій в установленому законом порядку відповідачем не сплачена, вона підлягає стягненню у судовому порядку.
Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення ухвали від 08.10.2015 року, яке міститься в матеріалах справи
Відповідач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовим відправленням з відміткою про причину невручення адресату, яке міститься в матеріалах справи. Заперечень проти позову не надав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Вивчивши матеріали справи суд встановив.
Кредитна спілка «Соціум» (код ЄДРПОУ 25724681) зареєстрована як юридична особа та відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" належить до фінансових установ.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
21.04.2015 року посадовими особами Нацкомфінпослуг у відношенні Кредитної спілки «Соціум» складено Акт № 16/15-2 про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Підставою для складання вказаного Акту став факт порушення відповідачем вимог ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, пунктів 3.1 та.3.12 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 02.12.2003 № 146, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546, у частині неподання звітних даних у строки, що встановлені Нацкомфінпослуг, та абзацу другого підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національнох комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за № 69/8668, у частині подання до Нацкомфінпослуг звітних даних за рік не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним роком.
29.04.2015 року у відношенні Кредитної спілки «Соціум» прийнято постанову № 16/15-2 про застосування штрафних санкцій за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 1700,00 грн.
Статтею 39 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно з Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. №2319 (далі-Положення №2319) Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів. Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Відповідно до ст.. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 14 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем допущено порушення на ринках фінансових послуг, оскільки ним не подано до Комісії звітних даних за рік.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з допущенням відповідачем порушень на ринку цінних паперів, Комісією прийнято постанову від 29.04.2015 року № 16/15-2.
Оскільки доказів оскарження постанови про накладення штрафу до суду не надано, як і не надано доказів сплати зазначеного штрафу, суд вважає вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 1700,00 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки «Соціум» про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн. про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Кредитної спілки «Соціум» (вул. Комсомольська, 22, м. Дніпропетровськ, 49000, код за ЄДРПОУ 25724681) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106 штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.).
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст.256 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
.
Суддя ОСОБА_1