Ухвала від 08.12.2015 по справі 817/807/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"08" грудня 2015 р. Справа № 817/807/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Верес" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" серпня 2015 р. у справі за позовом Селянського (фермерського) господарства "Верес" до Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області про визнання протиправним рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Селянське (фермерське) господарство "Верес" з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області викладеного у формі листа від 20.01.2015року №431/02.

З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 25.05.2015 року вх.8784 позивач просив:

- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області, викладеного у формі листа від 20.01.2015року № 431/02 та доданого до нього Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року в частині покладення на Селянське (фермерське) господарство "Верес" обов'язку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_3 та ОСОБА_4

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначав, що відповідно до абз.5 п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону. Тобто, з системного аналізу даної норми випливає, що особам, яким призначені пенсії відповідно до пункту "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку. Разом з тим, позивач зазначив, що відповідач зробив неправильний розрахунок, поклавши обов'язок відшкодовувати 100% витрат на виплату пенсій пенсіонерам ОСОБА_3 та ОСОБА_4. З урахуванням вищенаведеного, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати спірне рішення Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області, викладене у формі листа від 20.01.2015року №431/02 та доданого до нього Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Стягнуто з позивача - Селянського (фермерського) господарства "Верес" на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) гривні 30 коп..

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про задоволення позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Селянське (фермерське) господарство "Верес" як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області.

Встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню у зв'язку з виплатою та доставкою пенсії пенсіонерів ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Так, спірним рішенням Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області, викладеним у формі листа від 20.01.2015року №431/02 та доданого до нього Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, зазначено, що сума відшкодувань на січень 2015 року складає 2139,10 грн., щомісячні витрати по пільгових пенсіях з лютого 2015 року складатимуть 2139,10 грн..

Вищезазначені пенсіонери працювали на підприємстві позивача і отримали право на пенсію на пільгових умовах та перебувають на пенсійному обліку у позивача.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами та відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України від 26.06.1997 року №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Абзацом четвертим п.1 ч.2 цього Закону передбачено, що для платників збору, визначених пунктом першим та п.2 ст.1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Водночас, Законом України від 28.12.2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015 року, Главу 2 "Фіксований сільськогосподарський податок" розділу XIV "Спеціальні податкові режими" Податкового кодексу України виключено, натомість пункт 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, тобто з 01.01.2015 року сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, набувають статусу платника єдиного податку 4 групи. Це означає, що вищезазначені виключення щодо зобов'язання проводити відшкодування органу пенсійного фонду фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, передбачені абз.4 п.1 ч.2 Закону України від 26.06.1997 року №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.01.2015 року таких платників не стосується.

Згідно з частиною другою Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону.

Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначена в "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", що затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України за №64/8663 16.01.2004 року (надалі - Інструкція №21-1).

Відповідно до підпункту 6.1. пункту 6 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку) підлягають відшкодуванню 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV, застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Для роботодавців, де працівники були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, розміри відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлені диференційовано, в залежності від того, в якому календарному році призначено та/або виплачено пенсію, зокрема, 100 % від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Згідно з підпунктом 6.4. пункту 6 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування визначається на поточний рік відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Враховуючи відповідні зміни щодо підстав відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи у суді, відповідач зобов'язаний проводити відповідні відшкодування позивачу до досягнення пенсіонерками пенсійного віку згідно статті 26 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Встановлено, що відповідачем було направлено для позивача розрахунок фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року по пенсіонерам ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

До того ж, з матеріалів справи слідує, що Селянське (фермерське) господарство "Верес" 04.02.2015 року та 18.02.2015 року зверталося до Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області із відповідними запитами на надання інформації по пенсіонерах ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Так, листами від 11.02.2015 року №951/02, від 11.02.2015 року №950/02 відповідач повідомив, що відповідно до норм чинного законодавства Селянське (фермерське) господарство "Верес" зобов'язане відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій по ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

Як вбачається з картки особового рахунку за Селянським (фермерським) господарством "Верес" обліковується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Крім того, в матеріалах справи наявний витяг на зарахування пенсій, соціальних допомог на поточні рахунки в установах банків по ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період з 04.01.2015 року - 25.01.2015 року, 04.02.2015 року - 25.02.2015 року.

Довідками Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 18.08.2009року №1765, від 20.08.2009 року №1780 підтверджено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 народили і виховали до 14-річного віку п'ятеро і більше дітей.

Крім того, довідкою виданою ОСОБА_4 №2 від 25.08.2009 року зазначено, що вона дійсно працює з 01.06.2009 року згідно із наказу №2 від 01.06.2009 року на постійній роботі робітницею зернотоку, та зайнята у сільськогосподарському виробництві. Довідкою виданою ОСОБА_3 №1 від 25.08.2009 року зазначено, що вона дійсно працює з 01.06.2009 року згідно із наказу №1 від 01.06.2009 року на постійній роботі робітницею зернотоку, та зайнята у сільськогосподарському виробництві.

Встановлено, що пенсіонерки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 отримують пенсію як жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей. Даний факт підтверджується також протоколами про призначення пенсії №882602 від 07.09.2009 року, №882612 від 03.09.2009 року.

Відповідно до п. "ж" ст.13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 року №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Право на пенсію на вказаних пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.

Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.

Колегія суддів вважає доведеним те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 працювали в сільськогосподарському виробництві, народили та виховали до 14-річного віку п'ятеро дітей, тому, в силу пункту 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мають право на призначення дострокової пенсії за віком, а отже витрати на виплату і доставку виплачених їм пенсій повинні відшкодовуватися роботодавцем.

Також, колегія суддів погоджується із висновками пенсійного органу щодо зобов'язання Селянського (фермерського) господарство "Верес" відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій по ОСОБА_4 та ОСОБА_3. Оскільки, у зв'язку із набранням чинності Закону України від 28.12.2014 №71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", така система оподаткування, як "фіксований сільськогосподарський податок" втратила своє існування. Разом з тим, до четвертої групи платників єдиного податку віднесено сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків. Для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не перебдбачено.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову Рівненським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Верес" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" серпня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Селянське (фермерське) господарство "Верес" вул. Перемоги, 13,с. Решуцьк,Рівненський район, Рівненська область,35322

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області вул. Соборна, 195,м. Рівне,33001

- ,