про залишення апеляційної скарги без руху
Справа № 146/1474/15-а
17 грудня 2015 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Матохнюк Д.Б., перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_2 на постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації Вінницької області про стягнення нарахованої, але невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
відповідно до постанови Томашпільського районного суду Вінницької області від 18 листопада 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
Перевіривши додержання особою, яка подала апеляційну скаргу, вимог статей 185-187 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої апеляційної скарги без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
При цьому, порядок сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України, справляється судовий збір.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
При цьому, 22 травня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» №484-VIII, який набрав чинності з 01 вересня 2015 року.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання апеляційної скарги на рішення суду, розмір судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягає сплаті при подані позовної заяви.
За подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн.
У даній справі предметом розгляду спору є вимога про стягнення допомоги в сумі 26496,73 грн., тобто вимога майнового характеру.
Так, 1 відсоток ціни позову складає 264,97 грн. (26496,73 грн. *1%). Оскільки, вказана сума менше 1 розміру мінімальної заробітної плати то позивач повинен би був сплатити судовий збір в розмірі 1218 грн., а тому саме від цієї суми апелянт має сплатити судовий збір.
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Томашпільського районного суду Вінницької області згідно з вищевказаними правовими нормами становить 1339,80 грн. (110%*1218 грн.).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 не дотримано вимог ч.6 ст.187 КАС України, а саме до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору, як і не надано доказів звільнення від сплати судового збору, якщо таке має місце.
Тому вважаю, що апеляційну скаргу необхідно залишити без руху та роз'яснити апелянту, що зазначені недоліки можуть бути усунуті ним, зокрема, шляхом направлення до Вінницького апеляційного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі, визначеному статтею 4 Закону України "Про судовий збір", підтвердження сплати судового збору та зарахування його до спеціального фонду Державного бюджету України, або докази звільнення від сплати судового збору.
Згідно з частиною третьою статті 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Оскільки вказані судом обставини щодо невідповідності апеляційної скарги вимогам статті 187 КАС України створюють перешкоди для відкриття апеляційного провадження, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху з наданням особі, яка подала апеляційну скаргу, строку для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 108, ст. 187, ч. 3 ст. 189 КАС України,
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації Вінницької області про стягнення нарахованої, але невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку залишити без руху.
2. Запропонувати особі, яка подала апеляційну скаргу, в строк до 13 січня 2016 року виконати вимоги даної ухвали та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.
3. Роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що в разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, апеляційна скарга буде повернута особі, яка подала апеляційну скаргу.
4. Копію даної ухвали надіслати на адресу особі, яка подала апеляційну скаргу, рекомендованим листом.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач Матохнюк Д.Б.