10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гуц О.В.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"08" грудня 2015 р. Справа № 292/12/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Червоноармійської районної ради Житомирської області за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Червоноармійської районної державної адміністрації Житомирської області , Міністерства освіти і науки України про визнання протиправним та скасування рішення,
В серпні 2015р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення 34 сесії 6-го скликання Червоноарміської районної ради від 28.05.2015р. №462 про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району в частині припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015р. Зеленодібровської загальноосвітньої школи І ступеня. Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_3 зазначає, що при прийнятті оскарженого рішення Червоноарміська районна рада вийшла за межі своїх повноважень, встановлених Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про загальну середню освіту". Ухваливши рішення про припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015р. Зеленодібровської загальноосвітньої школи І ступеня, Червоноарміська районна рада створила тим самим перешкоди в реалізації конституційних прав і свобод громадян насамперед у контексті належного доступу до загальної середньої освіти, яка є обов'язковою, чим грубо порушила імперативні норми ст.ст.21,53 Конституції України. Крім того, як зазначає позивач, територіальна громада була позбавлена виконати власні та делеговані повноваження у сфері освіти, передбачені ст.32 ЗУ "Про місцеве самоврядування". Школа віддалена від найближчих шкіл району: від Теньківської ЗОШ І-ІІ ступенів - 8 км., Соколівської ЗОШ І-ІІІ ступенів - 15 км. На даний час у мікрорайоні школи кількість дітей шкільного віку становить 19, а дошкільного віку 12. За перспективними розрахунками на наступний 2015-2016 навчальний рік планується закладом охопити навчанням 19 учнів. ОСОБА_3 вважає, що ліквідація школи призведе до порушення конституційних прав дітей на освіту, а також до скорочення робочих місць та вивільнення вчителів та інших працівників школи.
Постановою Червоноармійської районної ради Житомирської області від 06.10.2015р. відмовлено в позові ОСОБА_3.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_3 звернулась до суду зі скаргою, в якій просить постанову суду від 06.10.2015р. скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Позивач зазначає, що оскаржуване рішення створює перешкоди в доступності школярів до школи, оскільки діти змушенні долати по декілька десятків кілометрів, щоб самостійно дістатися до навчального закладу. Задекларований відповідачем підвіз дітей залишився красивою обіцянкою, оскільки рішенням сесії Житомирської обласної ради від 15.10.2015р. відмовлено у виділенні коштів Червоноарміській районній раді на придбання шкільного автобуса в зв'язку з недоцільністю. В зв'язку з чим, школярі та їх батьки самостійно вирішують питання підвозу дітей до с.Теньківка. На думку скаржника, судом не взято до уваги вимоги чинних міжнародних договорів. Оскаржене судове рішення прийнято без дотримання принципу рівності перед законом, з допущенням непрямої дискримінації та непропорційності, зокрема, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів членів територіальної громади і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення та без врахування прав членів територіальної громади села Зелена Діброва на участь у процесі прийняття цього рішення. ОСОБА_3 зазначає в скарзі, також, про те, що добробут дітей вимагає заходів політичного характеру на найвищому рівні.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги, з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, листом від 24.04.2015р. Відділ освіти Червоноарміської районної ради звернувся до голови районної державної адміністрації, голови районної ради та просив винести на розгляд районної ради сесії питання про оптимізацію мережі загальноосвітніх шкіл з 01.09.2015р. закрити, зокрема, Зеленодібровську ЗОШ І ст. (а.с.160).
Червоноарміська районна державна адміністрація Житомирської області листом від 30.04.2015р. звернулась до районної ради з пропозицією внести на розгляд наступної сесії районної ради питання оптимізації мережі загально світних шкіл району, враховуючи пропозиції робочої групи по розгляду питання оптимізації мережі ЗОШ району щодо недоцільності подальшого функціонування деяких шкіл району, зокрема, Зеленодібровської ЗОШ І ступеня (10 учнів, видатки за 2014 рік - 116498,00 грн.) (а.с.161).
21.05.2015р. спільним засіданням постійних комісій Червоноарміської районної ради 6 скликання з питань бюджету і комунальної власності та з питань гуманітарних, охорони здоров'я та соціального захисту населення вирішено рекомендувати сесії районної ради розглянути та прийняти рішення про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району, а саме припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015р. юридичних осіб - загальноосвітніх шкіл району, у томі числі Зеленодібровську ЗОШ І ст. (а.с.107-109).
Відповідно до протоколу від 28.05.2015р. засідання постійної комісії районної ради з питань депутатської етики, регламенту та законності вирішено рекомендувати сесії районної ради проект рішення "Про оптимізацію втрат на утримання навчально-виховних закладів району" прийняти як рішення ради (а.с.109-111).
З протоколу від 28.05.2015р. тридцять четвертої сесії 6 скликання Червоноармійської районної ради Житомирської області вбачається, що на денному пленарному засіданні вирішувалось питання, в тому числі, оптимізації витрат на утримання навчально-виховних закладів району (а.с.112-119). Вирішено прийняти рішення "Про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району".
Рішенням Червоноармійської районної ради Житомирської області №462 від 28.05.2015р. тридцять четвертої сесії "Про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району" припинено, зокрема, шляхом ліквідації з 01.09.2015р. юридичну особу - Зеленодібровську загальноосвітню школу І ступеня, перевівши учнів цієї школи на навчання до Теньківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Пунктом 2 вказаного рішення затверджено ліквідаційну комісію. Відповідно до п.5.4 вказаного рішення забезпечено підвіз учнів та педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл, які ліквідуються, до шкіл, у які переводяться учні на навчання згідно п.1 цього рішення та педагогічних працівників за новим місцем роботи в межах району (а.с.174).
В доповідній записці від 02.09.2015р. №2007-2/2-15 начальника управління освіти і науки, адресованій голові обласної державної адміністрації Машковському С.О., повідомляється, що Зеленодібровська ЗОШ І ст. рішенням 34 сесії від 28.05.2015р. 6-го скликання №462 "Про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району" з 01.09.2015р. припиняє свою діяльність. Умови навчання в школі не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам: приміщення даної школи є пристосованим. Складається з 4-ох кімнат: 2 класні кімнати, ігрова кімната і методичний кабінет. В приміщенні пристосовано біотуалет. Опалення пічне. Відсутня їдальня, спортивна зала. Фактична мережа школи у 2014-2015р.р. - 10 учнів, яких навчав 1 учитель. Навчально-виховний процесу не відповідає державним стандартам навчання та не забезпечується належним чином якість навчання. З 1 вересня 2015р. буде організовано підвіз учнів шкільним автобусом до Теньківської ЗОШ І-ІІ ст. разом учнями 5-9 класів с.Зелена Діброва, які до тепер навчаються в даній школі. Відстань між селами 9 км. Приміщення Теньківської ЗОШ І-ІІ ст. є типовим з спортивною залою, їдальнею. Опалення пічне. Вікна замінено на склопакети. В школі наявні відповідні умови для здобуття якісної освіти. Відповідно до висновку: оптимізовані навчальні заклади не відповідають санітарно-гігіенічним вимогам та в повній мірі не забезпечують належну якість освіти. За рахунок оптимізації загальноосвітніх закладів економія складе 1449 тис. грн. (а.с.120-122).
Як вже зазначалось, ОСОБА_3 не погоджуючись з рішенням Червоноармійської районної ради Житомирської області №462 від 28.05.2015р. звернулась до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування в частині припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015р. Зеленодібровської загальноосвітньої школи І ступеня.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваним рішенням відповідача не порушено вимог ст.60 Закону України «Про освіту», згідно з якою - вибір навчального закладу для дитини є виключною компетенцією батьків. Батькам дітей, які навчались у Зеленодібровської ЗОШ І ступеню, було запропоновано продовжити навчання дітей у Теньківській ЗОШ І-ІІ ступенів, яка знаходиться у безпосередній близькості до ліквідованої школи (на відстані близько 9-ти кілометрів), з кращими умовами для навчання (наявність спортзали, компютерного класу, їдальні, де організовано харчування зі сніданками та обідами, є підвіз у дві зміни шкільним автобусом). Станом на 01.09.2015 року всі учні ліквідованої школи розпочали навчання. Працевлаштовані вчителі Зеленодібровської ЗОШ. Отже, на думку суду, надання учням кращих умов для здобуття освіти не є перешкодою у її здобутті та не є погіршенням демографічної ситуації віддаленість школи від місця проживання учнів.
Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на таке.
Спірним питанням у даній справі є правомірність прийняття відповідачем рішення щодо припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 року Зеленодібровської ЗОШ І ступеню.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 140 Конституції України від 28.06.1996р., місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про освіту" державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України "Про загальну середню освіту" державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (чинного на момент прийняття спірного рішення районної ради), передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, зокрема, вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до ч.6 ст.11 Закону України "Про загальну середню освіту" реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
За приписами ст.9 Закону України "Про загальну середню освіту" Зеленодібровська ЗОШ - загальноосвітній навчальний заклад І ступеня.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення виконкому обласної ради народних депутатів від 22.02.1992 року №30 "Про розмежування майна комунальної власності між власністю обласної ради і власністю районних та міських міст обласного підпорядкування рад народних депутатів" затверджено перелік майна комунальної власності, яке передано районним радам. З додатку №2 до зазначеного рішення вбачається, що до комунальної власності Червоноармійської районної ради народних депутатів передано, зокрема, загальноосвітні школи (а.с.88-90).
З акту передачі основних засобів вбачається, що Зеленодібровська ЗОШ І ступеня передана на баланс Червоноармійського райво, а саме: приміщення школи балансовою вартістю 15600, забор штахетний 1420 (а.с.158).
Згідно з рішенням Червоноармійської районної ради від 28.07.2005 року №260, районна рада прийняла у спільну власність територіальних громад сіл, селищ району загальноосвітні школи, у тому числі і Зеленодібровську ЗОШ І-го ступеня.
Рішенням Червоноармійської районної ради від 14.08.2013 року №308, вирішено, зокрема, зобов'язати районну державну адміністрацію здійснювати окремі повноваження по оперативному управлінню об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району у порядку, встановленому рішенням районної ради або розпорядженням голови районної ради; затверджено перелік закладів, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, окремі повноваження по оперативному управлінню, якими делегуються районній державній адміністрації. До зазначеного переліку за №1 включена і Зеленодібровська ЗОШ І ступеня, балансоутримувачем якої є відділ освіти райдержадміністрації (а.с.162-165).
Рішенням Червоноармійської районної ради від 04.11.2009 року №284, затверджено перелік підприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад сіл, селища Червоноармійського району, повноваження по управлінню якими делегуються районній державній адміністрації. До зазначеного переліку за №1 включена і Зеленодібровська ЗОШ І ступенів, балансоутримувачем якої є відділ освіти РДА (а.с.177-180).
Згідно Статуту Зеленодібровська ЗОШ І ступеня, її засновником є Червоноармійська районна рада, яка, зокрема, здійснює фінансування закладу освіти, його матеріально-технічне забезпечення (п.2 Статуту) (а.с.15).
Положенням про порядок управління об"єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженим рішення Червоноармійської районної ради №307 від 14.08.2013 року, встановлено, що рішення про утворення, реорганізацію, припинення, ліквідацію комунальних підприємств, установ, закладів, організацій - об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердження статутів (положень), внесення змін та доповнень до статутів (положень) таких підприємств, установ, організацій приймається районною радою за поданням районної державної адміністрації (структурних підрозділів районної державної адміністрації, якщо таке передбачено чинним законодавством), після рекомендації відповідних профільних комісій районної ради (п.5.1. Положення) (а.с.167-171).
Крім того, за приписами пп.9.1. п.9 зазначеного Положення визначено, що районна державна адміністрація (структурні підрозділи за дорученням голови райдержадміністрації) в межах делегованих районною радою повноважень вносить пропозиції районній раді щодо вирішення питань створення, припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) підприємств, установ, закладів і організацій, заснованих на спільній власності.
Відповідно до спільного засідання постійних комісій Червоноармійської районної ради 6 скликання з питань бюджету і комунальної власності та з питань гуманітарних, охорони здоров'я та соціального захисту населення, вирішено рекомендувати сесії районної ради розглянути та прийняти рішення про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району.
Відділ освіти Червоноармійської РДА 24 квітня 2015 року звернувся до районної ради з листом №01-27/536 про винесення на розгляд районної сесії питання про оптимізацію мережі загальноосвітніх шкіл шляхом закриття з 01.09.2015 р., у тому числі Зеленодібровську ЗОШ І ступеня (а.с.160).
Червоноармійська РДА Житомирської області листом №0215/693 від 30.04.2015р. звернулась до районної ради про внесення на розгляд наступної сесії районної ради питання оптимізації мережі загальноосвітніх шкіл району, враховуючи пропозиції робочої групи по розгляду питання оптимізації мережі загальноосвітніх шкіл району щодо недоцільності подальшого функціонування деяких шкіл району, зокрема, Зеленодібрівської ЗОШ І ступеня (10 учнів, видатки на 2014 рік 116498 грн. ) (а.с.161).
Судом встановлено, що на пленарному засіданні 34 сесії 6-го скликання Червоноармійської районної ради прийнято рішення №462 від 28.05.2015 року про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів району.
Вказаним рішенням припинено шляхом ліквідації з 01.09.2015 року Зеленодібровську загальноосвітню школу І ступеня, перевівши учнів на навчання до Теньківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів (а.с.174).
Відповідно до ч.4 ст.18 Закону України "Про освіту", потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначалось вище відповідно до ч.6 ст.11 Закону України "Про загальну середню освіту" реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Згідно з п.8 Положення про порядок створення, реорганізації, ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №228, ліквідація навчальних закладів проводиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством. Відповідно до п.10 Положення при реорганізації чи ліквідації навчально-виховного закладу його працівникам і особам, які навчаються в ньому, гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до чинного законодавства з питань праці та освіти.
Враховуючи вищевикладене, та те, що засновником Зеленодібровської ЗОШ I ступеня є Червоноарміська районна рада Житомирської області, беручи до уваги положення вищевказаних законів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що Червоноармійська районна рада мала право приймати рішення про припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 року Зеленодібровської загальноосвітньої школи І ступеня. При прийнятті спірного рішення відповідач діяв у спосіб та у межах наданих йому повноважень, тому воно є правомірним.
З приводу доводів апеляційної скарги ОСОБА_3 слід вказати наступне.
Позивач не погоджуються зі спірним рішення районної ради та вважає, що рішення №462 від 28.05.2015 р. є дискримінаційними щодо реалізації її дітей та іншими учнями права на освіту, що в свою чергу порушує вимоги ст.6 Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".
Слід зазначити, що організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав та свобод людини і громадянина, основним джерелом яких в Україні є Конституція України, визначено Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 р. №5207-VI (надалі по тексту Закон №5207-VI), який набрав законної сили 04.10.2012 р..
Відповідно до ст.1 цього Закону №5207-VI дискримінація - це рішення, дії або бездіяльність, спрямовані на обмеження або привілеї стосовно особи та/або групи осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками, якщо вони унеможливлюють визнання і реалізацію на рівних підставах прав і свобод людини та громадянина.
Як зазначено у ст.6 Закону України №5207-VI, відповідно до Конституції України, загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів України всі особи незалежно від їх певних ознак мають рівні права і свободи, а також рівні можливості для їх реалізації.
Тобто, метою правового регулювання вищеназваного Закону є захист основних прав та свобод людини і громадянина, що належать у рівній мірі всім громадянам незалежно від їх соціальної, професійної чи іншої належності.
Водночас, норми цього Закону не стосуються захисту спеціальних прав, які відображають специфіку статусу різноманітних груп населення. Такими є права дітей, молоді, пенсіонерів, військовослужбовців, депутатів тощо.
За своєю суттю спеціальні права не можуть бути забезпечені рівною мірою для всіх громадян, оскільки такі права реалізуються залежно від певної соціальної, професійної чи іншої приналежності. Тому правові гарантії, передбачені Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", на ці права не поширюються.
При цьому, зі змісту позовної заяви вбачаться, що звернення до суду з даним позовом зумовлене необхідністю захисту прав дітей позивача на здобуття загальної середньої освіти у Зелкнодібровська ЗОШ І ступеня, а не загальних прав та свобод людини і громадянина, що належать у рівній мірі всім громадянам України.
Що ж стосується самих положень вказаного Закону, то колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.ч.2,3 ст.8 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" з метою виявлення у проектах нормативно-правових актів норм, що містять ознаки дискримінації, проводиться антидискримінаційна експертиза проектів нормативно-правових актів. Обов'язковій антидискримінаційній експертизі підлягають проекти законів України, актів Президента України, інших нормативно-правових актів, що розробляються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Порядок проведення органами виконавчої влади антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №61, яким передбачено, що цей Порядок визначає процедуру проведення антидискримінаційної експертизи проектів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших проектів нормативно-правових актів (далі - проекти актів), що розробляються органами виконавчої влади.
Підсумовуючи викладене колегія суддів зазначає, що обов'язковій антидискримінаційній експертизі підлягають проекти, зокрема, законів, розробниками яких є органи виконавчої влади. Отже, проект згадуваного рішення відповідача не підлягає обов'язковій антидискримінаційній експертизі, оскільки відповідач не є органом виконавчої влади.
Слід також зазначити, що питання ліквідації Зеленодібровської ЗОШ І ступеня вивчалося відповідачем та райдержадміністрацією, а також враховувалась думка громади с. Зелена Діброва.
Вказане питання розглядалось і на рівні обласного відділу освіти, що вбачається з доповідної записки начальника управління освіти і науки Житомирської ОДА. При цьому було взято до уваги, що в цій школі навчається 10 учнів, яких навчав 1 вчитель. Умови навчання в школі не відповідають санітрано-гігієнічним нормам: приміщення даної школи складається з 4-ох кімнат: 2 класні кімнати, ігрова кімната та методичний кабінет. В приміщені пристосовано біотуалет. Опалення пічне. Відсутня їдальня та спортивна зала. Враховувалось, що учні ліквідованої школи будуть забезпечені кращими і більш якісними умовами для отримання освіти, де на відміну від попередньої є сучасний спортивний зал, їдальня, обладнаний комп"ютерний клас та підключений інтернет, а діти будуть доставлятися до школи автобусом за рахунок місцевого бюджету.
Що стосується доводів позивача щодо неналежної організації підвезення дітей до Теньківської ЗОШ, то судом апеляційної інстанції встановлено, що з 01 вересня 2015р. організовано підвіз учнів шкільним автобусом до Теньківської ЗОШ разом з учнями 5-9 класів с.Зелена Діброва. За рахунок державного фонду регіонального розвитку Житомирської області в грудні 2015року Червоноармійський район отримає ще 1 шкільний автобус. На сьогодні (лист датований 20.11.2015р.) проходять тендерні торги з вирішення даного питання. Наведене вбачається з листа Управління освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації.
Таким чином, безпідставними є посилання скаржника щодо не здійснення організації перевезення дітей с.Зелена Діброва до Теньківської ЗОШ.
Судами також встановлено, що необхідність ліквідації школи обговорювалась протягом декількох місяців працівниками райво з мешканцями с.Зелена Діброва , Червоноармійського району, що вбачається з пояснень представників сторін третіх осіб.
Доказів того, що територіальна громада с.Зелена Діброва ініціювала інший спосіб вирішення цього питання чи висловила незгоду з рішенням відповідача позивачем не надано.
З матеріалів справи слідує, що батьки учнів Зеленодібровської ЗОШ І ступеня, в тому числі і позивач, подали заяви про зарахування дітей до Теньківської ЗОШ з 01.09.2015 р..
Як зазначено у ст.3 Конвенції "Про права дитини", схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 № 44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-XII, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Отже, у випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дітей, з урахуванням положень ст.3 Конвенції "Про права дитини", пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
З пояснень позивача в суді апеляційної інстанції слідує, що її доводи щодо порушення відповідачем конституційних прав дітей на освіту прийняттям спірного рішення зводяться, в основному, до віддаленості с. Зелена Діброва від Теньківської ЗОШ на 9 км..
Колегія суддів вважає, що така обставина не може бути вирішальною серед інших переваг в одержанні освіти в Теньківській ЗОШ І-ІІ ступенів, наведених вище, які в сукупності взято відповідачем до уваги при вирішенні питання ліквідації Зеленодібровської ЗОШ І ступеня та переведення дітей на навчання до Теньківської ЗОШ І-ІІ ступенів. Надання учням кращих умов для здобуття освіти не може вважатись перешкодою в її здобутті, а доводи щодо погіршення демографічної ситуації села через ліквідацію Зеленодібровської ЗОШ І ступеня є непереконливими.
Суд апеляційної інстанції також не приймає до уваги доводи апелянта щодо порушення відповідачем конституційних прав дітей на освіту, скорочення робочих місць та вивільнення учителів, та інших працівників школи.
За приписами ст.6 Закону України "Про освіту", одними із основних принципів освіти в Україні є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про освіту" загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову підготовку, професійне самовизначення, формування загальнолюдської моралі, засвоєння визначеного суспільними, мовними, національно-культурними потребами обсягу знань про природу, людину, суспільство і виробництво, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Держава гарантує молоді право на отримання повної загальної середньої освіти і оплачує її здобуття. Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою і може отримуватись у різних типах навчальних закладів.
Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством встановлено обов'язковість загальної середньої освіти, зокрема, і для дітей позивача, однак не встановлено обов'язковості її здобуття останніми лише у конкретному навчальному закладі Зеленодібровській ЗОШ І ступеня.
Матеріали справи не містять доказів неможливості здобуття дітьми позивача загальної середньої освіти у Теньківській ЗОШ І-ІІ ступенів. Судом не встановлено обставин, які б свідчили про позбавлення дітей позивача гарантованого Конституцією України права на освіту.
З урахуванням встановлених судами обставин, положень вищенаведеного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження. Оскаржувана постанова відповідає нормам як матеріального так і процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" листопада 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Червоноармійська районна рада Житомирської області вул.Шевченка,104,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000
4-третій особі: Червоноармійська районна державна адміністрація Житомирської області - вул.Шевченка,104,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000,
5 - Міністерство освіти і науки України - пр-т Перемоги, 10,м.Київ,01135,
6 - ОСОБА_6, АДРЕСА_1. ,