ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
09.11.2015Справа № 910/821/15-г
За скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП»
На дії відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП»
До відповідача державного підприємства «Льодові арени»
Про стягнення 19579,20 грн.
Суддя Ковтун С.А.
Представники учасників процесу:
від органу виконання рішень Кузьмишин Е.М. (за дов.)
від інших учасників не прибули
До господарського суду міста Києва звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «УКРДИЗАЙНГРУП» до державного підприємства «Льодові арени» про стягнення за договором на виконання передпроектних робіт № 17-01/06 від 18.10.2013 19579,20 грн..
Рішенням суду від 09.02.2015 позов задоволено повністю.
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП» звернулося до суду із скаргою на дії відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві, в якій просить визнати постанову головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві Кузьмишина Е.М. від 18.09.2015 № 46875645 про повернення виконавчого документа стягувачеві недійсною; зобов'язати керівника органу виконання рішень подати до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування ТОВ «УКРДИЗАЙНГРУП» суми у розмірі 17106,64 грн., не стягнутої згідно з наказом господарського суду міста Києва № 910/821/15-г від 02.03.2015. За твердженням скаржника, орган виконання рішень не дотримався вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012, а саме: не спрямував документи та відомості, необхідні для перерахування суми боргу, до Державної казначейської служби України.
Суд своєю ухвалою суду від 22.10.2015 призначив скаргу до розгляду.
Представник органу виконання рішень проти задоволення скарги заперечив.
У судове засідання 09.11.2015 представники стягувача та боржника не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, що, відповідно до положень ст. 121-2 ГПК України, не є перешкодою для розгляду скарги по суті.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
17.03.2015 орган виконання рішень виніс постанову № ВП № 46875645 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва № 910/821/15-г від 02.03.2015.
18.09.2015 орган виконання рішення виніс постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві на підставі п. 2 ч. 1 ст. 47, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення і здійснені державним виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Так, згідно з відповіддю УДАІ ГУ МВС України в м. Києві транспортних засобів за боржником не зареєстровано, за місцем реєстрації боржник не знаходиться, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості відносно боржника відсутні. Згідно з відповіддю ДПС України у боржника рахунки та кошти, на які можливо звернути стягнення відсутні. Частково стягнуто борг у розмірі 4299,56 грн., виконавчий збір у розмірі 429,96 грн.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) встановлено, що виконавче провадження є сукупністю дій органів і посадових осіб, зазначених у Законі України «Про виконавче провадження», спрямованих на примусове виконання рішень судів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом України «Про виконавче провадження», іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 (далі - Закон № 4901-VI) цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Згідно з ст. 4 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2 - 4, 9 частини першої статті 47 Закону України "Про виконавче провадження", крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.
У разі відсутності необхідних документів та відомостей кошти перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, про порядок виплати коштів з якого державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування коштів.
Кошти, що надійшли на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.
Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, з одночасним направленням повідомлення такому органу.
Державне підприємство або юридична особа, які визнані боржниками за рішеннями суду, зобов'язані протягом десяти днів з дня перерахування коштів відкрити рахунки в органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та проводити розрахунки виключно з цих рахунків. Положення цієї частини не поширюються на банки, сто відсотків або частка статутного капіталу яких належить державі.
За таких обставин постанова ВП № 46875645 від 18.09.2015 про повернення виконавчого документа є незаконною, що, відповідно, тягне за собою її скасування.
Як зазначено у постанові Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» (п. 9.13) за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП» на дії відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у місті Києві.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд
Скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП» на дії відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у місті Києві задовольнити.
Визнати недійсною постанову відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві ВП № 46875645 від 18.09.2015 про повернення виконавчого документа стягувачеві.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві подати до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування товариству з обмеженою відповідальністю «УКРДИЗАЙНГРУП» суми у розмірі 17106,64 грн. не стягнутої за наказом господарського суду міста Києва № 910/821/15-г від 02.03.2015.
Суддя С. А. Ковтун