Ухвала від 10.12.2015 по справі 175/2811/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2015 рокусправа № 175/2811/15-а(2-а/175/33/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 24 вересня 2015 року у справі №175/2811/15-а (2а/175/33/15) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

УХВАЛИВ:

14 липня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо зменшення їй на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року по справі №2а-175/590/13-а у розмірі загального проценту розрахунку пенсії від заробітку з 90 відсотків на 80 відсотків; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області №148645 від 31.03.2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 23.08.2013 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1посилається на безпідставність дій відповідача щодо зміни відсоткового відношення призначеної пенсії до розміру заробітної плати, з якої сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вказаним, на думку позивача, відповідач порушив її законні права на належний рівень пенсійного забезпечення, у зв'язку з чим, вона змушена була звернутись до суду.

Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 24 вересня 2015 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо зменшення їй на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року по справі №2а-175/590/13-а розміру загального проценту розрахунку пенсії від заробітку з 90 відсотків на 80 відсотків; скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області №148645 від 31.03.2015 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 23.08.2013 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено на підставі норми права, що діяла на момент такого перерахунку, у зв'язку з чим, відповідачем правомірно змінено відсоткове відношення призначеної пенсії до заробітної плати позивача та застосовано показник 80% від загального розміру заробітної плати, відтак підстави для задоволення позовних вимог, на думку органу ПФУ в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області - відсутні.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує з 13 січня 2010 року пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 12 травня 2014 року у справі №2а-175/590/13-а позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області задоволено: визнано протиправними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 «інших виплат», на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.01.2010 року з урахуванням у складі заробітку «інших виплат», до яких віднесені суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, заявлені уточнюючою довідкою ДФІ в Дніпропетровській області від 22.07.2013 року №04-11-05-19/9050.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року у справі №2а-175/590/13-а постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області скасовано в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 13.01.2010 року та прийнято нову постанову в цій частині позовних вимог, якою: зобов'язано відповідача здійснити розрахунок а та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням у складі заробітку «інших виплат», до яких віднесені суми: грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які заявлені уточнюючою довідкою ДФІ в Дніпропетровській області від 22.07.2013 року №04-11-05-19/9050 починаючи з 23.08.2013 року, в частині вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії позивачу за період з 13.01.2010 року по 23.08.2013 року - залишено без розгляду за пропуском строку.

На виконання рішення суду апеляційної інстанції для проведення зазначеного перерахунку зі зміною відсоткового показника заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області прийнято розпорядження №№148645 від 31.03.2015 року.

З метою з'ясування обставин та числових показників здійсненого перерахунку пенсії позивач звернулась до УПФУ в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області із запитом від 19.06.2015 року.

Листом від 24.06.2015 року пенсійним органом повідомлено ОСОБА_1 про проведення перерахунку призначеної у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсію позивача із застосування показника 80% від заробітку, з якого сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначено, що вказаний перерахунок проведено на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2015 року, та у відповідності до норми Закону, що діє на час проведення такого перерахунку.

Правомірність дій управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача зі зміною відсоткового показника заробітної плати є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи пір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що після виходу особи на пенсію не може бути змінений відсотковий розрахунок від заробітку, з якого сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та який враховувався для призначення пенсії з огляду на приписи ст. 58 Конституції України.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХП від 16.12.1993 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу - 13 січня 2010 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», внесено зміни до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до приписів норм загального права Закони України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими законами, але не раніше дня опублікування в офіційних виданнях.

Згідно із прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зімни, внесені до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» набирають законної сили з 01.05.2014 року.

В свою чергу, у відповідності до приписів. ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, виходячи з аналізу зазначених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що зміна розміру відсоткового відношення суми пенсійних виплат до сум заробітної плати, визначених ст.. 37 Закону України «Про державну службу», мають бути застосована територіальними органами ПФУ лише з дня набрання чинності вищезазначених змін пенсійного законодавства.

Тобто, нова редакція ст.. 37 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню територіальними управліннями ПФУ лише до відносин, з приводу призначення пенсій державним службовцям, що вийшли на пенсію після 01.05.2014 року.

Як вбачається з матеріалів справи позивачу було призначено пенсію з використанням 90% загального процентного розрахунку пенсії від заробітку, зв'язку з наявним трудовим стажем державної служби 32 роки, та згідно до вимог норм пенсійного законодавства, чинного на час призначення пенсії, до моменту набрання законної сили змін до ст.. 37 Закону України «Про державну службу».

Спірний перерахунок відповідачем було здійснено на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 рокуу справі №2а-175/590/13-а, з метою врахування сум «інших виплат», з яких було сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в складі заробітку, що використовується для визначення розміру пенсії. Питання щодо зміни інших складових призначеної пенсії позивача, в тому числі відсоткового показника до заробітної плати, судами в рамка розгляду справи №2а-175/590/13-а не вирішувалось.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що законні підстави для застосування приписів ст.. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції після внесення змін від 01.05.2014 року та відповідно зміни вихідного розміру пенсії призначеної в 2010 році при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 17.03.2015 року - відсутні.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а відтак підстави для її зміни або скасування відсутні.

Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 24 вересня 2015 року у справі №175/2811/15-а (2а/175/33/15) - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко