Постанова від 15.12.2015 по справі 130/3132/15-а

2-а/130/99/2015

130/3132/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.12.2015 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого - судді Камінського В.П.

при секретарі - Яковець К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Жмеринського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом і вказав, що з 01.08.1977 року по 14.08.2001 року він працював у органах прокуратури України на прокурорських посадах, після чого був звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. Страховий стаж становить 24 роки 14 днів. Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 14.08.2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Позивач, як пенсіонер перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області та до 01.07.2012 року отримував пенсію, яка була призначена в серпні 2001 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від чинної заробітної плати.На підставі Постанови КМ України №505 від 31.05.2012 року, якою підвищено заробітну плату працівникам органів прокуратури, згідно з поданою позивачем заявою від 31.08.2012 року та відповідною довідкою прокуратури Вінницької області №18/89 від 30.08.2012 року про розмір заробітної плати - 8555,63 грн., відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії та призначити її в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, натомість розпорядженням №149395 від 12.09.2012 року безпідставно призначив пенсію в розмірі 80 відсотків, чим порушив право позивача на пенсійне забезпечення. 12.11.2015 року позивач звернувся із заявою до управляння Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області про перерахунок йому пенсії в добровільному порядку, проте в перерахунку пенсії відмовлено, лист за №15/к-7 від 16.11.2015 року.

Позивач вважає дії управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Тому позивач просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області (лист №15/к-7від16.11.2015 року) у перерахунку йому пенсії за період з 12.05.2015року по 12.11.2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області здійснити йому перерахунок пенсії на підстав довідки прокуратури Вінницької області №18/89в від 30.08.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, починаючи з 12.05.2015 року.

07.12.2015 року до суду надійшли заперечення від начальника управління ПФУ в м. Жмеринці та Жмеринському районі ОСОБА_2, в яких зазначено, що на момент здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року та згідно довідки №18/57 від 17.08.2012 року розмір пенсії обчислювався за нормами Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», тобто відсоток який було застосовано при перерахунку пенсії становив 80%. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп, в якому вказано, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, відповідач вважає, що діяв правомірно при здійсненні перерахунку пенсії позивачу. А тому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, але надав до суду письмову заяву, в якій зазначив, що позов підтримує у повному обсязі та просить провести судове засідання без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, однак надала до суду заяву, в якій вказала, що позов не визнає, підтримує надані заперечення та просить провести судове засідання за відсутності представника відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, письмові заперечення представника відповідача суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-III, чинній до 01.10.2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Згідно із ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

Згідно із ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Доводи відповідача про внесені зміни до положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії суд до уваги не бере, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Судом встановлено, що позивач працював в прокуратурі Вінницької області на посаді старшого прокурора прокуратури області з питань правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту та заробітна плата з 14 червня 2012 року складає - 8555,63 грн., відповідно до копії довідки прокуратури Вінницької області № 18/89 від 30.08.2012 року, виданої для пред'явлення в пенсійний фонд (а.с.8). Позивачем 31.08.2012 року була подана заява до управління ПФУ в м. Жмеринці та Жмеринському районі про перерахунок пенсії, що підтверджує копія даної заяви (а.с.7). Відповідно до розпорядження 149395 від 12.11.2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі позивачу зараховано прокурорського стажу 24 роки та 13 днів (а.с.9). Позивач звертався до управління ПФУ у м. Жмеринці та Жмеринському районі 12.11.2015 року з проханням провести йому перерахунок пенсії за шість місяців до дня звернення із заявою, що підтверджує копія останньої (а.с.10). Згідно листа № 55/к-7 від 16.11.2015 року управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі, який адресований ОСОБА_1 щодо здійснення йому перерахунку, відповідач зазначив, що пенсія призначена і виплачується згідно чинного законодавства (а.с.11-12).

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, враховуючи положення ч.2 ст.99 КАС України та змісту позовних вимог, право позивача на перерахунок та виплату пенсії підлягає захисту за період з 12.05.2015 року (за шість місяців до дня звернення позивача до суду з даним позовом).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись 10,11,53,59,71,76,79,86,159-163 КАС України, ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст. 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області (лист №55/к-7 від 16.11.2015 року) у перерахунку позивачу пенсії за період з 12.05.2015 року по 12.11.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Вінницької області №18/89в від 30.08.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, починаючи з 12.05.2015 року.

Присудити до стягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп..

Постанова суду може бути оскаржена через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

СУДДЯ КАМІНСЬКИЙ В. П.