Справа № 128/1977/15-ц
14 грудня 2015 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого-судді Карпінської Ю.Ф.,
за участі секретаря Воробей В.М.,
та учасників процесу:
прокурора Порохницького М.Ю.,
відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою Прокурора Вінницького району Вінницької області в інтересах територіальної громади в особі Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області до ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, визнання недійсним Державного акта на право власності на земельну ділянку та зобов'язання повернення земельної ділянки,
В червні 2015 року прокурор Вінницького району Вінницької області звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області з вищевказаним позовом. Позов мотивований тим, що рішенням 6 сесії 5 скликання Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 16.03.2007 року громадянам, у тому числі і відповідачу ОСОБА_1, надано дозвіл на складання проекту відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області в межах населеного пункту. У подальшому, проектною організацією розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок вказаному громадянину. Рішенням 20 сесії 5 скликання Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 05.11.2008 року затверджено та розроблено проект землеустрою семи громадянам, у тому числі і відповідачу ОСОБА_1, та передано у власність земельні ділянки загальною площею 1,4023 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по вул. Б. Хмельницького в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області у межах населеного пункту. Відповідно до додатку до вказаного рішення сільської ради у власність ОСОБА_1 передано 0,20 га. На підставі зазначеного рішення сесії сільської ради ОСОБА_1 22.12.2008 року видано Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку за кадастровим номером 0520681803:02:005:0049, серії ЯБ № 705738, який зареєстровано в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010881800028. Прокурорвважає, що зазначені рішення сільської ради видано з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню незаконними та скасуванню, так як Управлінням Служби безпеки України у Вінницькій області 24.07.2012 року порушено кримінальну справу відносно ОСОБА_2 за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, за фактом підробки протоколів Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 16.03.2007 року та 05.11.2008 року, рішень сільської ради від 16.03.2007 року та 05.11.2008 року і за фактом заволодіння ОСОБА_2 на свою та на користь третіх осіб земельними ділянками для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по вул. Хмельницького в с. Дорожне, у межах населеного пункту. В ході досудового слідства та при судовому розгляді кримінальної справи встановлено, що протягом 2007-2008 років рішення Дорожненської сільської ради щодо передачі у власність 7 громадянам земель для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по вул. Б. Хмельницького в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області в межах населеного пункту, у тому числі і відповідачу ОСОБА_1, не розглядались та не приймались. Вказану справу розглянуто Вінницьким районним судом Вінницької області та 29 грудня 2014 року ухвалено вирок, яким визнано винними і засуджено за ч.5 ст.191 КК України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за фактом складання і видачі завідомо неправдивих рішень сесій Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 16.03.2007 року, 24.05.2007 року та 05.11.2008 року про виділення 7 земельних ділянок загальною площею 1,4 га родичам та близьким особам посадових осіб Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, на підставі яких у подальшому вказані особи отримали державні акти на право власності на земельні ділянки. Рішення про передачу земельної ділянки у власність відповідача ОСОБА_1 сесією сільської ради не приймалося, тому дану земельну ділянку необхідно повернути у первісний стан (у власність територіальної громади). З посиланням на ст.ст.13, 121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.12, 116, 122, 123 Земельного кодексу України позивач просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення 6 сесії 5 скликання Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 16.03.2007 року про надання дозволу на складання проекту відведення земельних ділянок в частині надання дозволу ОСОБА_1 на складання проекту відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області в межах населеного пункту;
- визнати незаконним та скасувати рішення 20 сесії 5 скликання Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 05.11.2008 року про затвердження проекту відведення земельних ділянок в частині затвердження проекту землеустрою ОСОБА_1;
- визнати недійсним Державний акт серії ЯБ № 705738 на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,20 га, кадастровий номер 0520681803:02:005:0045, яка розташована по вул. Б. Хмельницького, 23 в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області та 22.12.2008 року виданий на ім'я ОСОБА_1.
- зобов'язати відповідача повернути територіальній громаді с. Дорожне, Вінницького району земельну ділянку площею 0,20 га, кадастровий номер 0520681803:02:005:0045, яка розташована по вул. Б. Хмельницького, 23 в с. Дорожне, Вінницького району Вінницької області.
В судовому засіданні прокурор Порохницький М.Ю. суду пояснив, що він звернувся до суду з даним позовом в інтересах Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, тому що посадові особи даної сільської ради не можуть самостійно звернутися до суду, так як не мають можливості сплатити судовій збір по справі. Посилаючись на Рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року, вважає, що прокурор має право на звернення із даним позовом до суду. Документів, що підтверджують підставу представництва прокурора в суді територіальної громади Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, суду не надав.
В судовому засіданні 14.12.2015 року прокурор просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, незважаючи на заяву про залишення без розгляду частини позовних вимог.
Представник територіальної громади в особі Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, попередньо через канцелярію суду надійшла заява в.о. сільського голови про розгляд справи у відсутність представника сільської ради, позовні вимоги підтримує.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, суду пояснив, що отримав земельну ділянку законно, звернувшись з відповідною заявою до сільської ради. З часу отримання і по дійсний час сплачує земельний податок. Вважає, що наявність вироку суду щодо посадових осіб сільської ради не є підставою для задоволення даного позову.
Крім того, через канцелярію суду відповідач ОСОБА_1 подавав заперечення на позовну заяву, в яких зазначав, що прокурором невмотивовано підстави для представництва інтересів Дорожненської сільської ради, а також позовні вимоги про визнання недійсним державного акту подані по спливу строку позовної давності.
В судовому засіданні 14.12.2015 року відповідач ОСОБА_1 просить позовні вимоги залишити без розгляду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що 04.06.2015 року прокурором Вінницького району Вінницької області подано позов в інтересах територіальної громади в особі Дорожненської сільської ради до ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, визнання недійсним Державного акта на право власності на земельну ділянку та зобов'язання повернення земельної ділянки (а.с.1-6).
Відповідно до положень ч.2 ст.45 ЦПК України вбачається, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається, зокрема, до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами.
Представництво інтересів громадянина або держави в суді визначено статтею 23 Закону України «Про прокуратуру». Згідно зазначеної статті представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.
Згідно до положень ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Прокурор, звертаючись до суду із вищезазначеним позовом в інтересах територіальної громади Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області до відповідача ОСОБА_1, який є жителем ІНФОРМАЦІЯ_1 та учасником даної територіальної громади, не довів підставу свого представництва в суді на захист інтересів держави, не зазначивши, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави.
Посилання прокурором на рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року (у справі про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) є хибним, так як це рішення роз'яснює поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», що означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави та відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України яким може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Прокурор у даному випадку звертається в інтересах територіальної громади в особі Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, а не в інтересах самої сільської ради, як органу місцевого самоврядування.
На підставі вищевикладеного, у відповідності до положень п.2 ч.1 ст.204 ЦПК України суд вважає за необхідне постановити ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, так як позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 1991 року), на положення якої прокурор посилається в своїй позовній заяві як на правомірність звернення до суду, не є чинною в зв'язку з прийняттям 14.10.2014 року нового Закону України «Про прокуратуру».
Керуючись п.2 ч.1 ст.204 ЦПК України, суд -
Позовну заяву Прокурора Вінницького району Вінницької області в інтересах територіальної громади в особі Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області до ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень Дорожненської сільської ради Вінницького району Вінницької області, визнання недійсним Державного акта на право власності на земельну ділянку та зобов'язання повернення земельної ділянки - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду Вінницької області протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: Ю.Ф. Карпінська