Справа № 761/23640/15-ц
Провадження №2/761/8413/2015
іменем України
07 грудня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.
при секретарі: Паночко О.М.
за участю представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача та третьої особи: Волошиної Я.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства інфраструктури України, третя особа - Виконуючий обов'язки Міністра інфраструктури України Шульмейстер Володимир Юрійович про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення,-
18 серпня 2015 року до суду надійшла зазначена позовна заява.
В позовних вимогах позивач просить: визнати незаконним і скасувати наказ Міністерства інфраструктури України №100-О від 18.06.2015 року про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 11.09.2014 року по теперішній час він працює на посаді Генерального директора Державного підприємства «Київпассервіс» на підставі контракту.
18.06.2015 року наказом №100-О позивачу оголошено догану за несвоєчасне та неякісне складання фінансового плану підприємства на 2015 рік.
Як зазначає позивач, він не погоджується з наказом, вважає його незаконним на тій підставі, що він діяв у відповідності до наказу №173 від 21.06.2005 року та вчасно вперше подав на затвердження фінансовий план на 2015 рік з додатками. В подальшому були порушені відповідачем строки затвердження фінансового плану та безпідставно він повертався без зазначення його недоліків. Позивач стверджує, що до моменту звернення до суду з позовом фінансовий план на 2015 рік не затверджено. Позивач сам ініціював якомога швидше затвердження фінансового плану та неодноразово звертався до Міністра інфраструктури України, проте план не затверджено з вини працівників міністерства.
Крім того, позивач зазначає, що від нього не витребувані пояснення по суті порушення трудової дисципліни, не враховано обставини за яких вчинено проступок, ступінь тяжкості вчиненого проступку і попередню роботу позивача.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив задовольнити їх. Крім того зазначив, що відповідачем порушені строки притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заявлених вимог на тій підставі, що заявлені вимоги не обґрунтовані. Також представник пояснила, що дійсно саме з вини позивача, який відповідальний за якісне складання фінансового плану на даний час не затверджено фінансовий план підприємства на 2015 рік, а тому дисциплінарне стягнення накладено правомірно.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, тобто обов'язок доказування покладений на сторони.
Вислухавши думку представника позивача, представника відповідача та третьої особи, вивчивши матеріали справи, оцінивши в сукупності надані в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Частина 1 статті 147 КЗпП України визначає, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:
1) догана;
2) звільнення.
Стаття 149 КЗпП України визначає, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Стаття 149 КЗпП України визначає, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, на підставі контракту №2-ІІ від 11.09.2014 року з генеральним директором державного підприємства «Київпассервіс», що є у державній власності, ОСОБА_3 (далі - Керівник) був призначений на посаду генерального директора державного підприємства «Київпассервіс» на строк з 12.09.2014 року до 11.09.2017 року (а.с.8-18).
Умовами контракту п.6-1 передбачено, Керівник забезпечує складання в установленому порядку річного з поквартальною розбивкою фінансового плану Підприємства на кожний наступний рік та подає його на затвердження Уповноваженому органу управління.
Порядком, складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб'єкта господарювання державного сектору економіки, який затверджено Наказом Міністерства економіки України 21.06.2005 N 173 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 16.03.2009 N 216) визначено, що Порядок визначає процедуру складання, затвердження (погодження) та контролю виконання фінансового плану державного комерційного та казенного підприємства, господарського товариства, у статутному фонді якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належать державі, суб'єкта господарювання, засновником якого є Кабінет Міністрів України (далі - фінансовий план підприємства).
Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 205 від 02.03.2015.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що проект фінансового плану підприємства з пронумерованими, прошнурованими та скріпленими печаткою сторінками у двох примірниках за формою згідно з додатком 1 у паперовому та електронному вигляді подається органу, уповноваженому управляти державним майном або корпоративними правами держави, до 15 червня року, що передує плановому.
Органи, уповноважені управляти державним майном або корпоративними правами держави, у місячний строк здійснюють аналіз проекту фінансового плану підприємства з обов'язковим порівнянням його показників з показниками фінансово-господарської діяльності підприємства за два попередні роки, приймають рішення щодо затвердження/погодження фінансового плану або повернення його на доопрацювання та в письмовій формі повідомляють підприємство про прийняте рішення. Органи, уповноважені управляти державним майном, затверджують фінансовий план підприємства, а органи, уповноважені управляти корпоративними правами держави, або затверджують фінансовий план підприємства, або погоджують проект фінансового плану підприємства до 1 вересня року, що передує плановому, та в паперовому й електронному вигляді подають до Міністерства економіки України і Міністерства фінансів України завізовані та завірені печаткою копії затверджених/погоджених фінансових планів підприємств разом із пояснювальною запискою (п.5 Порядку).
10.06.2014 року на адресу ДП «Київпассервіс» надійшов лист Департаменту автомобільного транспорту та стратегічного розвитку автомобільних доріг Міністерства інфраструктури України №25/1555-14 від 04.06.2014 року щодо вчасної і якісної підготовки фінансових планів на 2015 рік та зобов'язано надати в термін до 12.06.2014 року Департаменту економіки і фінансів затверджений керівником фінансовий план на 2015 рік.
В додатках до вказаного листа було прикладене окреме доручення заступника міністра інфраструктури України А.Є.Бондаренко за яким відповідно до вимог ст..75 Господарського кодексу України та наказу Міністерства економіки України від 21.06.2005 №173 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 16.03.2009 №216) було доручено вчасно та якісно підготувати для затвердження фінансові плани на 2015 рік.
Як зазначено в окремому дорученні (п.12) у разі подання неповного та неякісного пакету документів фінансовий план буде повернутий без розгляду, а до керівників будуть вжиті заходи відповідно до вимог контракту.
Листом від 12.06.2014 року №1/02-17/108м В.о. Генерального директора ДП «Київпассервіс» до департаменту автомобільного транспорту та стратегічного розвитку автомобільних доріг Міністерства інфраструктури України був направлений на розгляд, погодження та затвердження фінансовий план ДП «Київпассервіс» на 2015 рік з відповідними додатками.
Листом від 18.09.2014 року за №11/1264-14 Департамент економіки та фінансів Міністерства інфраструктури України повернув до ДП «Київпассервіс» затверджений змінений план на 2014 рік та у зв'язку зі зміною фінансового плану підприємства на 2014 рік, повернуто на доопрацювання проект фінансового плану ДП «Київпассервіс» на 2015 рік.
17.12.2014 року листом за №1/02-17/1/147 до департаменту економіки та фінансів Міністерства інфраструктури України Генеральний директор ДП «Київпассервіс» ОСОБА_3 направив доопрацьований проект фінансового плану ДП «Київпассервіс» на 2015 рік.
Листом від 11.03.2015 року за №11/288-15 Департамент економіки та фінансів Міністерства інфраструктури України опрацювавши проект фінансового плану ДП «Київпассервіс» на 2015 рік повернув його для термінового доопрацювання відповідно до результатів переговорів 11.03.2015 року за участю головного бухгалтера ДП «Київпассервіс». В тижневий термін було зобов'язано подати до Міністерства доопрацьований фінансовий план на 2015 рік з поясненнями, розрахунками, обґрунтуванням, програмою розвитку та презентацією.
В судовому засіданні не було встановлено, які саме зауваження чи недоліки були вказані головному бухгалтеру.
Листом від 18.03.2015 року за №1/02-14/63м на адресу Департаменту економіки та фінансів Міністерства інфраструктури України був направлений доопрацьований проект фінансового плану підприємства на 2015 рік.
Листом від 03.04.2015 року за №1/02-14/1/38 Генеральний директор ДП «Київпассервіс» звернувся до міністра інфраструктури України Пивоварського А.М. з проханням посприяти у вирішенні нагальної проблеми, а саме: довготривалого погодження та підписання Мінінфраструктури фінансового плану Підприємства на 2015 рік. В листі також зазначено, що постійне відверте затягування з підписанням цього документу призвело до невиконання показників фінансового плану.
У відповідь на вказаний лист заступник директора Департаменту - начальник відділу розвитку та регулювання ринку автомобільних перевезень С.С. Купальська листом від 22.04.2015 року за №25/956-15 повідомила директора ДП «Київпассервіс» ОСОБА_3, що направлений ДП «Київпассервіс» фінансовий план було опрацьовано спеціалістами Мінінфраструктури та, зважаючи на терміновість вирішення даного питання, надано у робочому порядку перелік зауважень для його коригування. Також зазначено, що до опрацювання фінансового плану повернуться після врахування зауважень. В листі зазначені зауваження щодо фінансового плану підприємства на 2015 рік.
Листом від 28.04.2015 року за №11/507-15 Департаменту економіки та фінансів мінінфраструктури України до ДП «Київпассервіс» був повернутий проект фінансового плану ДП «Київпассервіс» на 2015 рік для термінового доопрацювання та усунення зауважень, викладених у листі Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень від 22.04.2015 №25/956-15. Також в листі зазначено, що проект плану має бути доопрацьований відповідно до вимог Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб'єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 02.03.2015 №205 та з врахуванням фактичних показників І кварталу 2015 року. Крім того, в тижневий термін подати до Міністерства інфраструктури України доопрацьований фінансовий план на 2015 рік з поясненнями, розрахунками, обґрунтуваннями, програмою розвитку.
Лист надійшов до ДП «Київпассервіс» 30.04.2015 року, як вбачається з відмітки.
13.05.2015 року листом за №1/02-14/114м генеральний директор ОСОБА_3 на виконання листів від 28.04.2015 року та 22.04.2015 року надав на розгляд, погодження та затвердження доопрацьований фінансовий план ДП «Київпассервіс» на 2015 рік.
Директор департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень Р.Хміль в службовій записці від 12.06.2015 року за №25/1312-15, яка адресована В.о. Міністра інфраструктури України Шульмейстеру В.Ю. зазначив, що фінансовий план ДП «Київпассервіс» було подано із запізненням - 17.06.2014, чотири рази повертався із зауваженнями, які не були враховані при наданні плану на затвердження. Такі дії ДП «Київпассервіс» зумовлюють відсутність до цього часу основного фінансового документа, що може призвести до вкрай негативних наслідків, а тому запропонував застосувати до Генерального директора ДП «Київпассервіс» ОСОБА_3, який є відповідальним за організацію діяльності підприємства дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Листом від 16.06.2015 року №1/02-14/158м, який адресований Міністру інфраструктури України Пивоварському А.М., Генеральний директор ДП «Київпассервіс» ОСОБА_3, на виконання листа Міністерства інфраструктури України за підписом начальника Управління кадрової служби Н.П.Сови від 16.06.2015 року №10/663-15 надав пояснення. Як вбачається із їх тексту, пояснення стосуються неодноразового доопрацювання фінансового плану підприємства на 2015 рік. Також зазначено, що остаточний варіант було подано до Мінінфраструктури 17.12.2014 року. В своїх поясненнях ОСОБА_3 зазначає, що і на даний час продовжується систематичне повернення фінансового плану підприємства із вказанням на незначні недоліки, які не стосуються його основних показників, а переважно окремих статей витрат, що свідчить про умисне затягування погодження фінансового плану.
В наказі від 18.06.2015 року №100-О вказаний лист зазначений як пояснення ОСОБА_3
Суду не було надано листа Міністерства інфраструктури України за підписом начальника Управління кадрової служби Н.П.Сови від 16.06.2015 року №10/663-15, а тому суд позбавлений можливості встановити яку інформацію запитували у позивача.
Управління економічного розвитку та фінансів Міністерства інфраструктури України листом від 17.06.2015 року за №11/709-15 повернуло до ДП «Київпассервіс» фінансовий план на 2015 рік на доопрацювання. В листі зазначено, що не зазначено обгрунтування витрат; необгрунтованим є значне збільшення витрат на зв'язок, опалення, охорону, оренду, утримання транспорту, юридичні послуги. Також зазначено, що необхідно обгрунтувати доцільність планування клірингових послуг при наявності власних прибиральників та інші зауваження.
Наказом №100-О від 18.06.2015 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», який підписаний В.о. Міністра Міністерства інфраструктури України Шульмейстер В., оголошено догану Генеральному директору державного підприємства «Київпассервіс» ОСОБА_3 у зв'язку з несвоєчасним поданням та неякісним складанням фінансового плану підприємства на 2015 рік, що призвело до його незатвердження Мінінфрастуруктури в установлені законодавством строки.
Як зазначено в наказі, підставою для його підписання є ст.ст.147-149 КЗпП України, пояснення ОСОБА_3 від 16.06.2015 №1/02-14/158м, контракт від 11.09.2014 №211, доповідна записка директора Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень Хмеля Р.В. від 12.06.2015 №25/1312-15 (а.с. 6-7).
Як було встановлено в судовому засіданні, позивач 24.06.2015 року ознайомився з наказом, що підтверджується його підписом.
Водночас, суд не може взяти до уваги посилання представника відповідача на листи, які датовані після оголошення догани - 18.06.2015 року, оскільки вони не стосуються підстав звернення до суду з позовом та оголошеної догани позивачу.
Проте в судовому засіданні представники сторін не заперечували той факт, що станом на день розгляду справи фінансовий план підприємства на 2015 рік не затверджено.
Як вбачається з матеріалів справи, до звернення позивача з листом щодо тривалого незатвердження фінансового плану будь-яких зауважень до фінансового плану не було. З матеріалів справи не вбачається, що саме через неякісне складання фінансового плану останній не був затверджений в строк до 01.09.2014 року, як було передбачено Порядком.
Крім того, суду не було надано доказів, що вперше фінансовий план був поданий на розгляд та затвердження після 15.06.2014 року, оскільки супровідний лист датований 12.06.2014 року.
Будь-яка перевірка щодо строків та якості складання фінансового плану ДП «Київпассервіс» не проводилась.
Отже, так як в судовому засіданні не встановлено що ДП «Київпассервіс» невчасно було подано на затвердження фінансовий план підприємства на 2015 рік та неякісного складання фінансового плану, враховуючи, що у тривалому незатвердженні фінансового плану також наявна вина Міністерства інфраструктури України, а саме: у тривалому непогодженні фінансового плану та повернені без вказівки на зауваження, фінансовий план не повертався без розгляду, тому суд приходить до висновку скасування наказу про оголошення догани позивачу.
Крім того, враховуючи положення, передбачені ст. 149 КЗпП України суд вважає, що відповідач міг застосувати дисциплінарне стягнення до позивача не пізніше одного місяця з дня його виявлення (в даному випадку з моменту, коли в порушення чинного на той час Порядку, фінансовий план не був затверджений до 01.09.2014 року).
На підставі статті 88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати - судовий збір.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.147, 149 КЗпП України, ст.ст.3, 10, 11, 57-60, 88, 212, 213, 215 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Міністерства інфраструктури України, третя особа - Виконуючий обов'язки Міністра інфраструктури України Шульмейстер Володимир Юрійович про визнання незаконним наказу про накладення дисциплінарного стягнення- задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ №100-О від 18.06.2015 року, виданий Міністерством інфраструктури України «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Стягнути з Міністерства інфраструктури України на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду м.Києва через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Н.Г.Притула