30 листопада 2015 року м. Київ К/9991/73864/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції (МДПІ) у м. Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19.08.2011
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2011
у справі №2а-6464/11/1270
за позовом Приватного підприємства «Продвосток»
до Ленінської МДПІ у м. Луганську
про визнання дій протиправними, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19.08.2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2011, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську від 04.05.2011 №848.
Визнано протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромспецснаб» за період з 01.08.2009 по 20.09.2009.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову у задоволенні позову, з підстав невірного застосування норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Види перевірок та порядок їх проведення визначені главою 8 Податкового кодексу України. Документальні перевірки можуть бути планові або позапланові, виїзні або невиїзні, а згідно ст.ст.78-79 Податкового кодексу України позапланові документальні перевірки, як виїзні так і невиїзні, здійснюються лише при наявності обставин, визначених п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст. 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Згідно з п.п.78.1.11 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальні позапланові перевірки здійснюються за наявності отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу , що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до постанови старшого слідчого СВ ПМ Ленінської МДПІ у м. Луганську про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Продвосток» по взаємостосункам з ТОВ «Укрпромспецснаб» за питаннями правильності визначення повноти нарахування та своєчасності сплати ПДВ за період з 01.01.2009 по 31.12.2009, начальником Ленінської МДПІ у м. Луганську видано наказ за № 848 від 04.05.2011 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «Продвосток» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромспецснаб» за період з 01.08.2009 по 30.09.2009». Підставами для проведення перевірки відповідачем зазначено ст. 20, п. 85.2 ст. 85, п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. 79.2 ст.79 Податкового Кодексу України . Цим наказом передбачено проведення перевірки з 05.05.2011 тривалістю 5 робочих днів.
Відповідно до п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Саме виконання умов зазначеної статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Проте доказів направлення на адресу позивача письмового повідомлення про початок перевірки та наказу відповідачем не надано.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що відповідачем порушено вимоги діючого законодавства щодо організації проведення податковими органами документальних невиїзних перевірок діяльності платників податків, які врегульовані положеннями ст.ст.78-79 ПК України, у зв'язку з чим рішення про скасування наказу на проведення перевірки є правильним.
Разом з тим, за відсутності у податкового органу належних юридичних підстав для проведення перевірки та її проведення з порушенням встановлених законом правил, слід погодитись з висновками судів попередніхї інстанцій про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача по проведенню документальної невиїзної перевірки позивача.
З огляду на викладене, судова колегія не вбачає підстав для скасування постановленого у справі рішення суду першої та апеляційної інстанції з наведених у касаційній скарзі мотивів.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19.08.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун