Постанова від 01.12.2015 по справі 806/4868/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року м.Житомир справа № 806/4868/15

категорія 5.1.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сичової О.П.,

секретар судового засідання Мазур О.О.,

за участю: представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Ружинського районного управління юстиції за участю третьої особи Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва про визнання протиправним та скасування запису,

встановив:

ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначає, що є засновником Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва, що підтверджується витягом з ЄДР від 11.09.2015 року №21156804. 29 серпня 2008 року державним реєстратором Ружинської районної державної адміністрації було зареєстровано Спілку громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва та призначено керівником спілки ОСОБА_2. 08.01.2014 державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Ружинського районного управління юстиції Воробйовою Аллою Анатоліївною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис №13001070003000377 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов"язані зі змінами в установчих документах, а саме щодо зміни видів діяльності, зміни керівника юридичної особи та зміни складу підписантів Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва, а зокрема було змінено керівника та підписанта спілки з ОСОБА_2 на ОСОБА_4. Вважає, що відповідачем було вчинено дії щодо внесення даних до реєстру протиправно та з порушенням норм чинного законодавства, а тому просить визнати відповідний запис недійсним та скасувати його.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на його думку, всі реестраційні дії вчинено у відповідності до вимог законодавства.

Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Положеннями статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначені наступні терміни:

державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачені вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору.

Згідно указаної статті документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.

Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Приписами абзацу 1 частини 2 вказаної статті Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:

- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

- документи подані не у повному обсязі;

- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

З системного аналізу наведених норм вбачається, зокрема, що для зміни відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, що пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, державному реєстратору за місцем проведення державної реєстрації (за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи) особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення. Державний реєстратор перед вчиненням реєстраційної дії повинен провести перевірку комплектності документів, які йому подаються, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, а також перевірку таких документів на відсутність підстав для залишення їх без розгляду. При цьому державний реєстратор перевіряє чи подані документи за місцем проведення державної реєстрації, чи відповідають подані документи вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", чи подані документи у повному обсязі, а також те, чи подані документи особою, яка має відповідні на то повноваження.

Як встановлено судом, 14.03.2012 року відбулись загальні збори жителів с.Ягнятин-власників майнових паїв та членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва на яких вирішувалось питання про обрання нового керівного складу громадської організації Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва, а саме обра нового голову та комітет спілки.

На цих зборах членами Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва також прийнято рішення про те ,що до виготовлення печатки Спілки доручити сільському голові ОСОБА_5 провести всі необхідні реєстраційні дії щодо змін керівництва Спілки, підписантів та завірити їх печаткою сільської ради.(а.с.67-69)

На виконання рішення загальних зборів жителів с. Ягнятин-власників майнових паїв та членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва 08.01.2014 року ОСОБА_5-сільський голова подав до реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції необхідні документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу- Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо реєстрації зміни керівника юридичної особи на ОСОБА_4 та змін видів економічної діяльності особи.

08 січня 2014 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Ружинського районного управління юстиції до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 13001070003000377 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме щодо зміни видів діяльності, зміни керівника юридичної особи та зміни складу підписантів Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Тімірязєва, а зокрема було змінено керівника та підписанта спілки з ОСОБА_2 на ОСОБА_4.

Суд вважає, що при вчиненні реєстраційного запис № 13001070003000377 державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Ружинського районного управління юстиції діяла у відповідності з вищезазначеними нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Посилання позивача на те , що реєстраційну картку для проведення оскаржуваних реєстраційних дії було підписано та подано державному реєстратору громадянином ОСОБА_5 однак до реєстраційної карточки не було додано документів які підтверджують повноваження ОСОБА_5, а також його підпис не був засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку спростовується рішенням загальних збори членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім.Тімірязєвав від 14.03.2012 про те , що до виготовлення печатки Спілки доручити сільському голові ОСОБА_5 провести всі необхідні реєстраційні дії щодо змін керівництва Спілки, підписантів та завірити їх печаткою сільської ради (а.с.69).Тобто на момент вчинення реєстраційної дій у реєстратора був документ , який підтверджував повноваження ОСОБА_5.

Посилання позивача на те ,що жодних рішень про зміну керівника та підписантів засновники Спілки громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Тімірязєва не приймали , а рішення надані реєстратору взагалі не стосуються Спілки громадян - співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Тімірязєва спростовуються наявністю в матеріалах реєстраційної справи рішення загальних збори членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім.Тімірязєва від 14.03.2012.

Посилання позивача на те ,що копію вищезазначеного рішення загальних зборів членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім.Тімірязєва від 14.03.2012 року було долучено відповідачем до реєстраційної справи лише після призначення до розгляду судової справи і отриманням відповідачем копії позовної заяви по справі, а оскаржуваний напис до Єдиного державного реєстру вносився на підставі реєстраційної картки № 4 від 08.01.2014 р. та рішення загальних зборів жителів с. Ягнятин власників майнових паїв від 14.03.2012 р., що підтверджується матеріалами реєстраційної справи та нижче наведеними обставинами спростовується наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи

або фізичної особи-підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу.

Частиною 2 даної статті передбачено, що реєстраційна справа має реєстраційний номер, який присвоюється при внесенні запису про проведення державної реєстрації до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 3 даної статті у реєстраційній справі юридичної особи зберігаються:

документи, що подаються для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частиною 5 даної статті передбачено, що документи, що знаходяться в реєстраційній справі, не підлягають виїмці або розукомплектуванню, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п 1.1 Порядку зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.02.2012 № 238/5 (надалі Порядок) цей Порядок установлює основні вимоги до формування, ведення, зберігання, пересилання, передачі та знищення реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Пунктом п 3.1 Порядку передбачено, що державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу.

Згідно п. 3.2. Порядку реєстраційна справа формується та ведеться державним реєстратором щодо кожної юридичної особи або фізичної особи - підприємця окремо.

Відповідно до п. 3.3. Порядку кожна реєстраційна справа оправляється в окрему папку, яка не повинна перевищувати 250 аркушів (30-40 мм завтовшки). На корінцях папки реєстраційної справи зазначається номер реєстраційної справи та номер тому (у разі наявності кількох томів).

Пунктом 3.4. Порядку передбачено, що Реєстраційна справа складається з:

обкладинки реєстраційної справи (додаток 1);

внутрішнього опису документів реєстраційної справи (далі - внутрішній опис);

документів, визначених частиною третьою статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (для юридичних осіб);

документів, визначених частиною четвертою статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (для фізичних осіб - підприємців);

опису документів, що надаються державному реєстраторові для проведення реєстраційних дій;

судових рішень про заборону вчинення певних реєстраційних дій.

Згідно п. 3.5. Порядку написи на обкладинках, внутрішньому описі виконуються розбірливо, без скорочень.

Відповідно до п. 3.6. Порядку у реєстраційні справи вміщуються оригінали (ксерокопії, нотаріально засвідчені (завірені) в установленому порядку копії) документів.Не допускається зберігання у реєстраційних справах чернеток, особистих документів, розмножених копій та документів, що підлягають поверненню.

Пунктом 3.7. Порядку передбачено, що з моменту формування реєстраційної справи та з метою закріплення порядку розташування документів усі її аркуші, крім аркушів внутрішнього опису, нумеруються, не торкаючись тексту, арабськими цифрами наскрізною нумерацією у правому верхньому куті простим м'яким олівцем.

Згідно п. 3.8. Порядку усі аркуші реєстраційної справи прошиваються на чотири проколи спеціальними суровими нитками або дратвою.

Відповідно до п. 3.9. Порядку внутрішній опис складається на окремому аркуші (аркушах), що має (мають) окрему нумерацію.

Пунктом 3.10. Порядку передбачено, що Зміни складу документів реєстраційної справи (наприклад, включення додаткових документів, заміна оригіналів копіями тощо) відображаються у графі "Примітки" внутрішнього опису із посиланням на відповідні підстави внесення таких змін або відповідні документи.

Відповідно до п 3.11. Порядку документи реєстраційної справи систематизуються у хронологічному порядку за часом їх надходження таким чином, щоб документи, які надійшли раніше, знаходились на початку, а документи, які надійшли пізніше, - наприкінці реєстраційної справи.

При огляді реєстраційної справи № 1_300_000377_64 встановлено, що в описі документів , що подаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії зазначено , що для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов"язані зі змінами в установчих документах» від 08.01.2014 значиться, що юридична особа - Спілка громадян-співвласників майна реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва для проведення реєстраційної дій подала до Державного реєстратора реєстраційну картку та рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб ,що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи , або осіб,які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреностей , у тому числі підписувати договори (Примірник оригіналу)(а.с.58).

Внутрішній опис документів реєстраційної справи № 1_300_000377_64, а саме запис в ньому від 08.01.2014 (дата вчинення спірної реєстраційної дії) свідчить, що на аркуші 34,35 реєстраційної справи містяться рішення (а.с.28) Так як рішення загальних зборів жителів с.Ягнятин-власників майнових паїв від 14.03.2012 та рішення членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва від 14.03.2012 є окремими документами кожен з яких міститься на одному аркуші і інших рішень в цей день до матеріалів справи не могло бути додано суд вважає , що на момент вчинення реєстраційної дії у державного реєстратора було два вищезазначених рішення.

Щодо тієї обставини , що на момент огляду реєстраційної справи № 1_300_000377_64 представником позивача на аркушах 34,35 були два однакових рішення загальних зборів жителів с. Ягнятин - власників майнових паїв від 14.03.2012 , а рішення членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва від 14.03.2012 взагалі не було суд приймає до уваги пояснення державного реєстратора щодо того , що на вимогу правоохоронних органів нею неодноразово надавались документи із реєстраційної справи, які після їх повернення знову долучались до справи і рішення членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва від 14.03.2012 знаходилось в окремому файлі долученому до справи. На підтвердження зазначених обставин реєстратор надала до матеріалів справи переписку з суддею Ружинського районного суду (а.с.98-99).

Крім того на підставі інформації ,яка міститься в ЄДРПОУ щодо Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва судом встановлено , що на протязі 6 років до ЄДРПОУ бувшим керівництвом не вносилось ніяких відомостей про спілку (а.с.7-9). Зазначена інформація свідчить про те ,що попереднє керівництво взагалі не проводило ніякої роботи в спілці учасниками якої є майже всі жителі с. Ягнятин Ружинського району Житомирської області, що підтверджується доданими до матеріалів справи списками пайовиків реорганізованого КСП ім. Тімірязєва та списками виборців. Також бездіяльність бувшого керівника та засновників спілки підтверджується тим , що позивач ( засновник спілки) тільки в вересні 2015 року звернувся до суду з цим позовом, тоді як рішення членів спілки відбулось 14.03.2012 року, а спірна реєстрація в січні 2014 року.

Позивачем не надано до суду доказів оскарження в установленому порядку рішення членів Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім. Тімірязєва від 14.03.2012 , тобто на момент вчинення реєстраційної дії зазначене рішення було чинним.

За таких обставин суд вважає , що немає жодної підстави вважати , що дії вчинені реєстратором протиправні оскільки вони направлені в першу чергу на збереження інтересів майже всіх жителів с. Ягнятин Ружинського району Житомирської області в кількості майже 900 осіб.

Крім того слід зазначити, що спірна реєстраційна дія ніяким чином не порушила права позивача , оскільки як вбачається з витягу з ЄДРПОУ після вчинення спірної реєстраційної дії склад учасників Спілки громадян співвласників майна реорганізованого КСП ім.Тімірязєва не змінився і ОСОБА_1 числиться в переліку засновників (учасників) спілки.

Що стосується змін спірним реєстраційним записом до ЄДРПОУ видів діяльності юридичної особи, то дані зміни позивач не оспорив. Правомірність внесення таких змін обгрунтовується матеріалами реєстраційної справи та тією обставиною, що з 1 січня 2012 року набрав чинності національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності»(КВЕД-2010) , а тому всім юридичним особам та фізичним особам-підприємцям необхідно було привести види діяльності у відповідності КВЕД-2010.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд вважає ,що наведені позивачем обставини не є підставами для скасування спірної реєстраційної дії.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України

постановив:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Сичова