Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-378/10
Провадження № -
"15" березня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючої - судді Куліченко М.В.
розглянувши в м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради про визнання дій неправомірними та стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали йраслідок Чорнобильської катастрофи“, суд, -
В С Т А 11 О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради неправомірними та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради недовиплачені кошти, які передбачені ст. 37 ЗУ “
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ заферіод з 01.02.2006 року по 01.02.2009 року та ст.39 вищевказаного Закону за період з 01.02.2006 року ііо 01.02.2009 року, мотивуючи це тим, що він являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає та працює в зоні гарантованого добровільного відселеї ия. Позивач вважає, що проведення виплат з твердих сумах, встановлених Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року, а не в розмірах визначених ЗУ “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ порушує його права.
В судове засідання позивач надав заяву, в якій просить розглянути справу в письмовому провадженні у його відсу тність, вимоги позову підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача УІІСЗН Коростенської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнають, просять справу слухати без них.
Дослідивши матеріали спрагій, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав. Судом встановлено, що позивач проживає в зоні гарантованого добровільного відселеная, яким є м Коростень.
В даний час працює з ВАТ «Коростенський завод ЗБШ», отримує кошти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської^ катастрофи“, •; яким, встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ст,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'1 громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного відселелля, проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних**®« заробітних плат. Відповідно до вимог ст. 37 вищезазначеного Закону, громадянам, що проживають на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного відселення, виплачується щомісячна ірошова допомога , в зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісячно. Суд погоджується з доводами позову про те, іцо ці вимоги Закону “Про статус...” відповідачем порушувались, позивач не отримував зазначених кошт в відповідних розмірах , тому вимоги його позову є обгрунтованими , в метках строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України. Крім того, згідно із Законом України «Про державний бюджет па 2008 рік» дію статтей 37,39 3$ “Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ зупинено на період з 01.01.2008 року по 23.05.2008 року, позовні вимоги задовольняються частково, кошти за 2008 рік підлягають стягненню, починаючи з 23.05.2008 року.
При стягненні коштів суд вихрдигь з розміру мінімальних заробітних плат, які діяли у вказаних періодах, а саме:
-з 1.12.2008 р. - 605 гри.; -з 1.04.2009 р. - 625 гри.; -з 1.07.2009 р. - 630 гри.; -з 1.10.2009 р. - 650 грн. -з 1.11.2009 р. - 744 грн.
13 зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених позивач^ коштів, 1 передбачених ст.37 вищевказаното^акону у розмірі 40% мінімальної заробітної ї плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця, ( 8 міс. х 2,10 = 16,80 грн. ) становить виходячи з розрахунку 1743,20 грн., а саме:
-з 1.06.2008 р. по 01.10.2008 р. - (525 грн. х 40% ) х 4 міс. = 840 грн.;
! -з 1.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - (545 грн. х 40% ) х 2 міс. ~ 436 грн.;
І -з 1.12.2008 р. по 01.02.2009 р. - (605 грн. х 40% ) х 2 міс. = 484 грн.;
І а всього - 1760,00 грн.
|
Таким чином : 1760,00 16,80 1743,20 грн.
13 зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених позивачці коштів, І передбачених ст. 39 Закону у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця, 1 за мінусом одержаних коштів по 10,50 гри. щомісяця, - ( 8 міс. X 10,50 = 84,00 І грн.4), виходячи з розрахунку становить - 7590,00 грн., а саме:
| -з 01.06.2008 р. по 0 1.10.2008 р. - (525 грн. х 2) х 4 міс. = 4200 грн.,
І -з 01.10.2008 р. по 01.12 2008 р. - гр45 грн. х 2) х 2 міс. = 2180 грн.,
|-з 1.12.2008 р. по 01.02.2009 р. (605 грн. X 2) х 2 міс. = 2420 грн.
¦ а всього - 8800,00 грн.
Таким чином : 8800,00 - 84,00 = 8716,00 грн.
Всього: 1743,20 + 8716,00 = 10459,20 грн.
Посилання позивача на ст. 233 ,238,КЗп1І України, якими встановлено, ідо при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, крім вимог про виплату працівникові середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за 1 ас виконання нижче оплачуваної роботи, орган, який розглядає спір, має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком та те, що зазначені виплати відповідно до Закону України від 28.02.1991 року № 796 -XII громадянам проводились за місцем * роботи та входять в структуру заробітної плати не є обгрунтованими, бо дійсно, І відповідно до сг.2 Закону України"“! Іро оплату праці” до структури заробітної
(
плати окрім основної входять додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Згідно ст.39 Закону “ІІр І статус...” , така доплата провадиться працюючим особам, однак,- суд визнає Закон України "Про оплату праці" визначає економічні, правові
організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають в трудових відносинах , відповідно до ст.1,2,4,21,22 якого, заробітна плата с
гарантованою винагородою працівнику за роботу ,яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої г дохід та інші кошти «підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі. Однак, передбачені ст.А% 39 ЗУ “Про статус... “ доплати до структури заробітної плати не входять , а відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів «бонду для ,здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № 1445-1ІІ (далі -Закош№ 1445-ІП) фінансуються за рахунок коштів РФонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської^*
' катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством України.
Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету України, а
розпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питань надзвичайних ^ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської^* Катастрофи ( далі - МИС України) - ст. ст. 1 -3 Закону У« 1445-ІП .
Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 2.0 червня 2000 року У<> 9Я7 "Про затвердження Порядку використання коштів «бонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", яка втратила ^чинність у зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про*®6* затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному
щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних і: соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № )36 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету уія виконання проірам, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які Постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою скасовано Постанову Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987,
встановлено новий порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження* гідно з яким нарахуваннями виплата доплат за роботу в зоні забруднення роводиться через управління соціального захисту населення населення іісцевих органів виконавчої влади. З врахуванням наведеного, зазначені з оплати не є частиною заробітної плази . а г самостійними соціальними виплатами, не є роботодавцем для позивачки, тому ці виплати позивачці слід {Провести відповідно до Закону України “ Про Державний бюджет України на м 908 рік “ та Порядку використання коштів Державног о бюджету України на п^о И конання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих !М наслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому, відповідно до сг.2 га 159 КАС України, суд дослідив 10їравосуб»єктніСть відповідача, його нрава і обов»язки , в сфері публічних п равовідносин, та визі ачив, що він є належним відповідачем по заявлених роимогах. Саме відповідні мас обов»язок провадити нарахування конкретних сум асоціальних виплат, передбачених ст.37 ЗУ «Про статус....» - позивачу. Т^інансування таких виплат, здійснюється за рахунок державного бюджету, -ідповідач не надав суду доказі в, ?ому, що відповідні перерахування
бюджетуі 1 ' ?
кошт на їх рахунки для виплати позивачу не було здійснено. Аналізуючи І розмір видатків, що направляються органам Мінпраці і соціальної політики з державного бюджету, для соціальних виплат потерпілим від аварії на ЧАЕС, судШ І встановив,іцо джерело фінансування таких виплат було недостатнім, однак, Л ) невизначення відповідних бюджетних видатків, в Законі «Про державний бюджет І України », не може приводити 'до обмеження витрат на загальносуспільні ; потреби, порушення прав людини^ і громадянина, встановлених Конституцією України. Згідно наказу № 147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України - , за якими головним розпорядником бюджетних®! коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відповідні Управління праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені, тому суд, стягує зазначені кошти з Управління^ праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради 4
Керуючись єт. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст. ст. 37, 39 ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали вггаслідок Чорнобильської катастрофи “, 1 Іостановою Кабінету
Міністрів України № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків
Чорнобильської катастрофи та соціального'захисту населення”, суд , -
Позов задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління праці, та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо виплати І ОСОБА_2 в неповному обсязі кошт, передбачених ст. ст. 37, 39 ЗУ “Про статус і''4* соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катас трофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради на користь ОСОБА_3 кошти, передбачені ст. 3 7 Закону України “І Іро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 1743,20 ірн., за ^ період з 01.06.2008 року по 01.02.2009 року, передбачені ст. 39 цього Закону в ** розмірі 8716,00 гри., за період з 01.06.2008 року по 01.02.2009 року, а всього 10459,20 гри. В решті позову - відновити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дггя складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подасться протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає чинності: 1/ якщо заяву ггро апеляційне оскарження не було подано - ггісля закінчення строку подання заяви; 2\якщо заяву було подано, але не подано після цього протягом 20 дііЩ апеляційної скарги - після закінчення строку подання апеляційної скарги; 3\ в разі подання апеляційної скарги - ггісля розгляду справи апеляційним судом якщо рішення не було скасовано.
Суддя