Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, 29000, (0382) 61-64-57
31 серпня 2010 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Бондарчука В.В.
при секретарі Білоус О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни,
встановив:
В серпні 2010 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату недоплаченої частини підвищення до пенсії в сумі 6257,10 грн. за періоди з 01.06.2006 р. по 01.08.2010 р. включно, а також зобов'язати здійснювати нарахування в розмірі, що встановлений ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" здійснити перерахунок пенсії із врахуванням 30 відсоткової надбавки до неї в подальшому, посилаючись на те, що відповідно до ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" вона є дитиною війни, так як на час закінчення Другої світової війни їй не виповнилось 18 років, що згідно зі ст. 6 цього ж ОСОБА_2 йому у вказані періоди було передбачено підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, яке відповідач, незважаючи на рішення Конституційного Суду України, не виплачує.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, подав до суду заяву в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, направила до суду заяву в якій просить справу слухати без її участі, проти позову заперечила.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України та станом на 02.09.1945 р. їй було менше 18 років, що підтверджується наявними в матеріалах справи паспортними даними позивача.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 31.08.2010 року позовні вимоги позивача в частині визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати, призначити та сплатити недоплачену частину підвищення до пенсії як дитині війни в частині позовних вимог за період з 1 січня 2006 року по 1 квітня 2009 року було залишено без розгляду.
В силу ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
З 2 квітня 2009 року по 1 серпня 2010 року будь - які зміни в ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" не вносились. Посилання представника відповідача на те, що управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому при нарахуванні вказаної надбавки до пенсії в 2009 році керується Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів трудових пенсій» від 15.04.2003 №544 та Постановою Кабінету Міністрів №530 від 28.05.2008 року не заслуговують на увагу, оскільки Закон України має вищу юридичну силу в порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України. Таким чином, вимоги позивача про перерахунок та виплату їй надбавки до пенсії як дитині війни за період з 01 січня 2009 року по 1 серпня 2010 року включно підлягають задоволенню.
Невиконання державою (в особі Пенсійного Фонду, на який покладено обов'язок проведення виплат за аналогією з положеннями ОСОБА_2 України "Про бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 р. за № 107-У1) своїх соціальних зобов'язань щодо окремих громадян ставить їх у не рівні умови, підриває принцип довіри особи до держави і закономірно призводить до порушення принципів соціальної справедливості у правовій державі. Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" безпідставно скасовано та зменшено відповідно обсяг соціальної пільги, виплата якої передбачена іншим чинним ОСОБА_2, а саме ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" і гарантована Конституцією України.
На підставі викладеного, суд не приймає заперечення проти позову з боку відповідача, у тому числі і щодо законодавчого не врегулювання розміру мінімальної пенсії за віком, що підлягає застосуванню для обчислення розміру доплати, порядку виплат та джерел фінансування.
ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” і обставин справи дають суду підстави до висновку, що соціальні права позивача на отримання доплати до пенсії як особі, що має статус "дитина війни" на 30 відсотків, порушені, а тому підлягають захисту в судовому порядку шляхом часткового задоволення його позову. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає, що вимоги про стягнення з відповідача у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження. Обов'язок нарахування доплати до пенсії позивачу в розмірі, передбаченому ст. 6 ОСОБА_2 України покладено на управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому за місцем проживання позивача.
Беручи до уваги, що Закон України "Про соціальний захист дітей війни" в цілому і ст. 6 не суперечить Конституції України, то в даному випадку суд вважає застосувати правила, передбачені частинами 4, 8, 9 ст. 8 ЦПК України про те, що у разі невідповідності правового акту закону України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу, а якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону). Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
В пенсійному законодавстві про розмір мінімальної пенсії за віком передбачено в ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в ч. 1 ст. 28. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший, немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 ст. 28 зазначеного ОСОБА_2, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим ОСОБА_2, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого визначеного на законодавчому рівні мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації визначених Конституцією гарантій, визначених у ст. 46 та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни".
Таким чином Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому повинно здійснити доплату до пенсії позивачам з розрахунку 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначено нормою ОСОБА_2. Питання стосунків між суб'єктами владних повноважень щодо механізму реалізації положень ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" за № 2195, отримання в повному обсязі фінансування на виконання ст. 6 названого закону, не може погіршувати соціальний захист позивача, розмір підвищення пенсії, гарантованих зазначеним ОСОБА_2.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із врахуванням підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки вимоги ст. 6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни», про право позивача на отримання підвищення до пенсі, є чинними, а тому підлягають виконанню, відповідачем право на подальше отримання цієї допомоги ще не порушено, а захист прав на майбутнє не передбачений діючим законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 46, 55, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 ОСОБА_2 України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. ,10,11, 38, 44, 60, 74 - 76, 213-215, 294 ЦПК України, рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України м. Хмельницькому щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” за періоди з 2 квітня 2009 року по 1 серпня 2010 року включно неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” за періоди 2 квітня 2009 року по 1 серпня 2010 року включно, з врахуванням виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення, що були сплачені при подачі позовної заяви.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Хмельницької області протягом 10 днів з дня його проголошення, а в разі, якщо апеляцію подають особи, як не були присутніми в судовому засіданні, то апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: