Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, 29000, (0382) 61-64-57
3 серпня 2010 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Бондарчука В.В.
при секретарі Швакулі О.С.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на те, що перебуваючи на пенсії продовжувала працювати, внаслідок чого у 2010 році відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року набула право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу. Однак, УПФ всупереч вимог чинного законодавства при перерахунку пенсії не застосувало показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, а використало такий показник за 2007 рік, у зв'язку з чим розмір пенсії позивача був зменшений.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала в тому обсязі, що визначений у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, при цьому зазначила, що позивачу в 2010 році було проведено перерахунок пенсії із заробітної плати та з врахуванням періодів страхового стажу, передбачених ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім цього також було зазначено, що застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії ч.1 ст. 40 Закону не передбачено.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ у зв'язку з одержанням пенсії за віком. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати.
15 січня 2010 року позивач звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.
На підставі додаткових документів про стаж роботи і даних персоніфікованого обліку з 1 січня 2010 року був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням 67 років 7 місяців 4 днів страхового стажу.
При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).
Після перерахунку розмір пенсії позивача склав 1159 грн. 54 коп.
Дані обставини підтверджуються довідкою УПФ щодо перерахунку пенсії.
У відповідності до вимог ст. 42 ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла в період часу з 1 січня 2004 року по 1 січня 2008 року (та діє з 22 травня 2008 року по день розгляду справи) в разі, якщо застрахована особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється з заробітної плати(доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Згідно ст. 40 ч.1 зазначеного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Абзацом 4 частини 2 зазначеної статті передбачалось, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та абз. 4 ч.2 ст.40 вищезазначеного Закону викладено в новій редакції та було передбачено, що «Зс - середня заробітна плата(дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується при обчисленні пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників середньої заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».
ч.4 ст. 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було викладено в наступній редакції - «В разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з врахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться з заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. В разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з врахуванням страхового стажу після призначення(попереднього перерахунку) з врахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії, відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за бажанням пенсіонера, провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з врахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.»
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З того часу відновлюється дія попередньої редакції положень ст. 40 і ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачка набула право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такий перерахунок повинен здійснюватись з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, не можуть бути взяті до уваги, оскільки дана постанова суперечить вимогам Закону № 1058-ІV, а, виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме цей Закон.
Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування при перерахунку пенсій показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік також не узгоджуються з положеннями Закону № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.
Керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України, ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому на підставі поданої заяви ОСОБА_1 від 15 січня 2010 року, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку здійснити перерахунок пенсії останньої з 1 січня 2010 року відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення, що були сплачені позивачем при подачі позовної заяви.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: