Ухвала від 29.10.2014 по справі 757/30939/14-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/30939/14-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2014 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю сторони кримінального провадження - слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням слідчого слідчої групи ГСУ МВС України ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий ГСУ МВС України ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим із прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що Головним слідчим управлінням МВС України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42014000000001110 від 13.10.2014, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Кабінету Міністрів України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , якими в період з 2003 по 2013 роки приймалися рішення та укладалися угоди, що призвели до незаконної зміни форми власності на основні засоби державних підприємств залізничного транспорту на загальну суму 297,5 млн. грн. та за фактом привласнення грошових коштів ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », під час формування статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », якими проведено низку удаваних фінансово-господарських операцій, що призвело до безпідставного зменшення державної частки у статутному капіталі товариства, незаконного вилучення грошових коштів та майна в особливо великих розмірах в сумі 297 млн. гривень.

Установлено, що відкрите акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (з 2010 року - публічне акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») утворено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 1998 р. №840 «Про утворення лізингової компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 », доручення Прем'єр-міністра України від 09.12.1999 №25316/98 та на підставі пропозицій Міністерства транспорту України (далі МТУ) і ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою забезпечення залізничного транспорту рухомим складом та підтримки вітчизняних підприємств транспортного машинобудування.

При формуванні статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » під час проведення третьої емісії ініційованої Кабінетом Міністрів України у 2003 році, недержавними акціонерами товариства та службовими особами ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » проведено низку удаваних фінансово-господарських операцій, які привели до втрати державою корпоративного контролю у товаристві, вилученню грошових коштів та майна державних залізниць.

Так, постановою «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 840» від 17.03.2003 № 351, Кабінет Міністрів України зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_2 забезпечити збільшення державної частки статутного капіталу ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за рахунок власних коштів та рухомого складу залізниць до 630 млн. грн., у тому числі за рахунок рухомого складу залізниць на суму не менш як 230 млн. гривень.

На 59 засіданні Ради Укрзалізниці від 10.06.2003 затверджено питання збільшення статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на загальну суму 1 100 млн. грн., з яких 690 млн. грн. за рахунок залучення недержавних інвестицій у грошовій формі.

Крім ІНФОРМАЦІЯ_2 на акції ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », випущених під час третьої емісії, підписалися пов'язані між собою відносинами контролю комерційні структури - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на загальну суму 691 млн. гривень.

Під час проведення підписки на акції ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », одним із акціонерів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було укладено ряд угод, які дозволили йому здійснити оплату акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на загальну суму 150 млн. грн. та через придбання корпоративних прав ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » без мети отримувати дивіденди, повернути на свої рахунки.

Разом із тим, за даними бухгалтерського обліку активів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » рахувалося на суму 7 млн. 786 тис. грн.

Інший акціонер - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » продав компанії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », яке при створенні отримало від ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 220 млн. грн. нібито для ремонту вагонів, пакет акцій збанкрутілого підприємства ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » на загальну суму 77,6 млн. грн. за ціною 8,5 грн. за акцію, які попередньо придбав за ціною 0,037 грн.

Крім того, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » за рахунок грошових коштів отриманих від ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » при створенні, придбало акції ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » на суму 138,6 млн. грн. за ціною 8,5 грн. за 1 акцію.

Згідно висновку спеціаліста-економіста від 02.07.2014 № 02/07-14 вартість акції ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » на момент їх купівлі становив 0,01 грн. На цей час пакет акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » рахуються на балансі ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Крім того, відповідно до висновку Державного комітету фінансового моніторингу України фінансові операції, проведені ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у вигляді поповнення статутного фонду ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », на суму 220,0 млн. грн., такими, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.

У жовтні 2003 року ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з метою будівництва літаків заснувало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » та внесло до статутного фонду 300 млн. грн. Але за даними ІНФОРМАЦІЯ_2 будівництво літаків за рахунок цих коштів не здійснювалося.

Слід зазначити, що внесення основних засобів державними підприємствами залізничного транспорту до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відбувалося після набрання чинності 01.01.2014 Господарського кодексу України, яким операції по передачі майна, віднесеного до основних фондів державних підприємств, до недержавних товариств заборонялися.

Згідно з частиною першою статті 85 Господарського кодексу України та статті 12 Закону України «Про господарські товариства» господарське товариство є власником майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески.

Відповідно до частини четвертої статті 293 Господарського кодексу України об'єктом міни (бартеру) не може бути майно, віднесене законодавством до основних фондів, яке належить до державної або комунальної власності, у разі якщо друга сторона договору міни (бартеру) не є відповідно державним чи комунальним підприємством.

Усупереч зазначеної норми законодавства заступником Голови ІНФОРМАЦІЯ_2 Лазаренком ОСОБА_5 01.04.2004 укладено додаткову угоду № 1 до договору купівлі-продажу акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 21.07.2003 № 3-а/560, відповідно до якої, Фонд зобов'язався оплатити акції товариства за рахунок майна та коштів залізниць на загальну суму 410 млн. гривень.

В порядку оплати акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » третьої емісії протягом 2004 року Фонд передав у власність товариства основні засоби державних підприємств залізничного транспорту (10 026 одиниць вантажних вагонів) на загальну суму 208 016 тис. гривень.

Крім того, 01.04.2004 Фонд передав колишню адміністративну будівлю Міністерства транспорту України - восьмиповерхову адміністративну будівлю загальної площею 2 925,2 кв. м., за адресою АДРЕСА_1 , оціненою в 11 млн. гривень.

Всього упродовж 2001 - 2004 років державними підприємствами залізничного транспорту передано до ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 11 934 одиниць вантажних вагонів на суму 242, 095 млн. грн. та грошовим внеском 301,534 млн.гривень. Загалом на суму 543,630 млн. гривень.

ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яке отримало від ІНФОРМАЦІЯ_2 майновий та грошовий внески, одразу уклало угоди купівлі/продажу, згідно яких продало 10 162 одиниць вантажних вагонів одному із акціонерів корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_6 », 199 одиниць вантажних вагонів ЗАТ «Технокомплектлізинг» (Російська Федерація), 1 337 одиниць вантажних вагонів «ФМС Груп», адміністративну будівлю за адресою АДРЕСА_1 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».

Таким чином, при формуванні статутного фонду, недержавними акціонерами та службовими особами ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » проведено низку удаваних фінансово-господарських операцій, що привело спочатку до безпідставного зменшення державної частки в статутному фонді товариства, втрати корпоративного контролю, а потім до незаконного відчуження майна.

З метою поновлення прав держави на основні засоби підприємств залізничного транспорту постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 611 було скасовано дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 351 про поповнення статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за рахунок майна та грошових коштів державних підприємств залізничного транспорту, але постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2007 № 686 її дію відновлено.

Крім того, керівництво ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », у зв'язку з невиконанням державою умов викупу частини акцій товариства на суму 78,5 млн. грн., у 2011 році звернулося до Кабінету Міністрів України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогою щодо завершення формування його статутного фонду шляхом оплати.

Незважаючи на скрутний фінансовий стан на засіданні Ради ІНФОРМАЦІЯ_3 від 07.11.2012 було прийнято рішення звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 за погодженням внесення до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » вагонів зерновозів, які знаходилися на балансі Одеської залізниці.

Усупереч вимогам частини четвертої статті 293 Господарського кодексу України та позиції ІНФОРМАЦІЯ_18 щодо заборони відчуження основних засобів державного підприємства шляхом міни (бартеру), заступником ІНФОРМАЦІЯ_19 Демідовичем ОСОБА_6 листом від 27.11.2012 № 12143/16/10-12 надано погодження на здійснення оплати акцій за рахунок вагонів-зерновозів, що знаходилися на балансі Одеської залізниці.

Згідно наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.12.2013 № 457-Ц/од «Про передачу майна ДП ІНФОРМАЦІЯ_20 » до ІНФОРМАЦІЯ_2 передано 507 вагонів-зерновозів.

Першим заступником Голови ІНФОРМАЦІЯ_2 Івановим ОСОБА_7 підписано акт приймання-передачі залізничного рухомого складу 507 вагонів-зерновозів до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в оплату акцій третьої емісії.

На цей час статутний капітал ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » складає 1 321,6 млн.грн. Акціонерами компанії є ІНФОРМАЦІЯ_2 - 47,669 % (629 млн. 995,6 тис. грн.); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - 49,958% (660 млн. 250,9 тис. грн.), корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_6 » - 2,327% (30 млн. 749,1 тис. грн.), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 0,045% (600 тис. грн.), приватні особи - 0,001 (5,4 тис. грн).

Таким чином, службовими особами Кабінету Міністрів України, Міністерства інфраструктури України (колишнього Міністерства транспорту України), ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 з 2003 по 2013 роки, усупереч інтересам держави приймалися рішення та укладалися угоди, що привело до незаконної зміни форми власності на основні засоби державних підприємств залізничного транспорту та відчуження рухомого складу і нерухомого майна на загальну суму 297,5 млн. грн., чим вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України.

Крім того, службовими особами ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », під час формування статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » проведено низку удаваних фінансово-господарських операцій, що привело до безпідставного зменшення державної частки у статутному капіталі товариства, незаконного вилучення грошових коштів та майна в особливо великих розмірах, що заподіяло велику матеріальну шкоду державі, чим вчинено кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 191 КК України, ч. 2 ст. 209 КК України.

З урахуванням викладеного, під час досудового розслідування виникла необхідність у отриманні доступу до документів, що знаходяться у володінні ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_21 », за адресою: АДРЕСА_2 , зазначених у клопотанні слідчого.

Заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що Головним слідчим управлінням МВС України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42014000000001110 від 13.10.2014, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в якому мають обґрунтувати можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно з ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить, зокрема, інформація, яка становить банківську та/або комерційну таємницю.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 161, 162 КПК України, приходжу до висновку про наявність правових підстав для розкриття охоронюваної законом таємниці та вилучення запитуваних слідчих документів, фактичні дані яких можуть мати важливе значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.

Між тим, необхідність вилучення оригіналів запитуваних документів слідчим в клопотанні належним чином не обґрунтована, а відтак клопотання підлягає частковому задоволенню в частині вилучення належним чином засвідчених копій відповідних документів.

На підставі викладеного і керуючись ст. 107, 160, 162, 163, 164, 166, 309, 376, 562 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого ГСУ МВС України ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,- задовольнити частково.

Надати слідчому СВ Ірпінського МВ ГУМВС України в Київській області ОСОБА_4 тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні посадових осіб ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_21 », за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій наступних документів.

- установчі документи ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з моменту створення до теперішнього часу в усіх редакціях;

- фінансові документи про підтвердження внесення державних коштів, матеріальних засобів (рухомого складу залізничних вагонів, нерухомості) до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з моменту створення товариства по теперішній час;

- документи, на підставі яких були прийняті рішення щодо збільшення статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;

документи, що підтверджують факт придбання акцій

ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » приватними товариствами з моменту створення

ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » по 27.10.2014.

Визначити строк дії ухвали тривалістю чотирнадцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 - матеріали судового провадження № 757/30939/14-к

Примірник 2 - виданий слідчому групи ГСУ МВС України ОСОБА_3

Слідчий суддя ОСОБА_1