печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22294/14-к
11 серпня 2014 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю сторони кримінального провадження слідчого слідчої групи ГСУ МВС України ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого слідчої групи ГСУ МВС України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів -
07.08.2014 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого слідчої групи ГСУ МВС України ОСОБА_3 , за погодженням із старшим прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами податкової міліції Генеральної прокуратури України, радником юстиції ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, що знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (або за фактичним місцем знаходження документів), та дозвіл на їх вилучення (здійснення виїмки), а саме документів щодо утворення постійно діючої комісії з оперативного вирішення спірних питань по оподаткуванню та валютному врегулюванню в ІНФОРМАЦІЯ_2 і зборів України у Сумській області, документів оскарження товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_1 ) дій ІНФОРМАЦІЯ_4 , в тому числі актів перевірок, а також документів, якими супроводжувався процес розгляду цих скарг та відповідних винесених рішень (згідно переліку в клопотанні).
Слідчий у судовому засіданні уточнив подане ним клопотання та пояснив, що оригінали документів потрібні в тому числі і для проведення судово-почеркознавчої експертизи для дослідження підписів, виконаних від імені службових осіб територіальних структурних підрозділів Міністерства доходів і зборів України. Клопотання підтримав з урахуванням уточнень та просив його задовольнити.
Згідно із ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання з розгляду клопотання не викликалось.
В обґрунтування зазначеного клопотання, сторона кримінального провадження вказує на те, що Головним слідчим управлінням МВС України проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42014000000000164, зареєстрованому 24.03.2014 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за фактами зловживання владою та перевищення влади службовими особами Міністерства доходів і зборів України, які упродовж 2013 року, усупереч вимогам законодавства, безпідставно призначали та проводили перевірки дотримання вимог податкового та іншого законодавства підприємствами групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364 та ч. 3 ст. 365 КК України.
Судовим розглядом встановлено, що службовими особами Міністерства доходів і зборів України упродовж 2013 року в порушення вимог Податкового кодексу України безпідставно призначено та проведено перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства на підприємствах групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а саме: ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_2 , акт № 554/22/00382013 від 24.09.2013); ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_3 , акт № 89/22/00418018 від 11.10.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 , акт № 570/05-81-22-01/33653542 від 06.09.2013); ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 , акт № 154/05-19-22-01/00382059 від 25.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_6 , акт № 342/22.01-34/36607787 від 18.11.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_7 , акт № 500/221/35808961 від 18.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_8 , акт № 766/2202/37390603/0100 від 23.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_9 , акт № 3823/22-00/22080910 від 25.10.2012, акт № 314/22-11/22080910 від 09.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_10 , акт № 1516/09-15-22-04/36498231 від 17.09.2013; ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_11 , акт № 62/11-23-22-06/01553054 від 26.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_12 , акт № 855/22-0/32395764 від 24.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_13 , акт № 922/22-0/31101268 від 02.10.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_14 , акт № 674/22-118/37784340 від 03.10.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_15 , акт № 63/15-04-22-00/37984318 від 03.10.2013); ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_16 , акт № 2282/16-03-22-01-08/00382191 від 27.09.2013); ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_1 , акт № 1341/2203/24002831/124 від 18.10.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_17 , акт № 3256/22-25-22-01/33526276 від 05.08.2013); ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_18 , акт № 1449/40-20/25392188 від 06.12.2013); ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_19 , акт № 237/1-26-50-22-03-24093503 від 02.10.2013); ДП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_20 , акт №207/1-22-01/30223942 від 18.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_21 , акт № 663/22-03-21/34426909 від 23.09.2013); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_22 , акт № 1305/26-56-22-03-09/31033099 від 01.10.2013.
Проведені слідчі дії показали, що наведений перелік перевірок не є вичерпним.
Досудовим слідством встановлено, що формальними підставами для призначення позапланових документальних перевірок підприємств групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 » стала аналітична інформація з приводу виявлення нетипових експортних операцій, доведена ІНФОРМАЦІЯ_16 і зборів України до підпорядкованих Головних управлінь та інших територіальних підрозділів, зокрема листом від 16.08.2013 № 15298/7/99-99-22-04-02-17.
За результатами вказаних перевірок, підприємствам групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 » донараховано податкових зобов'язань в загальній сумі 118, 2 млн. грн., порушено 23 кримінальні провадження, які в подальшому в лютому-березні 2014 року закриті на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України (у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення).
У подальшому вищезазначені підприємства групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 », не погодившись з висновками актів перевірок та податковими повідомленнями-рішеннями, в адміністративному порядку звертались зі скаргами до Головних управлінь Міністерства доходів і зборів України у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Одеській, Полтавській, Сумській, Хмельницькій областях та в м. Києві щодо незаконності дій регіональних податкових органів та визнання протиправними і такими, що підлягають скасуванню податкових повідомлень-рішень.
За результатами розгляду скарг, зазначеними ІНФОРМАЦІЯ_17 в областях прийнято рішення, які не відповідають вимогам податкового та іншого законодавства, що на даний час підтверджено в судовому порядку.
Крім того, встановлено, що акти документальних перевірок перед їх підписанням попередньо узгоджувалися керівництвом зазначених Головних управлінь Міндоходів та питання щодо законності відображення виявлених порушень розглядалися постійно діючими комісіями з оперативного вирішення спірних питань по оподаткуванню та валютному врегулюванню, за результатами яких складалися відповідні протокольні рішення.
Досудовим слідством з'ясовано, що матеріали, а також документи, які стали підставою для оскарження рішень територіальних податкових інспекцій та якими супроводжувався процес вирішення спірних питань щодо виявлених порушень податкового законодавства, розгляду скарг і відповідних винесених рішень, візуються керівництвом Головних управлінь Міністерства доходів і зборів України та в матеріалах оскарження містяться письмові службові резолюції, що мають важливе значення для встановлення всіх обставин кримінального провадження та можуть бути знищені чи сфальсифікованими, у зв'язку з чим у слідства виникла необхідність в їх вилученні (здійсненні виїмки).
Слідчий в судовому засіданні вказав на те, що в інший спосіб, інакше як отримати тимчасовий доступ до вказаних документів та вилучити їх (здійснити виїмку), неможливо, також не можливо встановити повне коло осіб, причетних до вчинення указаних вище злочинів, оскільки тільки в зазначених документах об'єктивно відображаються відомості стосовно оскарження підприємствами групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 » дій регіональних податкових органів при призначенні, проведенні та оформленні результатів перевірок, які самі по собі або в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження можуть бути використані як докази.
Окрім зазначеного, оригінали вказаних документів необхідні для встановлення кола осіб, причетних до вчинення розслідуваних кримінальних правопорушень, позиції окремих керівників Головних управлінь Міністерства доходів і зборів України при розгляді скарг підприємств групи « ІНФОРМАЦІЯ_5 », документів, які при цьому надавалися та складалися, однак не були враховані під час проведення податкових перевірок та оформленні їх результатів, а також встановлення інших свідків, які брали участь у судових засіданнях та можуть бути допитані по обставинам кримінального провадження.
На даний час також постала необхідність в експертному дослідженні підписів, виконаних від імені службових осіб територіальних структурних підрозділів Міністерства доходів і зборів України на предмет ідентифікації їх з підписами останніх, з метою визначення юридичної кваліфікації дій кожної службової особи, причетної до скоєних кримінальних правопорушень, в зв'язку з чим 05.08.2014 слідчим у кримінальному провадженні залучено експертів ІНФОРМАЦІЯ_18 для проведення судово-почеркознавчої експертизи (постанова від 05.08.2014 наявна в матеріалах клопотання).
Згідно із ч. 2 ст. 245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого по суті внесеного клопотання, вивчивши матеріали, додані до клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до оригіналів документів, що знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 108, 160, 163, 164, 166, 245 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання сторони кримінального провадження слідчого слідчої групи ГСУ МВС України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС ГСУ МВС України ОСОБА_5 , слідчому СВ Ленінського РВ Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ УМВС України в Сумській області ОСОБА_6 , слідчим СВ Сумського МВ УМВС України в Сумській області ОСОБА_7 та ОСОБА_8 тимчасовий доступ до оригіналів документів, що знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та дозвіл на їх вилучення (здійснення виїмки), а саме документів щодо утворення постійно діючої комісії з оперативного вирішення спірних питань по оподаткуванню та валютному врегулюванню в ІНФОРМАЦІЯ_2 і зборів України у Сумській області, документів оскарження товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_1 ) дій ІНФОРМАЦІЯ_4 , в тому числі актів перевірок, а також документів, якими супроводжувався процес розгляду цих скарг та відповідних винесених рішень, в тому числі:
- документів листування ІНФОРМАЦІЯ_1 з Департаментом податкового та митного аудиту і іншими структурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_19 щодо надання вказівок чи пропозицій проведення документальної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку з виявленням фактів проведення ним нетипових експортних операцій та інших можливих порушень податкового законодавства, в тому числі листа від 16.08.2013 № 15298/7/99-99-22-04-02-17;
- документів щодо погодження (візування) посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 акту документальної перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також супровідних документів на повернення акту документальної перевірки до ІНФОРМАЦІЯ_20 (доповідних записок, аналітичних довідок, письмових резолюцій, протоколів та ін.);
- копій наказів (розпоряджень), положень та інших документів ІНФОРМАЦІЯ_1 та цього Міністерства щодо створення і діяльності у період з 01.01.2013 по 01.06.2014 постійно діючої комісії з оперативного вирішення спірних питань по оподаткуванню та валютному врегулюванню, документів листування та прийнятих ними рішень з приводу вирішення спірних питань під час призначення, проведення та оформлення результатів документальних перевірок по ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
- документів оскарження ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » акту документальної планової виїзної перевірки від 08.01.2013 № 34/2230/24002831/2 та податкових повідомлень-рішень ІНФОРМАЦІЯ_21 від 05.02.2013 № 00000101750/67/26, від 07.02.2013 № 000010/2230/7223;
- документів проведення службового розслідування з додатками стосовно посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_21 , які проводили документальну планову виїзну перевірку ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »:
· службового листа управління податкового та митного аудиту ІНФОРМАЦІЯ_22 від 16.09.2013 № 65/22-619;
· наказу ІНФОРМАЦІЯ_22 від 18.09.2013 № 304 про проведення службового розслідування;
· наказу ІНФОРМАЦІЯ_21 від 18.09.2013 про призначення службового розслідування;
· висновку службового розслідування з додатками;
- документів, які стали підставами для проведення документальної виїзної позапланової перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у вересні-жовтні 2013 року, в тому числі:
· наказу ІНФОРМАЦІЯ_22 (начальнику ІНФОРМАЦІЯ_21 ) від 19.09.2013 № 310 про забезпечення в рамках проведення службового розслідування призначення позапланової документальної перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
- документів листування ІНФОРМАЦІЯ_23 з питань призначення, проведення та під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у вересні-жовтні 2013 року;
- документів оскарження ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » акту документальної позапланової виїзної перевірки від 18.10.2013 №1341/2203/24002831/124, податкових повідомлень-рішень ІНФОРМАЦІЯ_21 від 05.11.2013 №№ 0001022203, 0001012203, 0000992203, 0001002203, а також Рішення ІНФОРМАЦІЯ_22 про результати розгляду первинної скарги від 25.12.2013 № 12117/10/18-28-10-01-105-152;
- будь-яких інших наявних документів, якими супроводжувався процес призначення і проведення позапланової документальної перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також розгляд скарг останнього та прийнятих за результатами їх розгляду рішень;
- документів, які містять вільні зразки підписів та почерку службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_22 , якими було надано вказівки щодо проведення документальної позапланової перевірки ТОВ ВКФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку з виявленням нетипових експортних операцій та інших можливих порушень податкового законодавства, а також службових осіб, які розглядали скарги цього товариства та приймали відповідні рішення;
- службових характеристик, копій наказів про призначення, звільнення (переведення), посадових інструкцій службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_22 , які упродовж 2013 року входили до складу постійної комісії з оперативного вирішення спірних питань по оподаткуванню та валютному врегулюванню, брали участь у розгляді скарг товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та прийнятті відповідних рішень, а також копій аркушів журналів табельного обліку використання робочого часу вказаних службових осіб за період з 01.06.2013 по 01.04.2014.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) старшому слідчому в ОВС ГСУ МВС України ОСОБА_5 , слідчому СВ Ленінського РВ Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ УМВС України в Сумській області ОСОБА_6 , слідчим СВ Сумського МВ УМВС України в Сумській області ОСОБА_7 та ОСОБА_8 доступ та можливість вилучення (отримання інформації) зазначених документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 757/22294/14-к.
Примірник № 2 наданий слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1