Справа № 127/23629/15-а
Провадження № 2-а/127/719/15
04.12.2015 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
при секретарі Коберник О.Л.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
позов мотивований тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію по другій групі інвалідності, обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку. У зв'язку із підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників відповідно до постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», позивач отримав у прокуратурі Вінницької області довідку від 24.09.2015 року №18-ф-629 про новий середньомісячний заробіток, який склав 12 554,25 грн. Звернувшись до управління ПФУ в м. Вінниці про перерахунок пенсії в розмірі 90%, отримав відмову відповідача, яку вважає неправомірною.
Просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в перерахунку йому пенсії виходячи з 90% від суми заробітку.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідально до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 24.09.2015 року № 18ф-629.
В судовому засіданні позивач підтримав позов, наголосив, що зміст та обсяг соціальних гарантій працівників прокуратури не може бути звужено, тому при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача - ОСОБА_2 позов не визнала, надала письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи (а.с. 101-102). Пояснила, що з 01.06.2015 року не здійснюється ні призначення, ні перерахунки пенсії відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про прокуратуру», оскільки норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення цієї категорії осіб, скасовані. Просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці з 12.01.1996 року та отримує пенсію як інвалід другої групи в розмірі 90% середньомісячного заробітку відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. від 05.11.1991 року).
28.07.2014 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», надавши відповідні заяву та довідку про зарплату, видану 22.07.2014 року №18/185 прокуратурою Вінницької області і просив встановити йому пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку, оскільки в такому розмірі пенсія йому була призначена та виплачувалась до внесення змін у ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 11.11.2014 року №127/20609/14-а було зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітку, зазначеного у довідці від 22.07.2014 року №18/185.
16.09.2015 року наказом прокурора Вінницької області № 1323к позивача звільнено із займаної посади у зв'язку із реорганізацією та скороченням у структурі та штатному розписі прокуратури Вінницької області (згідно п.1 ст. 40 КЗпП України).
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” (в редакції Закону України від 05.11.1991року, що діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_1Я.) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”).
Водночас, Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року “Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури”, підвищена заробітна плата працівників прокуратури.
Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратурі, охороні державного кордону України, податковій міліції, Управлінні державної охорони України, державній пожежній охороні, Державному департаменті України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно довідки від 24.09.2015 року №18ф-629, що видана прокуратурою Вінницької області, позивач працював у прокуратурі Вінницької області на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності. Заробітна плата станом на 16.09.2015 року згідно Постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505 складає 12 554,25 грн. (основний оклад - 2316,00 грн.; класний чин - 135,00 грн.; вислуга років - 40% - 980,40 грн., інші виплати, передбачені законодавством - 9122,85 грн.) (а.с. 12).
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 25.09.2015 року, то з урахуванням положень ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 25.09.2015 року.
Враховуючи викладене слід зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з дня звернення щодо перерахунку пенсії, тобто з 25.09.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки, що видана прокуратурою Вінницької області від 24.09.2015 року № 18ф-629.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” в редакції від 05.11.1991 року, Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року №3668-VI ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 - 163, 183 -2 КАС України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% від суми заробітку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідально до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 24.09.2015 року № 18ф-629, з дня звернення щодо перерахунку пенсії - з 25.09.2015 року.
Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 487,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів.
Суддя: