Справа № 136/1992/15-а
11 грудня 2015 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Стадник С.І., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області (далі-відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, який мотивував тим, що 26.12.2009 року йому була призначена пенсія за віком в розмірі 80% від заробітної плати на підставі Закону України "Про державну службу". 03.11.2015 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її призначенні не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексацію грошових доходів населення. Розглянувши звернення, відповідач відмовив в проведенні перерахунку, оскільки зазначені позивачем виплати, відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", не є складовими заробітної плати, а тому не мають враховуватися під час призначення пенсії. Вказану відмову позивач вважає незаконною, у зв'язку з чим просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії із врахуванням інших видів виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів населення, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області здійснити перерахунок призначеної 26.12.2009 року пенсії, з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів населення, зазначених у довідці № 24/06-38/04 від 02.11.2015 року.
Відповідач надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексація грошових доходів населення, відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", не є складовими заробітної плати, а тому не мають враховуватися під час призначення пенсії позивачу.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі - суд дійшов висновку про наявність підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку скороченого провадження, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 26.12.2009 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Липовецькому районі і отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу", що підтверджується довідкою-атестат від 05.11.2015 року вих. №2041.
Обставини, щодо отримання пенсії державного службовця у розмірі 80 % від заробітної плати, сторонами спору визнаються, а відтак у суду не має сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, що узгоджується з приписами ч.3 ст. 72 КАС України.
03.11.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її призначенні не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексацію грошових доходів населення.
Розглянувши звернення позивача відповідач відмовив в проведенні перерахунку, вказавши на те, що зазначені позивачем виплати, відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", не є складовими заробітної плати, а тому не мають враховуватися під час призначення пенсії позивачу.
Статтею 6 КАС України визначено право особи на судовий захист, згідно якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з приписами ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, яка затверджена Наказом Державного комітету статистики України 13.01.2004 року № 5.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Верховний Суд України, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-ХІІ в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21 -430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком.
Судом встановлено, що на матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також на індексацію грошових доходів населення нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою від 02.11.2015 року № 24/06-38/04.
З урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що позов слід задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 41 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 1, 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", підпунктом 2.2.7 пункту 2.2 Наказу Державного комітету статистики України 13.01.2004 року № 5 "Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати", ст. 3, 6-9, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 237, 244-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів населення.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області здійснити перерахунок призначеної 26.12.2009 року пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), згідно вимог ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії), в розмірі 80% заробітної плати, включивши до складу заробітної плати з якої проводяться нарахування пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів населення, зазначених у довідці № 24/06-38/04 від 02.11.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у виді судового збору в сумі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.І Стадник