Справа № 126/2372/15-п
Провадження № 3/126/1376/2015
"10" грудня 2015 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду Вінницької області
ОСОБА_1
розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Бершадської міжрайонної державної фінансової інспекції про притягнення до адміністративної відповідальності головного лікаря Комунальної установи « Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки м. Бершадь Вінницької області, вул. Хвойна,11, працюючої головним лікарем КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»,
за ст. 164-12 ч.1 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДФІ № 02-128 від 07 липня 2015 року вбачається, що ОСОБА_2, працюючи на посаді головного лікаря КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», за період з 01 квітня 2011 року по 01 березня 2015 року покривала витрати теплопостачання інших фізичних та юридичних осіб протягом 2011-2014 років та січня-лютого 2015 року на загальну суму 166,89 тис. грн., визначила недостовірні обсяги бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників на 2012-2015 роки в загальній сумі 420,92 тис. грн., що є порушенням п. 1.3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України в частині незабезпечення належного внутрішнього контролю за фінансовою та господарською діяльністю установи, які було виявлено в ході проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» за період з 01 квітня 2011 року по 01 березня 2015 року.
Перед початком судового розгляду справи ОСОБА_2 було роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину не визнала та пояснила, що вона не є головним розпорядником бюджетних коштів, а відповідно не є суб'єктом даного правопорушення, а тому просила справу закрити за відсутністю складу правопорушення, з приводу покриття витрат теплопостачання пояснила, що раніше вказані витрати покривались за рахунок бюджетів місцевих рад, однак після реформування медичної галузі фінансування місцевими радами припинилось, а потреба в коштах на будь-які видатки, правильність їх розрахунків, їх доцільність в обов'язковому порядку погоджуються з розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, тому жодного умислу на вчинення дій, за які законом передбачено адміністративну відповідальність вона не мала, на закриття даної адміністративної справи за спливом строків давності не згодна.
Вислухавши пояснення ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі з наступних підстав.
ОСОБА_2 займає посаду головного лікаря комунального закладу «Бершадський районний центр первинної медико - санітарної допомоги» ( далі Центр») з 22 червня 2011 року по даний час, що підтверджується копією Наказу № 34-к від 22.06.2011 року по КУ «Бершадський районний центр первинної медико - санітарної допомоги» ( а.с.26).
30.06.2015 року Бершадською міжрайонною фінансовою інспекцією було складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Бершадський районний центр первинної медико - санітарної допомоги».
Частина 1 ст. 164-12 КУпАП передбачає відповідальність, серед іншого за включення недостовірних даних до бюджетних запитів, що призвело до затвердження необґрунтованих бюджетних призначень або необґрунтованих бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст.35 Бюджетного Кодексу України організація розроблення бюджетних запитів покладена на головних розпорядників бюджетних коштів, і саме головні розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за своєчасність, достовірність та зміст поданих Міністерству фінансів бюджетних запитів.
Зі змісту ст. 22 Бюджетного Кодексу України вбачається, що перелік головних розпорядників бюджетних коштів є вичерпним, з яких за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України,серед інших міністерства, а за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002 року « Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ»: розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету або надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, є невід'ємною частиною кошторису. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня погоджують форму розрахунків з головним розпорядником бюджетних коштів (загальні положення Постанови КМ України); за обсягом наданих прав розпорядники поділяються на головних розпорядників коштів бюджету та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Головні розпорядники бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 Бюджетного Кодексу України отримують повноваження шляхом встановлення їм бюджетних призначень.Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 37 від 24.01.2011Розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядник нижчого рівня) - розпорядник, який у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього.Абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 37 від 24.01.2011; головні розпорядники розглядають показники проектів кошторисів розпорядників нижчого рівня щодо законності та правильності розрахунків, доцільності запланованих видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, правильності їх розподілу відповідно до економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, повноти надходження доходів або повернення кредитів, додержання діючих ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства та складають проекти зведених кошторисів( п.12 Постанови); на основі проектів зведених кошторисів головні розпорядники формують бюджетні запити, які подаються Мінфіну, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органам для включення до проектів відповідних бюджетів у встановленому ними порядку ( п. 13 Постанови).
З реєстраційної картки розпорядника бюджетних коштів КУ « Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Вінницької обласної ради ( а.с.24-25) вбачається, що КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» є лише розпорядником-одержувачем бюджетних коштів, а головним розпорядником бюджетних коштів (розпорядником бюджетних коштів вищого рівня) є Бершадська районна державна адміністрація Вінницької області, яка як головний розпорядник розглядала показники проектів кошторисів Центру як розпорядника нижчого рівня щодо законності та правильності розрахунків, доцільності запланованих видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, правильності їх розподілу відповідно до економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, повноти надходження доходів або повернення кредитів, додержання діючих ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства та складають проекти зведених кошторисів, однак згідно протоколу про адміністративне правопорушення визначення недостовірних обсягів бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників на 2012-2015 роки ставиться у вину ОСОБА_2
Окрім того, адміністративну відповідальність за порушення бюджетного законодавства несуть посадові особи-керівники розпорядників ( одержувачів) бюджетних коштів, що розглядаються як спеціальні суб'єкти, однак посадовими особами у контексті Закону України «Про державну службу» вважаються керівники і заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих і консультативно-дорадчих функцій і вказані визначення не охоплюють керівників публічних установ і організацій, що не наділені статусом органу держави або місцевого самоврядування. Таким чином, ОСОБА_2, яка є керівником одержувача бюджетних коштів, у бюджетних правовідносинах наділяється організаційно-розпорядчими повноваженнями, виходячи з контексту визначення нормативно-закріплених у джерелах адміністративного права термінів не слід визнавати службовою особою, і, відповідно, притягувати в такому випадку до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення у бюджетній сфері.
Стаття 7 КУпАП визначає, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна) або необережна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Враховуючи те, що до службових обов'язків ОСОБА_2, як керівника розпорядника (одержувача) бюджетних коштів нижчого рівня, не входить розроблення бюджетних запитів, то вона не є суб'єктом відповідальності за включення недостовірних даних до бюджетних запитів, а відповідно не є суб'єктом відповідальності за правопорушення передбачене ч.1 ст. 164-12 КупАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.7,14, ч.1 ст. 164-12, п.1ч.1 ст. 247, п.3 ч.1 ст. 284, 251 КУпАП, суд,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст. 164-12 КУпАП- закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Вінницької області через Бершадський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови. На постанову по справі про адміністративне правопорушення прокурором може бути внесено подання упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А. І. Куйбіда