Ухвала від 10.12.2015 по справі 128/4924/14-а

Справа № 128/4924/14-а

УХВАЛА

10 грудня 2015 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого-судді Карпінської Ю.Ф.,

за участі секретаря Воробей В.М.,

та представника боржника ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду по справі № 128/4924/14-а,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду з вищевказаним поданням, обґрунтовуючи його тим, що у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на виконанні перебуває виконавчий лист по справі № 128/4924/14-а, виданий 10.02.2015 року Вінницьким районним судом Вінницької області про: «Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06.04.2014 року до досягнення дитиною трирічного віку - до 14.06.2016 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат». Державним виконавцем 19.02.2015 року винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлені сторонам виконавчого провадження. У відповідь боржником надано лист від 26.02.2015 року про неможливість виконання рішення суду, оскільки є незрозумілим порядок і спосіб його виконання в резолютивній частині про проведення перерахунку ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06 квітня 2014 року до досягнення дитиною трирічного віку - до 14.06.2016 року. Таким чином, виникають труднощі у виконанні резолютивної частини рішення щодо проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною, а саме: незрозуміло яким чином провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так як з 01 липня 2014 року виплата цієї допомоги припинена відповідно до п.п.4 п.7 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». За наведених підстав заявник просить суд встановити подальший спосіб і порядок виконання вищевказаного рішення суду. Представник заявника в судове засідання не з'явився, попередньо через канцелярію суду надійшла заява від головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4, яка просить розглянути подання у відсутність представника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а також просить подання задовольнити.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за дорученням ОСОБА_1 в судовому засіданні подання підтримала, просила його задовольнити, змінивши спосіб виконання рішення суду, а саме: змінити резолютивну частину рішення, вказавши, що виплати провести лише до 30.06.2014 року.

Інші особи, які брали участь у справі, - позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася з невідомих суду причин, хоч про час та місце розгляду подання була повідомлена судом завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заяв про розгляд подання у її відсутність або про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши пояснення представника боржника, дослідивши матеріали справи, матеріали подання, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 28.10.2014 року визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області щодо виплати ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до шести років; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06.04.2014 року до досягнення дитиною трирічного віку - до 14.06.2016 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат (а.с.32-33). Постанова набула чинності 05.12.2014 року відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду (а.с.44-45).

Стаття 124 Конституції України визначає, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Згідно п.1 ч.2 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі листи, що видаються судами, підлягають виконанню державною виконавчою службою відповідно до цього Закону.

Виконання рішень, за яким боржником є центральні органи виконавчої влади, покладається на відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства України, що визначено п.1 ч.1 ст.21 Закону України «Про виконавче провадження».

Таким чином, виконання зазначеного виконавчого листа відноситься саме до компетенції відділу примусового виконання рішень ДВС України.

Згідно із ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною 1 статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Відповідно до ст.263 КАС України суд лише у виняткових випадках може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суду. Так, суд може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду або відмовити по даному питанню лише не змінюючи при цьому змісту самого рішення, тобто суд не вправі змінити висновки суду по суті позовних вимог.

З матеріалів подання вбачається, що виконання рішення суду (включаючи період з 01.07.2014 року по 14.06.2016 року) не можливе, оскільки з 01.07.2014 року виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинена відповідно до п.п.4 п.7 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (листи боржника № 938 від 26.02.2015 року та № 4172 від 28.09.2015 року (а.с. 156, 161).

Таким чином, виконання судового рішення фактично можливе, хоча й за певних умов, а саме: за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, як джерело права.

Так, Європейським судом з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року зазначено, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.

Згідно із п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі «Васильєв проти України» виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.

Тому відсутні підстави для застосування судом положень статті 263 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 36 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.158, 165, 263 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду по справі № 128/4924/14-а.

Ухвала може бути оскарженою до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ: Ю.Ф. Карпінська