ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
08 червня 2006 р.
Справа № АП-9/80
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
Cуддя Фанда Оксана Михайлівна
При секретарі Кіндрат Галина Романівна
за позовом Прокурора Богородчанського району в інтересах держави - Міністерства праці та соціальної політики України, в особі управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації, вул. Грушевського,2, с.м.т. Богородчани, Івано-Франківська область, 77701
до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", вул. Госпітальна, 12 Г, м. Київ в особі філії Богородчанського відділення № 6378, вул.Шевченка,20, смт.Богородчани, Івано-Франківська область
про стягнення коштів в сумі 31402, 84 грн.
Представники:
Від позивача: Ткачук Оксана Йосипівна - головний бухгалтер, ( довіреність № 567/01 від 23.05.06 року)
Від відповідача: Пушик Богдан Григорович - керуючий філією, (довіреність ВСК № 699679 від 04.01.06 року)
Від відповідача: Сабадах Назар Бориславович - юрист, (довіреність ВСР № 294859 від 07.03.06 року )
Від прокуратури представники Савчук Л.Є.
СУТЬ СПРАВИ: Заявлено вимогу про визнання недійсним п. п 2.1.3. п. 2.1. Договору № 2 від 25.02.2004р. , укладеного між сторонами в даній справі та зобов"зання відповідача повернутив натурі кошти , які він одержав на виконання правочину , а саме 31402, 84грн.
В обгрунтування позову прокурор ,який звернувся в інтересах Міністерства праці та соціального захисту населення посилається на п. 5 Постанови Кабінету Міністрів № 1056 від 30.08.1999р. якою затверджено Порядок виплат пенсій та грошової допомоги за згодою одержувачів пенсіонерів та одержувачів допомоги через поточні рахунки у банках , відповідно до якого операції з відкриття поточних рахунків , зарахування і виплата пенсій та грошової допомоги з них ( у тому числі з доставкою до дому ) здійснюється уповноваженими банками безоплатно.
На думку позивача , оскаржуваний пункт договору суперачь вищевказаній нормі Постанови.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив. В обгрунтування заперечень вказав , що відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України " Про порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках № 1596 від 30.08.1999р. із внесеними змінами та доповненнями установами ВАТ " Ощадбанку" області було укладено договори з управлінням праці та соціального захисту населення районних державних адмінстрацій.
Згідно п. 5 вищевказаної постанови ,. операції з відкриття поточних рахунків, зарахування і виплати пенсій то грошової допомоги одержувачам здійснюється банками безкоштовно, що установами ВАТ " Ощадбанку " області було зроблено. А що стосується
органів соціального захисту населення , то зазначеною постановою не передбачено, що операції з зарахуванням коштів з рахунків органів соціального захисту населення на рахунки одержувачів банки повинні проводити безоплатно. Між установами ВАТ " Ощодбанку" і управління праці і соціального захисту населення було укладено угоди на платній основі предметом яких є перерахування коштів управлінням праці і соціального захисту населення на рахунки установ ВАТ " Ощадбанк" на виплату соціальних допомог населенню , про що говорить п. 18 даної постанови, а саме органи соціального захисту населення проводять перерахування відповідній устонові уповноваженому банку коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги.
Крім того відповідач посилається на Закон України " Про банки і банківську діяльність " , відповідно до якого банківські операції здійснюються на платній основі .
Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін суд встанновив , що між Управлінням соціального захисту населення та Богородчанським відділенням " Ощадбанк" укладено договір № 2 від 25.02.2004р. на зарахування та виплату соціальної допомоги.
Відповідно до предмету даного договору на банк покладено обов"язок зараховувати на поточні ( вкладні ) рахунки , за вчасно відкриті в установах банку , суми соціальних допомог, перераховані банку , клієнтом ( Управлінням праці) та здійснювати виплати коштів на платній основі через установи банків. Оскаржуваний пункт договору встановлює обов"язок управління праці сплачувати банку комісійну винагороду за наданні послуги в розмірі 0, 5 % від суми коштів , що перераховується.
Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів № 1056 від 30.08.1999р. , якою затверджено Порядок виплат пенсій та грошової допомоги за згодою одержувачів пенсіонерів та одержувачів допомоги через поточні рахунки у банках , операції з відкриття поточних рахунків, зарахування і виплати пенсій та грошової допомоги одержувачам здійснюється банками безкоштовно, тобто вказана норма встановлює безкоштовність банківських послуг для одержувачів пенсій та допомог . Вищевказана Постанова Кабінету Міністрів не містить вказівок щодо безооплатного надання банківських послуг органам соціального захисту населення. Натомість , відповідно до Закону України " Про банки і банківську діяльність " банківські операції здійснюються на платній основі і вартість таких операцій банки визначають самостійно. При цьому банку забороняється встановлювати процентні ставки та комісійну винагороду по своїх операціяїх нище собівартості банківських послуг ( ст. 47 , 53 Закону).
З огляду на викладене суд не вбачає правових підстав для задоволення позову .
Відмовляючи в задовленні позову суд враховує наступне 19.12.2005р. між Пенсійним фондом України , Міністетрством праці та соціальної політики України та ВАТ" Державний Ощадний банк України" укладено договір на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08. 1999р. № 1596 . Аналогічний договір укладався в 2004р. Стаття 2 вказаного договору індентична оскаржуваному пункту договору.
Крім того в засіданні суду було подано Роз"яснення Міністрерства фінансів № 31-03151-17/6 - 8 /8609 від 19.05. 2004р. , за змістом якого за надання таких послуг як пересилка доставка і виплата допомоги , органи праці та соціального захисту населення сплачують операторам поштового зв"язку або установам уповноваженого банку , кошти за рахунок надавача допомоги ( субвенція з державного бюджету). Одночасно , вказане Роз"яснення містить інформацію про те, що з державного бюджету спеціально виділяються кошти для здійснення оплати послуг банківських установ. Отже оскаржуваний пункт договору відповідає нормам чинного законодавства.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 49, 94, 160 - 163, 167 , 254, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
Постанова складена в повному обсязі 16.06.2006р.