Ухвала від 25.11.2015 по справі 826/12/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року м.Київ К/800/2614/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

секретар судового засідання - Загородня М.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Вільгельм А.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2014 року ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати розглянути та зареєструвати в установленому порядку документи про прийняття в експлуатацію самочинно-збудованих прибудов.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала про безпідставність та неправомірність повернення відповідачем поданих документів про прийняття в експлуатацію прибудов.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року, адміністративний позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві; зобов'язано відповідача розглянути в установленому порядку документи ОСОБА_2 про прийняття в експлуатацію самочинно збудованих прибудов.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, винести нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

ОСОБА_2 проти касаційної скарги заперечує, просить відмовити у її задоволенні, судові рішення залишити без змін.

Заслухавши доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 12 червня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві із заявою про прийняття в експлуатацію прибудови (літ.А), прибудови (літ.б), тамбуру (літ.а2), тамбуру (літ.б1), сарай (літ.с), літня кухня (літ.л), прибудова (літ.л), гараж (літ.Н) за адресою: АДРЕСА_1.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві, за результатами розгляду вищезазначеної заяви, листом від 02 липня 2013 року №7/26-30/0207/10 повідомила позивача про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації разом з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що до заяви не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорту. Також Інспекцією зазначено про необхідність забезпечення здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності його вимогам надійності і безпечної експлуатації та надати технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29 квітня 2013 року - дати набрання чинності Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року №95, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за №612/23144 (далі - Порядок №95).

03 серпня 2013 року позивач вдруге звернулася до Інспекції із заявою про прийняття в експлуатацію прибудову (літ.А), прибудова (літ.б), тамбур (літ.а2), тамбур (літ.б1), сарай (літ.с), літня кухня (літ.л), прибудова (літ.л), гараж (літ.Н) за адресою: АДРЕСА_1.

Листом від 20 серпня 2013 року №7/26-45/0208/10 Інспекцією повідомлено позивача про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації разом з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що до заяви не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорту, та зазначено про необхідність забезпечення здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності його вимогам надійності і безпечної експлуатації та надати технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29 квітня 2013 року - дати набрання чинності Порядком № 95.

Частиною 1 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I- III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності» від 20 листопада 2012 року №5496VІ, який набрав чинності 05 січня 2013 року, прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно органами державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року №95 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за № 612/23144), який встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: 1) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; 2) збудованих до 12 березня 2011 року громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності (п.п.1.1. Порядку №95).

Відповідно до п.п.2.1, 2.3, 2.7 Порядку № 95 технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку (далі - об'єкти), проводиться відповідно до цього Порядку з урахуванням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виконавцем. Виконавець з урахуванням виду, складності, технічних та інших особливостей об'єкта при здійсненні технічного обстеження та з урахуванням проведених заходів, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, проводить оцінку технічного стану об'єкта та за результатами готує звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта. Технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.

Відповідно до п.3.1 Порядку № 95 прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

Замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт, та технічного паспорта. Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності). Інспекція розглядає зазначені документи та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення протягом 10 робочих днів. Дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею (п.п.3.3, 3.4 Порядку № 95).

Пунктом 3.5 Порядку №95 передбачалося повернення Інспекцією замовнику декларації, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах. У разі прийняття рішення про повернення декларації Інспекція у строк, передбачений для її реєстрації, надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з обґрунтуванням причин повернення. Після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про повернення декларації, замовник може повторно подати до Інспекції документи згідно з цим Порядком.

Як встановлено судами, приймаючи рішення про повернення декларацій позивачу, викладених в листах від 02 липня 2013 року №7/26-30/0207/10 та від 20 серпня 2013 року №7/26-45/0208/10, відповідач зазначив про її оформлення з порушенням вимог Порядку №95, а саме: не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорта. Крім того, у рішеннях про повернення декларації Інспекцією зазначено про необхідність подання технічного паспорта об'єкта, виготовленого після дати набрання чинності Порядком №95, тобто після 29 квітня 2013 року.

Судами обґрунтовано відхилені посилання відповідача про необхідність надання нотаріально засвідченої копії технічного паспорту, оскільки вважається належною копія документа, засвідчена посадовою особою підприємства, установи та організації, яка цей документ склала. Стосовно вимоги відповідача про подання технічного паспорта, виготовленого після 29 квітня 2013 року, суди правомірно, з урахуванням положень ст.71 Кодексу адміністративного судочинства, зазначили про ненадання нормативно-правового обґрунтування та недоведеність відповідачем правомірності пред'явлення такої вимоги.

За вказаних обставин колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Інспекції щодо розгляду поданих позивачем документів та зобов'язання Інспекції їх розглянути відповідно до вимог закону.

Судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді