Ухвала від 08.12.2015 по справі 817/2372/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"08" грудня 2015 р. Справа № 817/2372/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сільськогосподарського кооперативу "ЕЛІТ" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2015 р. у справі за позовом Сільськогосподарського кооперативу "ЕЛІТ" до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський кооператив "Еліт" (далі СК "Еліт") звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі (далі УПФУ в Костопільському районі) про визнання дій протиправними щодо нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з січня 2015 року у розмірі 100% та зобов'язання вчинення дій по перерахунку таких витрат пропорційно стажу роботи зазначених у позові пенсіонерів в СК "Еліт".

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2015 року у задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського кооперативу "Еліт" до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій відмовлено повністю.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що УПФУ в Костопільському районі для СК «Еліт» було сформовано та надіслано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону №1788-XII з січня 2015 року, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, що вийшли на пенсію на пільгових умовах та до виходу на пенсію працювали у позивача (а.с.8).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_9 працював у СК «Еліт» на посаді "тракторист-машиніст" з 2004 року, є застрахованою особою в розумінні Закону №1058-ІV із загальним страховим стажем більше 20 років (з них на даному підприємстві 6 років 7 місяців та 23 дні), що дає йому право на вихід на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту "в" ст.13 Закону №1788-XII.

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, є багатодітними матерями, тобто виховують п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, а тому є застрахованими особами в розумінні Закону №1058-ІV, що дає їм право на вихід на пенсію на пільгових умовах, відповідно до пункту "ж" ст.13 Закону №1788-XII та положень Порядку №244.

Ці обставини підтверджені наявними в матеріалах справи: протоколами від 16.07.2009 №10510, від 27.08.2010 №10584, від 21.12.2010 №10937, від 10.06.2011 №1430, від 03.01.2003 №10002, від 12.11.2009 №10796 (а.а.с.28-29, 31-34), довідками від 08.07.2009 №46, від 26.07.2010 №42, від 08.12.2010№83, від 06.06.2011 №41, від 12.08.2008 №62, від 05.11.2009 №73, від 30.05.2011 №654, від 20.08.2009 №51, від 26.07.2010 №20, від 07.12.2010 №25, від 08.08.2008 №102, від 04.11.2009 №21 (а.а.с.35-36, 38-47).

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

Так, згідно з абз.4 п.1 ст.2 Закону №400/97-ВР, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 №1788-XII, визначені в якості об'єкта оподаткування для усіх суб'єктів, які використовують працю найманих працівників, а згідно з абз.3 п.1 ст.4 цього ж Закону, ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена на рівні 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

При цьому, згідно з абз.4 пп.1 п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного Фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у контексті статті 14 Закону № 1788-XII дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-XII.

Згідно з пунктом 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1 (далі по тексту іменовано - Інструкція №2-1), відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.

За приписами пункту 6.4 Інструкції № 2-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів ПФУ щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 призначуються та виплачуються пенсії відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як жінкам, які народили і виховали до 14 років по п'ятеро і більше дітей та працювали в СК "Еліт", у зв'язку з чим їм призначено пенсію на пільгових умовах.

В силу вимог пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом Постанови Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 року №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Отож, визначальними ознаками для пенсій призначених відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII є робота в сільськогосподарському виробництві (незалежно від віку і трудового стажу) та виховання п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених.

Відповідно до п. 6.2 Інструкції № 2-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отож, визначальною ознакою для такого розподілу витрат між підприємствами (пропорційно відпрацьованого стажу) є стаж роботи працівника з особливими умовами праці, при здобутті якого на різних підприємствах, в підсумковому обліку давало право працівнику на призначення пенсії на пільгових умовах.

Призначення пільгових пенсій пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не залежить від тривалості трудового стажу на підприємстві, а відтак з огляду на положення зазначеного законодавства, витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до зазначеного пункту, розподілу не підлягають.

Водночас, слід зауважити, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, яким фіксований сільськогосподарський податок виключено з переліку загальнодержавних податків та зборів.

Отже, платники, які в 2014 році перебували на обліку як платники фіксованого сільськогосподарського податку, з 01.01.2015 року зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду України суми понесених з цієї дати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає безпідставним посилання в апеляційній скарзі на те, що відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до підпунктів "ж" ст.13 Закону №1788-XII, не повинно проводитись за рахунок відповідача, оскільки обов'язок відшкодування таких витрат покладений саме на дане підприємство.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 7 липня 2015 року №21-735а15.

Що стосується посилань позивача, що на адресу СК "Еліт" надійшло два розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій від 15.01.2015 року за вх.№331/02, що суперечать один одному, колегія суддів вважає за необхідність вказати наступне.

Як вбачається з наданих відповідачем суду пояснень розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з січня 2015 року №331/02 від 15.01.2015 направлено на адресу СК "Еліт" рекомендованим листом з повідомленням про вручення. В повідомленні зазначено, що ОСОБА_10 отримав розрахунок 20.01.2015 року. Директор СК "Еліт" ОСОБА_10 23.01.2015 року особисто звернувся до УПФУ в Костопільському районі з листом, в якому просив надати відстрочку платежу та не звертатися до суду по стягненню заборгованості, відповідно йому було надано розрахунок №331/02 від 15.01.2015 року на заміну попередньо надісланого поштою, оскільки в графах 5 та 6 не було зазначено по жінках фактично отриманий стаж на даному підприємстві. У вказаних розрахунках місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій однаковий і складає 6434,30 грн. Вказаним жінкам, які працювали в СК "Еліт", згідно поданої заяви призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 п. "ж" Закону України "Про пенсійне забезпечення", як жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначений Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів №244 від 16.05.1992 року встановлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. На дату звернення за призначенням пенсії вони працювали в СК "Еліт" про що свідчать відповідні уточнюючі довідки та записи в трудових книжках. Відтак, актуальним є розрахунок №331/02 від 15.01.2015 року, отриманий нарочно директором СК "Еліт". Отже, зміни в графах 5 та 6 в даному розрахунку не впливають на розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки, при призначенні пенсії по п. "ж" ст. 13 Закону стаж роботи не має значення для визначення розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій для працівника позивача - ОСОБА_9, то колегією суддів встановлено, що відшкодування таких витрат здійснюється пропорційно відпрацьованого на даному підприємстві стажу 6р.7 міс. 23дн, що відображено у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по СК "Еліт".

Водночас, судом відхиляються доводи позивача щодо можливого неправомірного призначення пільгової пенсії працівнику позивача - ОСОБА_9, оскільки вказане питання виходить за межі предмету даного публічно-правового спору, а доказів оскарження рішення про призначення такої пенсій позивач суду не надав.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського кооперативу "ЕЛІТ" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2015 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарський кооператив "ЕЛІТ" вул.Тургенєва,1 А,м.Костопіль,Рівненська область,35000

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34а,м.Костопіль,Рівненська область,35000

4-третій особі: - ,