Ухвала від 08.12.2015 по справі 819/234/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2015 р. Справа № 876/5174/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» до Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

01.12.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 28.01.2013 року № 32 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Кар'єр Новосілка»».

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України встановлено, що позапланова виїзна документальна перевірка може бути проведена у разі коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту. Отже, провести перевірку платника податків з підстав наведених вище можна лише за умови не надання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на цей запит. Протиправність наказу доводиться також і тим, що запит ДПІ у Підволочиському районі №618/22 від 29.12.2012 року, здійснений на підставі п. 73.3 ст. 73 ПК України, містив вимоги саме про - надання інформації та її документальних підтверджень щодо господарських операцій, проведених товариством із зазначеними контрагентами. Проте, будь-яких вимог щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень за встановленими фактами, що свідчать про можливі порушення позивачем податкового, валютного та іншого законодавства, так само як і викладення жодних фактів таких порушень та наявність у зв'язку з цим у податкового органу підстав для проведення позапланової виїзної документальної перевірки - вказаний запит не містив. Крім того, при надісланні запиту відповідач не врахував, що п.73.3 ст.73 ПК України передбачає термін, на надання інформації на запит органу податкової служби, який відрізняється від десятиденного терміну для надання пояснень, встановленого пп. 78.1.1 ст.78.1 ПК України, та складає один місяць. Таким чином, оспорюваний наказ є протиправним з огляду на те, що був прийнятий на підставі запиту податкового органу, що не відповідає вимогам ст.73 ПК України та Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (надалі - Порядку №1245), а також без наявності обставин, передбачених у пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, а саме: без наявності станом на момент прийняття цього наказу результатів перевірок інших платників податків та без отримання податкової інформації, яка б підтверджувала про наявність фактів, що свідчать про можливі порушення позивачем податкового чи іншого законодавства.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що матеріалами справи підтверджуються протиправність дій позивача щодо ненадання ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області запитуваної інформації та переліку документально підтверджених даних для перевірки, а тому оскаржуваний наказ винесений правомірно.

Не погодившись з вищенаведеною постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників осіб, що беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, TзOB «Кар'єр Новосілка» було отримано запит ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області від 29.12.2012 року №618/22, у якому чітко зазначено підстави для отримання такої інформації та перелік документально підтверджених даних по господарських операціях з TOB ВФ "Агробуд", TOB ВФ "Будівельні матеріали", TOB ВФ "Промінвест", TOB ВФ "Промислові ресурси"(а.с.11).

На вищевказаний запит ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області отримано лист-відповідь від TзOB «Кар'єр Новосілка» №10 від 17.01.2013 року, в якому зазначалось, що у зв'язку з тим, що головний бухгалтер підприємства знаходиться у щорічній відпустці, TзOB «Кар'єр Новосілка» не має можливості виконати запит та додано до листа виписку з наказу керівника TзOB «Кар'єр Новосілка» №2 «к» від 02.01.2013 року, про надання чергової та додаткової відпустки головному бухгалтеру ОСОБА_1 на 30 календарних днів з 04.01.2013р. по 03.02.2013р. та на час відпустки головного бухгалтера обов'язки покласти на заступника головного бухгалтера ОСОБА_2М.(а.с.12).

28.01.2013 року ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області видано наказ №32 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки TOB «Кар'єр Новосілка»(а.с.13).

Станом на дату видачі наказу №32 від 28.01.2013 року ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області не отримувала від TOB «Кар'єр Новосілка» документальних підтверджень по вищевказаному запиту податкового органу, що стало підставою для проведення позапланової перевірки TOB «Кар'єр Новосілка».

У вищезазначеному наказі вказано, що з 29.01.2013 року по 08.02.2013 року проводилася позапланова виїзна документальна перевірка TOB «Кар'єр Новосілка» щодо дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на прибуток при здійсненні господарських операцій з TOB ВФ «Агробуд», TOB ВФ «Будівельні матеріали», TOB ВФ «Промінвест», TOB ВФ «Промислові ресурси» за період з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року та з податку на додану вартість при здійсненні господарських операцій з TOB ВФ «Агробуд» за період з 01.10.2008 року по 31.10.2009 року, TOB ВФ «Будівельні матеріали» за період з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року, TOB ВФ «Промінвест» за період лютий 2009 року, липень-серпень 2009 року, TOB ВФ «Промислові ресурси» за період з 01.04.2010 року по 31.08.2010 року. Наказ ДПІ у Підволочиському районі №32 від 28.01.2013 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки TOB «Кар'єр Новосілка» виданий на підставі пп.78.1.1. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно із приписами статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Порядок проведення документальних позапланових виїзних перевірок регламентовано ст. 78 ПК України.

Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п. 78.1.4. Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

При цьому, колегія суддів зазначає, що під не наданням пояснень та їх документальних підтверджень слід розуміти не тільки ненадання платником податку будь-якої відповіді, а також надання відповіді, проте яка не містить інформації, що запитувалася та яка би спростувала думку податкового органу про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства. Тобто, формальне надання відповіді платником податків на запит податкового органу не позбавляє права останнього призначити перевірку на підставі пункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом, у встановлений законодавцем строк, надсилався позивачу обов'язковий письмовий запит від 29.12.2012 року №618/22 про надання інформації та документального підтвердження по господарських операціях з TOB ВФ "Агробуд", TOB ВФ "Будівельні матеріали", TOB ВФ "Промінвест", TOB ВФ "Промислові ресурси".

У відповідь на вказаний запит позивач направив контролюючому органу лист від 17.01.2013 року № 10, в якому зазначив, що у зв'язку з тим, що головний бухгалтер підприємства знаходиться у щорічній відпустці, TзOB «Кар'єр Новосілка» не має можливості виконати запит та додано до листа виписку з наказу керівника TзOB «Кар'єр Новосілка» №2 «к» від 02.01.2013 року, про надання чергової та додаткової відпустки головному бухгалтеру ОСОБА_1 на 30 календарних днів з 04.01.2013р. по 03.02.2013р. та на час відпустки головного бухгалтера обов'язки покласти на заступника головного бухгалтера ОСОБА_2

У зв'язку з ненаданням позивачем витребуваних документів, податковий орган наказом від 28.01.2013 року №32 призначив проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача.

Згідно пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до абзацу 2 пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 78.5 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Як встановлено судом першої інстанції, копію наказу від 28.01.2013 року №32 про проведення позапланової виїзної перевірки позивача було направлено позивачу та отримано останнім.

З огляду на вказане та враховуючи, що позивачем на обґрунтований запит податкового органу не було надано жодних пояснень та документального підтвердження по господарських операціях з TOB ВФ "Агробуд", TOB ВФ "Будівельні матеріали", TOB ВФ "Промінвест", TOB ВФ "Промислові ресурси", у відповідача виникли обставини для проведення позапланової виїзної перевірки позивача, у відповідності до приписів підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що наказ № 32 від 28.01.2013 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки TOB «Кар'єр Новосілка» винесений правомірно.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року у справі № 819/234/13-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України напротязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: О.Б. Заверуха

Судді: О.М. Гінда

ОСОБА_3