30 листопада 2015 року Справа № 876/2317/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу фермерського господарства «Гадз» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року по справі за позовом фермерського господарства «Гадз» до Міністерства аграрної політики та продовольства України, головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, державної казначейської служби України третя особа департамент агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
фермерське господарство «Гадз» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, Державної казначейської служби України, третьої особи департамент агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації в якому просило визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України та головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, що проявилася у невиконання наказів Міністерства АПР щодо перерахування позивачу коштів в розмірі 23687,6 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ 2610 - 13178,9 тис. грн.., по КЕКВ 3210 - 10508,7 тис. грн..) за бюджетною програмою КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками», та стягнути з Державного бюджету України на користь фермерського господарства «Гадз» компенсацію за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 23687,6 тис. грн., шляхом списання в відповідних рахунків Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції фермерське господарство «Гадз» оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що Наказом Мінагрополітики № 772 від 27.12.2013 року зареєстровано: кредитну заборгованість по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» на суму 12 753,2 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ -2610 - 9217,3 тис. грн.., по КЕКВ 3210 - 3535,9 тис. грн.)
Протягом 2014 року на рахунок господарства поступило 5 888,1 тис. грн.
Крім того, згідно цього ж наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України по вищевказаному КПКВ 2801350 ФГ «Гадз» виділено компенсацію в сумі 16 822,5 тис.грн. (в т.ч. КЕКВ 2610 - 9849,7 тис. грн.., по КЕКВ 3210 - 6972,8 тис. грн.).
Станом на 12.11.2014 року в господарство не поступили кошти в сумі 23687,6 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ 2610 - 13178,9 тис. грн., по КЕКВ 3210 - тис.грн.)
ФГ «Гадз» неодноразово зверталося до Головного управління Держаної казначейської служби України в Тернопільській області, управлянні казначейської служби в Бучацькому районі про вжиття термінових заходів по виділенню коштів передбачених відповідними державними програмами. Однак, на даний час кошти не перераховано на рахунки позивача.
Відповідно до п. 3 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15.07.2005 року (далі-Порядок), головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем вказаної у наведених наказах бюджетної програми є Мінагрополітики.
Згідно до п. 1 та п. 4 ч. 5 згаданого Порядку бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість), зокрема, за такими напрямами:
- проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення (проектні роботи, підготовка ґрунту та посадка, догляд за насадженнями, спорудження шпалери, встановлення систем краплинного зрошення) та придбання матеріалів, необхідних для проведення таких робіт, - у межах затверджених Мінагрополітики нормативів витрат на 1 гектар, що визначаються з урахуванням зони закладення насаджень, схеми посадок та інших технологічних особливостей, а також вират з виконання відповідних робіт;
- будівництво водонакопичувальних басейнів для забезпечення безперебійного водопостачання мереж краплинного зрошення з метою своєчасного поливу виноградників та плодових насаджень - у межах установлених Мінагрополітики нормативів.
На підставі затверджених остаточних обсягів компенсації, розподілу бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат Мінагрополітики спрямовує бюджетні кошти Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних, управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій.
Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій спрямовують бюджетні кошти управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій.
Управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрації, управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій на підставі відповідних наказів Мінагрополітики подають управлінням Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсацій шляхом перерахування бюджетних коштів із власного реєстраційного рахунка на поточні рахунки суб'єктів господарювання, відкриті в банках (п. 14 зазначеного вище Порядку).
Згідно до ч.1, ч.2 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема міністерства. Головний розпорядник бюджетних коштів в межах наданих цим кодексом повноважень, зокрема, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України та здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі (ч.3 ст. 22 Бюджетного кодексу України).
За таких обставин, враховуючи, що відповідно до Бюджетного кодексу України та вказаного вище Порядку Міністерство аграрної політики та продовольства України є розпорядником таких коштів, то передбачені Державним бюджетом кошти за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» для позивача і не отримані ним в повному обсягу, а саме: в розмірі 23687,6 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ 2610 - 13178,9 тис.грн., по КЕКВ 3210 - 10508,7 тис.грн.) підлягають стягненню з Державного бюджету шляхом списання з рахунків Міністерства аграрної політики та продовольства України.
На підставі наведеного просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 року та прийняти нову, якого позовні вимоги задовольнити повністю.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.12.2013 р. № 772 «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» затверджено:
- розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01.01.2013 р. у виноградарстві та садівництві;
- розподіл коштів по фінансуванню галузевих науково-дослідних установ (зміцнення матеріально-технічної бази) для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась станом на 01.01.2013 р. за бюджетною програмою 2801250 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними»;
- розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», для компенсації витрат у садівництві та виноградарстві;
- перелік одержувачів коштів на придбання виробничого і лабораторного обладнання, приладів та механізмів, які фінансуються за бюджетною програмою 2801250 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними»;
Відповідно до Розподілу коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01.01.2013 р. у виноградарстві і садівництві, ФГ «Гадз» розподілено для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01.01.2013 р. у виноградарстві та садівництві - 12 753 700 грн.. у тому числі по КЕКВ 2610 - 9 217 600 грн. та по КЕКВ 3210 - 3 536 100 грн.
Відповідно до розподілу коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» для компенсації витрат у виноградарстві та садівництві ФГ «Гадз» розподілено 16 822 500 грн.. у тому числі по КЕКВ 2610 - 9 849 000 грн. та по КЕКВ 3210 - 6 972 800 грн.
Відповідно 04.08.2014 р. на особовий рахунок департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації надійшло 6 699100 грн., які було розподілено відповідно до наказу 29.07.2014 р. № 277, в тому числі, на управління агропромислового розвитку Бучацької райдержадміністрації 5 888 100 грн.
Розглядаючи спір суд першої інстанції виходив з того, що згідно ч. 3 п. 14 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15.07.2005 року управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрації, управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій на підставі відповідних наказів Мінагрополітики подають управлінням Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсацій шляхом перерахування бюджетних коштів із власного реєстраційного рахунка на поточні рахунки суб'єктів господарювання, відкриті в банках.
Згідно копій платіжних доручень № 1-19 (а. с. 109-124) департаментом агропромислового розвитку Бучацької райдержадміністрації виконано обов'язок, покладений ч. 3 п. 14 згаданого вище Порядку № 587, відповідно до розподілених станом на липень 2014 р. коштів ФГ «Гадз», у повному обсязі.
Крім того суд зазначив, що Міністерством аграрної політики і продовольства України виконано обов'язок, покладений ч. 5 п. 12 вказаного Порядку № 587 та розподілено 45 млн. грн. відповідно до паспорту бюджетної програми, спрямованих на погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах казначейства станом на 01.01.2014 р. При цьому станом на час розгляду даної справні у суді першої інстанції 55 млн. грн., із спрямованих Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» на розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства коштів в сумі 100 млн. грн.. рахується як нерозподілений залишок.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутня неправомірна бездіяльність Державної казначейської служби України та головного управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області, у спірних правовідносинах, оскільки п. 14 Порядку № 587 передбачено спрямовання розпорядником бюджетних коштів Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних, управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій на підставі затверджених остаточних обсягів компенсації, розподілу бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, камер швидкого заморожування плодів та ягід), та розподілу коштів для компенсації витрат з придбання обладнання, техніки та механізмів.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь фермерського господарства «Гадз» компенсацію за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 23687,6 тис. грн., суд першої інстанції виходив з того, що право такої вимоги у позивача настає тільки після реалізації комісією, утвореною Міністерством аграрної політики та продовольства повноважень, визначених ч. 5 п. 12 згаданого Порядку № 587, щодо розподілу бюджетних коштів для компенсації витрат з придбання обладнання, техніки та механізмів, що затверджується Мінагрополітики та виключно у розмірах, визначених таким розподілом, у межах відповідних бюджетних асигнувань виділених Законом України «Про державний бюджет» на поточний бюджетний рік.
Однак колегія суддів з такими доводами суду першої інстанції не погоджується.
Як уже зазначалось вище Наказом Мінагрополітики № 772 від 27.12.2013 року зареєстровано: кредитну заборгованість по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» на суму 12 753,2 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ -2610 - 9217,3 тис. грн.., по КЕКВ 3210 - 3535,9 тис. грн.). Протягом 2014 року на рахунок позивача поступило 5 888,1 тис. грн. Крім того, згідно цього ж наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України по вищевказаному КПКВ 2801350 ФГ «Гадз» виділено компенсацію в сумі 16 822,5 тис.грн. (в т.ч. КЕКВ 2610 - 9849,7 тис. грн., по КЕКВ 3210 - 6972,8 тис. грн.). Станом на 12.11.2014 року в господарство не поступили кошти в сумі 23687,6 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ 2610 - 13178,9 тис. грн., по КЕКВ 3210 - тис.грн.)
Відповідно до п. 3 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15.07.2005 року, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем вказаної у наведених наказах бюджетної програми є Мінагрополітики. Згідно до п. 1 та п. 4 ч. 5 згаданого Порядку бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість), зокрема, за такими напрямами:
- проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення (проектні роботи, підготовка ґрунту та посадка, догляд за насадженнями, спорудження шпалери, встановлення систем краплинного зрошення) та придбання матеріалів, необхідних для проведення таких робіт, - у межах затверджених Мінагрополітики нормативів витрат на 1 гектар, що визначаються з урахуванням зони закладення насаджень, схеми посадок та інших технологічних особливостей, а також вират з виконання відповідних робіт;
- будівництво водонакопичувальних басейнів для забезпечення безперебійного водопостачання мереж краплинного зрошення з метою своєчасного поливу виноградників та плодових насаджень - у межах установлених Мінагрополітики нормативів.
На підставі затверджених остаточних обсягів компенсації, розподілу бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат Мінагрополітики спрямовує бюджетні кошти Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних, управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій, котрі в свою чергу спрямовують бюджетні кошти управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій. Відповідно управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрації, управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій на підставі відповідних наказів Мінагрополітики подають управлінням Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсацій шляхом перерахування бюджетних коштів із власного реєстраційного рахунка на поточні рахунки суб'єктів господарювання, відкриті в банках (п. 14 зазначеного вище Порядку).
Згідно до ч.1, ч.2 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів, а згідно ч. 3 вказаної статті головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема міністерства. Головний розпорядник бюджетних коштів в межах наданих цим кодексом повноважень, в тому числі, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України та здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Оскільки відповідно до Бюджетного кодексу України та вказаного вище Порядку Міністерство аграрної політики та продовольства України котре є розпорядником спірних коштів, які передбачені Державним бюджетом за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» для позивача і не отримані ним в повному обсягу, а саме: в розмірі 23687,6 тис. грн. (в т.ч. по КЕКВ 2610 - 13178,9 тис.грн., по КЕКВ 3210 - 10508,7 тис.грн.) належним чином не виконало покладені на нього обв'язки, то колегія суддів вважає, що такі кошти підлягають стягненню з Державного бюджету шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова винесена з порушенням норм процесуального права, а позовні вимоги - задовольнити частково.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу фермерського господарства «Гадз» - задовольнити частково, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року у справі № 819/2643/14-а - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов фермерського господарства «Гадз» задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фермерського господарства «Гадз» компенсацію за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 «Закладання і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками» і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 23687,6 тис. грн., шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
ОСОБА_1
Повний текст постанови виготовлений 04.12.2015 року