Справа: № 362/3004/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Корнієнко С.В. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
09 грудня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 03 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Васильківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом в якому просив визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області у наданні статусу інваліда війни неправомірною та зобов'язати надати статус інваліда війни і видати відповідне посвідчення.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 02 квітня 2015 року - позов задоволено.
Відповідач, не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, позивач з 13 грудня 2012 року є інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дана обставина підтверджується висновком та довідкою МСЕК, копії яких приєднані до матеріалів справи.
Крім того, в період з 19 по 24 серпня 1986 року включно, позивач приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування служби Цивільної Оборони Київської області від Київського спеціалізованого будівельно-монтажного управління зв'язку № 2 і був залучений до виконання заходів Цивільної Оборони із забезпечення дострокового будівництва АТС в м. Чорнобиль та розширення АТС в м. Чорнобиль, що підтверджується довідкою виданою ВАТ "СВЕМОН-ЦЕНТР" від 26.11.2009 року за № 362.
Відповідно до чинного у 1986 року Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, цивільна оборона будувалась за територіально-виробничим принципом. Тобто в кожному міністерстві, відомстві або іншому центральному органі виконавчої влади, а також на підприємствах, в установах і організаціях створювались служби та формування цивільної оборони. Керівництво службами та формуваннями цивільної оборони в межах адміністративно-територіальних одиниць (областей, районів, міст) здійснювалось відповідними місцевими органами державної влади. Начальниками цивільної оборони адміністративно-територіальних одиниць визначались керівники органів державної влади, а в міністерствах, відомствах, на підприємствах, в установах і організаціях - їх керівники.
Згідно роз'яснень, викладених в листах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 28.11.2005 № 02-10047/271 та від 30.12.2008 № 02-17796/284, факт залучення до складу формувань Цивільної оборони для участі в ліквідації аварії на ЧАЕС має підтверджуватися довідками, виданими відповідними підрозділами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Як зазначається в листі Міністерства праці та соціальної політики України від 08.11.2005, підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до складу формування Цивільної оборони, видана органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Отже, особа, інвалідність якої пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і яка залучена до складу формувань цивільної оборони у вказаний період, за наявності відповідних документів, що підтверджують право на отримання статусу інваліда війни, має право отримати такий статус з видачею відповідного посвідчення.
Як вбачається, робота позивача в складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району підтверджується вкладкою до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, про визначення ОСОБА_3 учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виданою Київською обласною державною адміністрацією 16.07.2013 року.
Таким чином, позивач безпосередньо був залучений до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Тому, за наявності документів, підтверджуючих право позивача на отримання статусу інваліда війни, дії Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області, які виразилися у відмові надати йому статус інваліда війни та видати на його ім'я відповідне посвідчення встановленого законом зразка, колегія суддів вважає протиправними.
Враховуючи викладене, при вирішенні даного спору суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності у позивача права на встановлення йому статусу інваліда війни як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та права на отримання посвідчення інваліда війни встановленого законом зразка, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні ОСОБА_3 статусу інваліда війни та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області вчинити дії щодо встановлення ОСОБА_3 статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про задоволення позову є законним та обґрунтованим.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 197, 183-2, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу відповідача Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 03 липня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Шостак О.О.
Желтобрюх І.Л.