Справа: № 826/16984/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
03 грудня 2015 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.10.2015 року, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.05.2015 року № 847-17 на суму 1 801 504,94 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.10.2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена при неповному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи скарги та подані письмові заперечення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність спірного податкового повідомлення-рішення від 25.05.2015 № 847-17, та відповідно про наявність у позивача обов'язку щодо сплати орендної плати в сумі 1 801 504,94 грн. за таким податковим повідомленням-рішенням в силу положень п. 286.5 ст. 286 ПК України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 14.03.2012 року між позивачем (орендарем) і Київською міською радою (орендодавцем), в особі Київського міського голови Черновецького Л.М., був укладений нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки. За умовами пп. 1.1, 2.1, 2.2 і 3.1 цього Договору орендодавець, на підставі рішень Київської міської ради від 25.01.2007 року № 25/686, від 14.07.2011 року № 776/6163 та від 23.06.2011 року № 302/5689 (п. 5), за актом приймання-передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку з наступними характеристиками: місце розташування - вул. Гродненська, 32 у Дніпровському районі м. Києва; розмір - 0,9711 га; цільове призначення - для експлуатації та обслуговування виробничо-складської бази; кадастровий номер - НОМЕР_1. Згідно з витягом з технічної документації № Н-01138/2012 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.02.2012 за № 21 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що передається в оренду, становить 11 365 794,09 грн. Строк дії Договору - 5 років.
Згідно з положеннями пп. 4.2 - 4.4 зазначеного Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 10 відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору. Розмір орендної плати змінюється шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою, якщо орендна ставка визначена у пп. 4.2 Договору нижча, ніж мінімальна орендна ставка визначена чинним законодавством України. Після прийняття відповідного рішення Київської міської ради та доведення даного рішення до орендаря для ознайомлення, орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату відповідно до нової орендної ставки.
При цьому, в пп. 4.5 цього Договору передбачено, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Орендна плата нараховується органом державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки, який видає орендарю до 1-го липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку, що сплачується орендарем протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 4.6 даного Договору).
Зазначена земельна ділянка була передану позивачу орендодавцем на підставі акта приймання-передачі земельної ділянки від 22.03.2014.
За даними витягу з технічної документації № Н-01138/2012 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1)(вих. № 21 від 06.02.2012 року), копія якого наявна в матеріалах справи, визначені наступні додаткові характеристики земельної ділянки позивач: функціональне використання - землі комерційного призначення, економіко-планувальна зона - № 506, базова вартість 1 кв.м. землі - 455,24 грн. (у відповідності до Рішення Київської міської ради від 26.07.2007 року № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» (Додаток 2)); коефіцієнт на функціональне використання землі - 2,50; узагальнюючий локальний коефіцієнт - 0,82, коефіцієнти індексації грошової оцінки - 1,028, 1,152, і 1,059, - сукупний результат добутку яких складає нормативну грошову оцінку земельної ділянки (11 365 794,09 грн.).
25.05.2015 року відповідачем згідно норми пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 286.5 ст. 286 цього ж Кодексу прийнято податкове повідомлення-рішення (форми «Ф») за № 847-17, яким визначено ОСОБА_2 до сплати суму грошового зобов'язання по орендні платі з фізичних осіб у розмірі 1 801 504,94 грн.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся у суд.
Обговорюючи правомірність рішення відповідача, колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).
Починаючи з 01.01.2011 року питання внесення плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на праві постійного користування і оренди врегульовано Податковим кодексом України.
Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 цього Кодексу плата за землю віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Плата за землю, згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. 288.1 - 288.5 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
При цьому розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Також в силу приписів норм п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу (п. 286.5 ст. 286 цього Кодексу).
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що при розрахунку розміру орендної плати позивача за 2015 рік в сумі 1 801 504,98 грн. відповідачем були застосовані різні нормативно грошові оцінки земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, а саме:
- за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки 14 195 876,81 грн., що визначена в межах економіко-планувальної зони № 506 за формулою, визначеною в Рішенні Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення», та з урахуванням п. 1 і 2 цього Рішення та додатку 2 «Нормативна грошова оцінка земель міста Києва» до нього;
- за період з 01.07.2015 року по 31.12.2015 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки 21 834 221,48 грн., що визначена в межах економіко-планувальної зони № 506 за формулою, визначеною в Рішенні Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення», та з урахуванням п. 1 і 2 Рішення Київської міської ради від 03.07.2014 року № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» та додатку 2 «Нормативна грошова оцінка земель міста Києва» до нього.
Дане Рішення Київської міської ради від 03.07.2014 року № 23/23 у відповідності до вимог п. 271.2 ст. 271 ПК України та в порядку встановленому Рішенням Київської міської ради від 04.02.1999 № 138/239 «Про порядок набуття чинності та оприлюднення нормативно-правових актів» офіційно оприлюднене в газеті «Хрещатик» (№ 97 за липень 2014 року) та введено в дію з 01.07.2015 року Рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 року № 565/565 «Про введення в дію рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» (останнє таке Рішення Київської міської ради також було оприлюднене в газеті «Хрещатик» (№ 10 за січень 2015 року).
Отже, починаючи з 01.07.2015 року розмір орендної плати ОСОБА_2 за користування земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1 згідно договору оренди земельної ділянки від 14.03.2012 року мав обраховуватися з урахуванням нормативної грошової оцінки, визначеної в Рішенні Київської міської ради від 03.07.2014 року № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва».
Рішенням Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 змінено грошовий вираз, вартісний показник бази оподаткування.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність дій відповідача при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення від 25.05.2015 року № 847-17.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не свідчать про порушення цим судом норм матеріального чи процесуального права. Тому, відсутні підстави для задоволення вимог апелянта.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно відмови у задоволенні позовних вимог, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 8, 12, 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.10.2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.10.2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я.М. Василенко
А.Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 08.12.2015 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Степанюк А.Г.
Василенко Я.М.