Ухвала від 03.12.2015 по справі 826/13367/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/13367/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Новак О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИЛА:

06 липня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1602 від 21.05.2015 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики».

Позов обґрунтований тим, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем поза межами повноважень, передбачених законодавством України, з порушенням вимог статей 19, 41 Конституції України, статті 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715/2014, розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р «Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року», Розпорядження КМУ від 05.12.2012 №1073-р «Про затвердження проекту і титулу будівництва «Реконструкція енергоблока № 13 Старобешівської ТЕС», Порядку затвердження та коригування інвестиційної складової в тарифі на електричну енергію, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 18.07.2013 №999, Розпорядження КМУ від 31.03.2015 №280-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», Порядку підготовки та фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 травня 2006 року № 183.

Відповідач у відзиві на позов вказав, що оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015 №273 ДП «Енергоринок» з 01.05.2015 не здійснює купівлю електричної енергії у її виробників, що провадять діяльність на неконтрольованій території, тому не має враховувати затверджені оскаржуваними постановами НКРЕ величини інвестиційної складової тарифу таких генеруючих компаній, отже, позовні вимоги щодо визнання протиправної та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1602 від 21.05.2015 безпідставні.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2015 адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 21.05.2015 № 1602 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики», судові витрати у сумі 73 грн 08 коп. присуджено на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» за рахунок Державного бюджету України.

Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг посилається на порушення судом першої інстанції вимог пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015 №273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р «Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року», оскільки ДП «Енергоринок» не здійснює купівлю електроенергії у її виробників, що проводять діяльність на неконтрольованій території, не здійснює її оплату, не нараховує платежі генеруючим компаніям, що проводять діяльність на неконтрольованій території, відтак відсутні підстави у відповідача для врахування відповідними постановами НКРЕ величини інвестиційної складової тарифу таких генеруючи компаній.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 21 травня 2015 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийнято постанову № 1602 «Про зупинення дії деяких постанов НКРЕКП», якою зупинено дію постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 24.05.2012 № 613 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» та від 25.04.2013 № 457 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго».

Вказана постанова прийнята відповідно до статті 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», Указу Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08 травня 2015 року №273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії» з тих підстав, що з 01.05.2015 ДП «Енергоринок» не здійснює купівлю електричної енергії у виробників електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, не здійснює її оплату, а тому, відповідно, не нараховує платежі енергогенеруючим компаніям, що провадять діяльність на неконтрольованій території, а тому і не має враховувати затверджені відповідними постановами НКРЕ величини інвестиційної складової тарифу таких компаній.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постанови №1602 від 21.05.2015 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики», ПАТ «Донбасенерго» звернулося до адміністративного суду, посилаючись на порушення своїх прав та законних інтересів, оскільки внаслідок зупинення оскаржуваною постановою дії постанов, які визначають величину інвестиційної складової, позивача позбавлено можливості розрахуватись з ПАТ «Державний ощадний банк України» за кредити, які були взяті для реконструкції енергоблоків №№ 12, 13 Старобешівської ТЕС.

Так, 11 квітня 2012 року між позивачем та ПАТ «Державний ощадний банк України» укладено договір кредитної лінії №26-15-09/12 на фінансування проекту «Технічне переонащення обладнання енергоблоку №13 Старобешівської ТЕС», відповідно до якого позивачу надано довгостроковий кредит у сумі 400 000 000 грн (а.с. 50-57).

13 грудня 2012 року між позивачем та ПАТ «Державний ощадний банк України» укладено договір кредитної лінії №26-15-27/12 на фінансування проекту «Старобешівська ТЕС, реконструкція енергоблоку №12», відповідно до умов якого позивачу надано кредит у вигляді не відновлювальної кредитної лінії у сумі 224 000 000 грн (а.с. 59-66 Том I).

13 грудня 2012 року між позивачем та ПАТ «Державний ощадний банк України» укладено договір кредитної лінії №26-15-28/12 на фінансування проекту «Старобешівська ТЕС, реконструкція енергоблоку №12», відповідно до умов якого позивачу надано кредит у вигляді не відновлювальної кредитної лінії у сумі 236 000 000 грн (а.с. 67-74 Том I).

При цьому фізична реконструкція енергоблоків завершена, що підтверджується сертифікатами Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 20.08.2013 та від 04.11.2014 (а.с.158-159 Том I).

Вищевказані договори укладені у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України №648-р від 08.09.2004 та Наказу №183 від 24.06.2006.

У зв'язку з прийняттям НКРЕ оскаржуваної постанови, дію постанов НКРЕ №612 від 24.05.2012 та №457 від 25.04.2013 зупинено, у зв'язку з чим нарахування інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» не здійснюється і як наслідок кошти від інвестиційної складової тарифу продажу електроенергії в Оптовий ринок електричної енергії України ПАТ «Донбасенерго» на погашення кредиту не надходять.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції визнав протиправною і скасував постанову НКРЕКП від 21.05.2015 № 1602 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики», посилаючись на відсутність у суб'єкта владних повноважень підстав для зупинення нарахування ПАТ «Донбасенерго» інвестиційної складової.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.

Відповідно до частини третьої ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України передбачено,що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ», підставами для визнання будь-якого акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України «Про електроенергетику» 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР (далі - Закон №575/97-ВР).

Статтею 15 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.

В п. 1 Положення про НКРЕКП, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 визначено, що НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням. Основним завданням НКРЕКП є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики, теплопостачання в частині діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях (п. 3 Положення про НКРЕКП).

Розпорядженням Антимонопольного комітету України №874-р від 28.11.2012 затверджено Порядок складання та ведення зведеного переліку суб'єктів природних монополій, до якого включене ПАТ «Донбасенерго» (реєстраційний № 469).

Відповідно до частини другої ст. 9 Закону України «Про природні монополії» орган, який здійснює державне регулювання діяльності природних монополій, під час регулювання цін (тарифів) на товари суб'єкта природної монополії повинен враховувати потреби в інвестиціях, визначених у встановленому порядку. Згідно з ст. 1 цього Закону його дія поширюється на відносини, що виникають на товарних ринках України, які перебувають у стані природної монополії, суміжних ринках. До суміжних ринків відноситься і діяльність з виробництва електричної енергії - ст. 6 Закону.

Таким чином, НКРЕКП при регулюванні тарифів виробників електричної енергії зобов'язана враховувати їх потребу в інвестиціях, визначених у встановленому порядку.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р «Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року» схвалено план реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року.

На підставі та з метою реалізації Розпорядження КМУ від 08.09.2004 № 648-р, Міністерством палива та енергетики України видано Наказ від 09.10.2008 № 499 «Про затвердження Плану реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року і Наказ від 24.05.2006 № 183 «Про затвердження Порядку підготовки та фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій».

Наказом Міненерговугілля від 24.05.2006 № 183 затверджено Порядок підготовки фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій, відповідно до якого модернізація теплових електростанцій здійснюється за умови залучення енергогенеруючими компаніями кредитів з терміном погашення не менше 3 років після введення об'єктів в експлуатацію або інвестицій. Повернення кредитів або інвестицій забезпечується більше ніж на 80% за рахунок засобів інвестиційної складової до тарифу на електричну енергію енергогенеруючої компанії на реалізацію проекту (95% - для екологічної складової проекту), залишок - за рахунок власних засобів(прибутку, амортизації, засобів акціонерів, інвесторів і т. п.).

Відповідно до цього Порядку, на підставі техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) НКРЕКП розглядає питання про можливість затвердження інвестиційної складової і у разі позитивного рішення енергогенеруюча компанія може почати підготовку тендерної документації.

В подальшому, рішеннями Кабінету Міністрів України та НКРЕ встановлено інвестиційну складову для фінансування проектів реконструкції енергоблоків № 12, 13 Старобешівської ТЕС ПАТ «Донбасенерго», а саме:

- Розпорядженням КМУ від 05.12.2012 №1073-р затверджено проект і титул будівництва «Реконструкція енергоблока № 13 Старобешівської ТЕС». Постановою НКРЕ від 24.05.2012 № 613 «Про затвердження величини інвестиційною складовою тарифу ПАТ «Донбасенерго» з метою фінансування проекту реконструкції енергоблока №13 Старобешівської ТЕС, було затверджено величину інвестиційної складової в розмірі 277 226 689 грн та визначено період її нарахування - з червня 2012 року по серпень 2016 року.

- Розпорядженням КМУ від 17.04.2013 № 243-р схвалено техніко-економічне обґрунтування «ПАТ «Донбасенерго» Старобешівська ТЕС. Реконструкція енергоблоку № 12». Розпорядженням КМУ від 15.01.2014 № 19-р затверджено проект і титул будівництва «ПАТ «Донбасенерго» Старобешівська ТЕС. Реконструкція енергоблока № 12». Постановою НКРЕ 25.04.2013 № 457 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго», з метою фінансування проекту реконструкції енергоблоку № 12 Старобешівської ТЕС, затверджено величину інвестиційної складової в розмірі 502 474 640 грн та визначено період її нарахування - з січня 2013 року по жовтень 2017 року.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 18.07.2013 №999 затверджено Порядок затвердження та коригування інвестиційної складової в тарифі на електричну енергію.

Вказаний Порядок розроблений відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р «Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року», з урахуванням Порядку підготовки та фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.05.2006 № 183, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.06.2006 за №701/12575, визначає умови і процедуру затвердження та коригування інвестиційної складової в тарифі на електричну енергію, що продається в Оптовий ринок електричної енергії України.

Пунктом 1.4 визначено, що інвестиційна складова - кошти, що враховуються як складова в тарифах на електричну енергію, що формуються згідно з Правилами Оптового ринку електричної енергії України, які мають бути використані для повернення кредитів та інвестицій і погашення облігацій, кошти від яких використані з метою виконання плану реконструкції.

Зазначений Порядок містить вичерпний перелік підстав для зупинення нарахування інвестиційної складової, а саме:

- у разі надання затвердженої проектної документації з порушенням строку, передбаченого цим Порядком, тобто, пізніше, ніж за 6 місяців до закінчення фактичної реалізації проекту (п. 3.11 Порядку);

- якщо сума коштів нарахованої станом на відповідну звітну дату інвестиційної складової перевищує суму коштів наростаючим підсумком, витрачених на реалізацію проекту реконструкції, відповідно до квартальних звітів (п. 4.2 Порядку);

- якщо через 24 місяці після початку періоду нарахування інвестиційної складової, яка була встановлена після прийняття цього Порядку, компанія не розпочала фізичну реалізацію проекту реконструкції (абзац 1 п. 4.3 Порядку);

- якщо компанія не розпочала фізичну реалізацію проекту реконструкції відповідно до графіка реконструкції енергоблоку, інвестиційна складова за яким була затверджена до прийняття цього Порядку (абзац 2 п. 4.3 Порядку);

- при недотриманні компанією строку реалізації проекту реконструкції - до отримання сертифіката/декларації (п. 4.6 Порядку);

- відповідного звернення самої енергогенеруючої компанії (п. 4.18 Порядку).

Отже, незважаючи на те, що інвестиційна складова по проектам реконструкції енергоблоків №12, 13 Старобешівської ТЕС затверджена до прийняття цього Порядку, умови і процедура коригування (в тому числі і зупинення нарахування) такої інвестиційної складової регулюється цим порядком.

Законом України від 07.04.2015 № 284-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо особливостей регулювання відносин у сфері електроенергетики на території проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 26.04.2015, внесені зміни до частини четвертої ст. 23 Закону України «Про електроенергетику», відповідно до яких особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажем електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажем і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтями 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності, керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Згідно з частиною першою ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначено Законом України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII (далі Закон №794-VII). У той же час, у відповідності до частини першої ст. 49 Закону №794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

07 травня 2015 року Кабінетом Міністрів України (надалі - КМУ) прийнято постанову №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

Вказана постанова КМУ регулює особливості відносин купівлі-продажу електроенергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - неконтрольована територія). Відповідно до цієї постанови ДП «Енергоринок» з 01.05.2015 не здійснює купівлю та оплату електроенергії, що виробляється та споживається на неконтрольованій території.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015 № 273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії» було затверджено Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. До вказаного переліку включено Старобешівську ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Разом з тим, відповідно до частини дванадцятої ст. 15 Закону України «Про електроенергетику» у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії (за винятком суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - мікро-, міні- та малим гідроелектростанціям) та підприємству, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами. Ця оплата забезпечується з урахуванням остаточних платежів відповідно до договору, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії.

Згідно з статтею 15-1 цього Закону, якою визначено порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії, з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії кошти за електричну енергію, закуплену на оптовому ринку підприємством, що здійснює передачу електричної енергії спрямовуються зокрема, особам, які мають право на отримання коштів з інвестиційної складової оптового тарифу на електричну енергію, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в тому числі на спільне фінансування розвитку нетрадиційних джерел електричної енергії.

Пунктами 1, 2 постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 24.05.2012 № 613 та від 25.04.2013 № 457 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» затверджено величину інвестиційної складової тарифу продажу електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії України ПАТ «Донбасенерго» та зобов'язано розпорядника системи розрахунків при нарахуванні платежів позивачу за відпущену електричну енергію в оптовий ринок електроенергії України враховувати затверджену величину інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» на електричну енергію як додатковий платіж на реконструкцію та модернізацію.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1602 від 21.05.2015 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики» зупинено дію постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 24.05.2012 № 613 та 25.04.2013 № 457.

Тобто, виключення виробника електричної енергії, з переліку осіб, які мають право на отримання коштів на величину інвестиційної складової тарифу продажу електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії як додатковий платіж на реконструкцію та модернізацію з інвестиційної складової оптового тарифу на електричну енергію суперечить Закону України «Про електроенергетику», яким зобов'язано провести розрахунок за поставлену енергію особам, які мають право на отримання коштів на величину інвестиційної складової оптового тарифу на електричну енергію.

Після прийняття постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 24.05.2012 № 613 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» та від 25.04.2013 № 457 «Про затвердження величини інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» та Порядку НКРЕ позивачем проведено та завершено реконструкцію енергоблоків № 12, 13 Старобешівської ТЕС.

Разом з цим, відповідно до п.2.2 Порядку підготовки фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій, затвердженого наказом Міненерговугілля від 24.05.2006 № 183 та п.2.5 Порядку затвердження та коригування інвестиційної складової в тарифі на електричну енергію, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 18.07.2013 №999, якими передбачено, що фінансування вартості реконструкції здійснюється за рахунок кредитних коштів в обсязі не менше 80% вартості реконструкції (повернення яких гарантується шляхом нарахування та виплати енергогенеруючій компанії інвестиційної складової) станом на 01.07.2015 прострочена заборгованість позивача перед ПАТ «Державний ощадний банк України» за кредитним договором реконструкція енергоблоку № 13 Старобешівської ТЕС складає 4949770 грн 97 коп.; заборгованість позивача перед банком на ту ж дату по кредитам на реконструкції енергоблоку №12 Старобешівської ТЕС - 31488231 грн 59 коп.

При цьому, саме зупиненими Постановою НКРЕ від 24.05.2012 № 613 передбачено щомісячне нарахування інвестиційної складової за проектом реконструкції енергоблоку №13 Старобешівської ТЕС в розмірі 5 603 810 грн, та постановою НКРЕ від 25.04.2013 №457 - щомісячне нарахування інвестиційної складової за проектом реконструкції енергоблоку № 12 Старобещівської ТЕС в розмірі 9 613 566 грн (всього щомісячно -15 217 376 грн).

Слід зазначити, що 21.05.2015 відповідач прийняв постанову №1600 «Про внесення змін до величин інвестиційної складової тарифу ПАТ «Донбасенерго» (а.с. 83-84 Том I), відповідно до якої величини інвестиційної складової тарифу продажу електричної енергії ПАТ «Донбасенерго» в Оптовий ринок електричної енергії України викладено в новій редакції. Тобто, у цій постанові відповідач зазначив про наявність підстав щодо нарахування та коригування інвестиційної складової по проектам реконструкції енергоблоків Старобешівської ТЕС, що суперечить його доводам апеляційної скарги.

Таким чином, відповідач при прийнятті постанови №1602 від 21.05.2015 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики» діяв за відсутністю підстав передбачених Порядком затвердження та коригування інвестиційної складової в тарифі на електричну енергію, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 18.07.2013 №999 та в порушення Порядку підготовки фінансування проектів з метою реалізації плану реконструкції та модернізації теплових електростанцій, затвердженого наказом Міненерговугілля від 24.05.2006 №183, статті 15-1 Закону України «Про електроенергетику».

Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку щодо необгрунтованості зупинення нарахування ПАТ «Донбасенерго» інвестиційної складової та наявність підстав для задоволення позову щодо визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1602 від 21.05.2015 «Про зупинення дії деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики».

Відповідачем не було надано доказів на підтвердження вимог та доводів апеляційної скарги, а висновки суду першої інстанції є такими, що відповідають вимогам закону і доводами апеляційної скарги не спростовуються.

Згідно із частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М.Троян

Судді: Н.П.Бужак,

В.А. Твердохліб

Повний текст виготовлено: 09 грудня 2015 року.

.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.