09 грудня 2015 рокусправа № 808/2023/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 - будівельного кооперативу «ВАШ ДІМ»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року по справі
за позовом ОСОБА_1 - будівельного кооперативу «ВАШ ДІМ» до Державної архітектурно - будівельної інспекції України про скасування наказу,-
Позивач ОСОБА_1 - будівельний кооператив «ВАШ ДІМ» (далі - ЖБК «ВАШ ДІМ») звернувся до суду з позовом до відповідача Державної архітектурно - будівельної інспекції України (далі - ДАБІ України), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ першого заступника голови ДАБІ України ОСОБА_2В №185 від 23.03.2015 року про проведення позапланової перевірки.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ЖБК «ВАШ ДІМ» подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.41 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі постанови слідчого СВ Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 від 02.03.2015 року про призначення позапланової перевірки додержання містобудівного законодавства за матеріалами кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за №12014080060005156 від 20.11.2014 року, ДАБІ України прийнято наказ №185 від 23.03.2015 року «Про проведення позапланової перевірки», яким Департаменту ДАБІ України доручено провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час проведення будівництва об'єкту на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 40-г, який оскаржено позивачем в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцево самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Указу Президента України від 08.04.2011 р. №439/2011 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 року (далі - Закон № 3038-VI) та відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначає Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Відповідно до ч. 1,2 ст. 26 Закону № 3038-VI , забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 (далі - Порядок №553) визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Відповідно до п. 7 Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки є зокрема вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12. 2014 року №76-VIII установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Водночас, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 року №408 (далі - Постанова №408) визначено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо правомірності винесення відповідачем наказу №185 від 23.03.2015 року про призначення позапланової перевірки ЖБК «ВАШ ДІМ», оскільки даний наказ винесений відповідачем на підставі постанови слідчого СВ Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 від 02.03.2015 року, прийнятої в межах кримінального провадження, а тому відповідно до приписів Постанови №408 не потребує отримання спеціального дозволу на проведення перевірки.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - будівельного кооперативу «ВАШ ДІМ» - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова