08 грудня 2015 рокусправа № 336/3851/15-а(2-а/336/94/2015)
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при серетарі: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 25 серпня 2015 року по справі № 336/3851/15-а (2-а/336/94/2015) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дії щодо утримання з пенсії сум індексації, зобов'язання повернути кошти,-
У червні 2015 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо утримання з пенсії в ході виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10.11.2014 року по справі № 336/7955/14-а сум індексації пенсії за період з 01.09.2014 року по 31.05.2015 року, перевизначення базового місяця та подальшого зменшення розміру індексації пенсійної виплати; просила зобов'язати відповідача повернути їй безпідставно утриману за період з 01.09.2014 року по 31.05.2015 року частину пенсії у вигляді її індексації та відновити без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 25.08.2015 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що ним у повному обсязі виконано рішення суду про перерахунок пенсії позивача з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії до ювілею, на які справляються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При виконанні постанови було здійснено перерахунок пенсії, виплати перерахованих сум пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, у такому разі базовим місяцем для визначення індексації пенсії не змінюється. При перерахунку пенсії за рішенням судів базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється лише у разі, коли перераховані суми фактично не виплачені, проте пенсія за результатами перерахунку була виплачена позивачу. Апелянт вказував, що місяць, в якому відбулось підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії, індексація пенсії за цей місяць не проводиться. З урахуванням нового розміру підвищення за результатами виконання постанови суду з 01.09.2014 року відбулось збільшення пенсії позивача, та відбулось перевизначення базових місяців, у зв'язку з чим пенсія позивача при базовому місяці вересні 2014 року за період з 01.09.2014 року по 30.11.2014 року за даними Держкомстату України не індексується. Апелянт зазначав, що з грудня 2014 року по травень 2015 року розмір індексації пенсії складає 22,78 грн. за кожен місяць.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що для проведення індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації, сума підвищення доходу має перевищувати сум індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу. Суд першої інстанції вказував, що посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця у зв'язку з перерахунком розміру пенсії є не обґрунтованими, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про цей перерахунок а у зв'язку з виконанням судового рішення яким виправляється помилку пенсійного органу при призначенні пенсії позивачу, включені всі складові заробітної плати, які не були взяті пенсійним фондом при призначенні пенсії. Виконання відповідачем судового рішення не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078. Суд першої інстанції вказував, що дії відповідача відносно зміни місця визначення бази індексації по відношенню до позивача, є протиправними.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером за віком, 06.05.2014 року їй була призначена та виплачувалась пенсія державного службовця.
Встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10.11.2014 року у справі 336/7955/2014, визнано неправомірним відмову УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до ювілею у сумі 1410 грн., на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язано УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової премії до ювілею з 1 вересня 2014 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2015 року постанова Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10.11.2014 року у справі 336/7955/2014 залишена без змін, тобто є такою, що набрала законної сили 25.02.2015 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постанова Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10.11.2014 року у справі 336/7955/2014 є такою, що підлягає виконанню. Цю обставину відповідно до ст. 72 КАС України слід враховувати як доказ.
Встановлено, що 28.04.2015 року ОСОБА_2 звернулась з заявою до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якій просила надати розрахунок перерахунку пенсії на виконання рішення суду. 07.05.2015 року УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя направлено ОСОБА_2 лист в якому відповідач повідомляв про проведений перерахунок та надано довідку про розмір нарахованої і виплаченої пенсії.
12.05.2015 року ОСОБА_2 звернулась з заявою до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якій просила провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням накопичених індексів інфляції, які застосовуються до пенсії.
22.05.2015 року УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя направило позивачу відповідь за № 85/П-1, відповідно до якої, базовим місяцем проведення індексації пенсії є квітень 2014 року, з урахуванням нового розміру підвищення, розмір пенсії з 01.09.2014 року збільшився та відбулось перевизначення базового місяця, тому пенсія за період з 01.09.2014 року по листопад 2014 року не індексується, що з грудня 2014 року по травень 2015 року розмір індексації пенсії складає 22,78 грн. за кожен місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 2, ст. 4, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1-1, п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.
Колегія суддів вказує, що ОСОБА_2 має право на індексацію сум пенсії не залежно від часу перерахунку пенсії. Колегія суддів вказує, що перерахунок пенсії позивача під час виконання рішення суду не є підвищенням за законом а є перерахунком пенсії після виявлення помилки пенсійного фонду у її призначенні.
Колегія суддів вказує, що відповідач протиправно змінив базовий місяць індексації з квітня 2014 року на вересень 2014 року, що у наступному потягнуло за собою не нарахування індексації у вересні, жовтні та листопаді 2014 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року було відстрочено УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення по справі.
Відповідно ч. 1-2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 25 серпня 2015 року по справі № 336/3851/15-а (2-а/336/94/2015) - залишити без змін.
Судовий збір в розмірі 80,38 грн. (вісімдесят гривень 38 копійок) стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на користь Державного бюджету України.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук