08 грудня 2015 рокусправа № 336/5317/15-а(2-а/336/136/2014)
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 26 серпня 2015 року по справі № 336/5317/15-а (2-а/336/136/2014) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дії щодо зменшення загального відсотку пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
У серпні 2015 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення їй в ході виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року по справі № 336/8994/2014 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 80% до 70%, просила зобов'язати відповідача провести з 01.10.2014 року перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року по справі № 336/8994/2014 з урахуванням 80% заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 26.08.2015 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що перерахунок пенсії державного службовця здійснено відповідно до отриманих судових рішень, оскільки перерахунок здійснювався, коли діяла норма Закону України «Про державну службу» у частині призначення пенсії державного службовця, яким передбачено розмір пенсії 70 відсотків від заробітної плати державного службовця, тому саме цей розмір було взято до перерахунку і пенсія перерахована зважаючи на діючу норму Закону. Апелянт вказував, що на день розгляду справи у суді першої інстанції показник відсотку суми заробітної плати з якого вираховується розмір пенсії складає 70%, закони не мають зворотної сили.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, повинні враховуватись під час обчислення пенсії, і ця обставина вже встановлена судовими рішеннями, які виконуються відповідачем з порушенням, без врахування належного відсоткового розміру заробітної плати з якого необхідно провадити перерахунок. Судом першої інстанції зазначено, що роблячи перерахунок пенсії з урахуванням нижчого відсоткового показника, відповідач порушив право пенсіонера на відповідну пенсію. До правовідносин щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії слід застосовувати норму Закону України «Про державну службу», дійсну на час призначення їй пенсії, без урахування змін, що не стосуються пенсійних виплат позивачу та у часі не розповсюджуються на питання відсоткового показника.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, 22.06.2012 року їй була призначена та виплачувалась пенсія у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця.
Встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року у справі № 336/8994/2014, визнано протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо відмови перерахувати пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю, зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця (враховуючи раніше виплачені суми), починаючи з 01 жовтня 2014 року, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та сум індексації грошових доходів, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року у справі № 336/8994/2014 скасовано, позов задоволено частково, визнано протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо відмови перерахувати пенсію ОСОБА_2 як державному службовцю, зобов'язано УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця (враховуючи раніше виплачені суми), починаючи з 01 жовтня 2014 року, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та сум індексації грошових доходів, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року є такою, що набрала законної сили 03.03.2015 року та підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року є такою, що підлягає виконанню, цю обставину відповідно до ст. 72 КАС України слід враховувати як доказ.
Встановлено, що у червні 2015 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якій просила провести перерахунок пенсії із розрахунку 80% заробітної плати. 05.06.2015 року УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя направлено ОСОБА_1 лист в якому відповідач повідомляв про проведення перерахунку пенсії державного службовця відповідно до судових рішень, вказував, що розмір пенсії обчислено у відповідності Закону України «Про державну службу» у розмірі 70% від заробітної плати.
17.07.2015 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якій просила провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 80%, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати.
23.07.2015 року УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя направило ОСОБА_1 лист за № 141/І-1 з повідомленням про те, що на задане питання вже надавалась відповідь.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на момент призначення позивачеві пенсії - 26.01.2010 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів вказує, що зміни відсоткового показника від заробітної плати при перерахунку пенсії не передбачено.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 здійснювався на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року, яким відновлюється порушене право пенсіонера на пенсію, тому застосування відповідачем при перерахунку пенсії норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» із змінами, які вступили в дію лише з 01.05.2014 року є не обґрунтованим, перерахунок мав бути зроблений з розрахунку 80%, а не 70% від заробітної плати. Здійснюючи зменшення відсоткового показника від заробітної плати відповідач діяв протиправно, оскільки до перерахунку пенсії слід брати той показник, який використовувався при призначенні пенсії. Менший показник (70%), який взято УПФУ при перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» встановлюється лише при призначенні пенсії державним службовцям вперше, у даному випадку відповідачем здійснювався перерахунок, а не призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулась з заявою про перерахунок відсоткового показника до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя у червні 2015 року, тому саме з цієї дати слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця у розмірі 80% суми оплати праці з урахуванням складових, що не були включені до первинного розрахунку.
Більше того, у своїх позовних вимогах ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення їй в ході виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року по справі № 336/8994/2014 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 80% до 70%, просила зобов'язати відповідача провести з 01.10.2014 року перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року по справі № 336/8994/2014 з урахуванням 80% заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум. З цього приводу, колегія суддів вказує, що перерахунок та виплата пенсії державного службовця з урахуванням 80% заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум, повинні відбуватись на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року по справі № 336/8994/2014, а ні постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 16.12.2014 року, яка є скасованою та на її підставі УПФУ не слід проводити будь-яких дій.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року було відстрочено УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення по справі.
Відповідно ч. 1-2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити частково з урахуванням строку звернення позивача до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії та підстави проведення перерахунку.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 26 серпня 2015 року по справі № 336/5317/15-а (2-а/336/136/2014) - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дії щодо зменшення загального відсотку пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо зменшення ОСОБА_1 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 80% до 70%, в ході виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року по справі № 336/8994/2014.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя провести з 01.06.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року по справі № 336/8994/2014, з урахуванням 80% заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум.
Судовий збір в розмірі 80,38 грн. (вісімдесят гривень 38 копійок) стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на користь Державного бюджету України.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук